X

Estetik ameliyatı nasıl yapılır?

Estetik ameliyatı nasıl yapılır?

Birçok kişi vücudunda ya da yüzünde kötü gözüken organların daha iyi bir görünüme sahip olması için estetik ameliyat olurlar. Estetik ameliyatlar olarak bilinen bu cerrahi yöntemler sonucunda birçok organ yeniden yapılandırılmaktadır. Dünya genelinde birçok insan bu ameliyatlar ile vücutlarının çeşitli bölgelerini değiştirme ve kendi beğenilerine göre yeniden yapılandırma şansına sahiptirler. Bu tarz ameliyatlar adından da anlaşılabileceği bir organın daha güzel durması amacıyla yapılan cerrahi operasyonlardır. Bu ameliyat türünde tıbbi sorunlardan ziyade estetik problemler vardır. Bu tarz ameliyatlarda amaç vücut imajının iyileştirilmesi ve daha güzele daha mükemmele ulaştırılmasıdır. Hastanın daha estetik ve daha orantılı bir vücuda ulaşması için yapılır.

Estetik ameliyat türleri nelerdir?

Estetik ameliyat türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fonksiyonel ve estetik olarak burun düzeltilmesi operasyonu vardır. Birçok insan tarafından yoğun olarak tercih edilen operasyonlardan biridir.
 • Yüz yenileştirme operasyonu yapılması. Buna örnek verecek olursak; kırışıklıkların tedavisi, yüz germe- göz kapağı ve ağız çevresi revizyonları gibi durumlar yüz yenileştirme kapsamına girmektedir.
 • Göz kapağı estetiği estetik operasyonu türlerinden bir tanesini oluşturmaktadır.
 • Kaş kaldırılması ve endoskopik yüz-alın germe operasyonu genelde kadınlar tarafından ileri yaşlarda kırışıklık gidermek amacıyla tercih edilmektedir.
 • Kepçe kulak durumu ve kulak kepçesindeki diğer estetiksel sorunların düzeltilmesi operasyonu vardır.
 • Çene küçültme ve büyütme operasyonları en çok tercih edilen estetik operasyonlarından bir tanesidir.
 • Deride meydana gelen skar (yara izi) ve düzensizliklerin giderilmesi türü vardır. Yaralanmalara ya da kazalar sonucu oluşan ve ilaçla tedavi edilemeyen izler bu şekilde giderilebilmektedir.
 • Birçok kişide görülen saç dökülmesi problemi için Saç ekimleri- replasmanları ameliyatları yapılmaktadır.
 • Lekelerin ve damar malformasyonlarının giderilmesi, yüz soyma işlemleri için lazer uygulamaları yapılmaktadır.
 • Birçok kadının sorunu olan küçük meme ya da büyük meme operasyonlarını gerçekleştirmek için estetik meme operasyonları yapılmaktadır. Bu sayede büyük göğüslü kadınlar göğüslerini daha küçük hale getirerek estetik açıdan daha iyi bir görünüm elde ederler. Aynı şekilde küçük göğüslü kadınlarda daha dolgun göğüslere sahip olabilirler.
 • Fazla kilolardan kurtulmak ve vücutta fazlalık olan yağların dışarı atılması için aşırı deri-derialtı yağ dokusunun azaltılmasına yönelik operasyonlar yapılmaktadır. Tıbbi adı liposuction- lipektomi olan bu yöntem birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.
 • Karın germe operasyonları diğer bir estetik operasyonu türünü oluşturmaktadır.
 • Bacak kontur düzeltme operasyonu bacaktan yağ alma ve bacak implantları yani yumuşak dokuya düzenlenen protezler şeklinde uygulanmaktadır.
 • Diğer bir çeşit ise implantlarla kontur düzeltmedir. Buna örnek verecek olursak erkekte pektoral (göğüs) implantlar, kalça ve uyluk implantları, bacak implantları gibidir.
 • Cilt bakımları ve girişimleri için de estetik cerrahi operasyonlar yapılmaktadır.

Bu estetik operasyonlar çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Bazı operasyonlar için dolgu enjeksiyonu gerekirken bazıları için ise yağ enjeksiyonu gerekmektedir. Bu ameliyatlar operatif ve operatif olmayan yöntemlerle yapılmaktadır. Operasyon gerektiren durumlar mutlaka operatif yöntemlerde yapılmaktadır. Ülkemiz estetik ameliyat konusunda gerek cerrahi gerek bilimsel olarak dünya üzerinde çok önemli bir yere sahiptir. Dünya üzerinde yapılan her türlü estetik operasyonlar ülkemizde de aynı şekilde ve kalitede uygulanmaktadır.

Yağız Budak
Yüzümde çocukluğumdan kalma bir iz var. Bu izi yok etmek için estetik ameliyatı olmak istiyorum. Yüzümdeki bu izden kaç seansta kurtulabilirim bir de bunu bana maliyeti ne olur?