X

Erkeklerde saç uzatmak kellik yapar mı? Dökülmeyi arttırır mı?

Erkeklerde saç uzatmak kellik yapar mı? Dökülmeyi arttırır mı?

Erkeklerde saç uzatmak, eğer ki gerekli bakımlar yapılmazsa saçın sönmesine ve cansızlaşmasına ve bu da dökülme, kellik gibi sorunlara yol açmaktadır.

Saç dökülmesinin sebebi nedir?

Saçla ilgili yaşanan dökülmelerin bir sürü farklı etkisi olabilir. Fakat esas nedeni çoğu zaman genetik olduğu için kısa ya da uzun fark etmeksizin sonuçlar pek değişmemektedir. Mevsim geçişlerinden kaynaklı olarak da dökülmeler oluşabilir. Kadınların saçlarının genelde mevsim değişikliğinden dolayı döküldüğü görülür. Uzun saçlar kısa saçlara kıyasla daha çok dökülmektedir. Dökülme sorunu fazla olanlar yaz aylarında saçlarını kestirerek rahat hareket edebilir.

Erkeklerin saçları neden dökülüyor?

Erkeklerin saçlarının dökülmesi kadınlarda ki saç dökülmesinden daha fazladır. Saçların erkek cinsinde daha yüksek oranla dökülmesinin sebebi five alfa redüktaz inhibitörünün erkek bünyesinde daha fazla üretilmesinden kaynaklıdır. Bu enzim kadın bedeninde daha az olduğu için erkeklere nazaran daha az saçları dökülür. Kadın bedeninde five alfa redüktaz yerine testosteronu östrojene çeviren aromataz inhibitörü fazlasıyla bulunmaktadır. Saç dökülme tipleri bu bağlamda kadın ve erkek tipi olarak ayrılmaktadır. Kadınların saçları erkeklere göre daha farklı nedenlerle dökülmektedir. Hem kadınlar hem de erkekler için geliştirilmiş saç dökülmesini engelleyen farklı teknikler bulunmaktadır. Eğer ki dökülme hormonal sebeplerden dolayı ise kullanılan ürün kadın ve erkeğe göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca saç ekim tekniklerinin ve plastik cerrahinin ilerlemesi ile birlikte erkek ya da kadın fark etmeden her birey için uygulanabilir yöntemler geliştirilmiştir.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Kadınların saçlarının dökülmesinde rol oynayan en önemli sebep genetik yapıdır. Kadınların genetik sebeplerden ötürü saç telleri incelir ve kopmalar gözlenir. Kadınlarda gözlenen bunun gibi durumlara önlem alınmazsa kellik belirtileri ile sonuçlanarak dökülmelere sebep olur. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi gibi rahatsızlıklar, östrojen hormonundan kaynaklı dengesizlik, stresli yaşam koşulları, hipofiz bezine bağlı tiroit eksikliği, doğum ardından yaşanan hormonal ve psikolojik rahatsızlıklar, emzirme kaynaklı, menopoz dönemleri, doğum kontrol ilaçlarının kullanılması ve benzeri durumlarda kadınlarda saçların sıklıkla döküldüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca saç için kullanılan boyama, röfle, perma ve fön gibi benzeri etkiler kadınlarda saç dökülmelerini sıklaştırır.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saçların dökülmesi durumunda öncelikle hangi sebeple dökülme yaşandığı kesin olarak tespit edilmedir. Bunun için dermatoloji uzmanlarından yardım alarak sebep ve sonuçlar doktor kontrolünde teyit edilmelidir. Bunun ardından doğru tedavi yöntemi doktor kontrolünde uygulanmalı ya da doktorun önerdiği yöntemle saçların tekrar uzaması ya da var olan saç köklerinin doğru yöntemle beslenerek yeniden canlanması sağlanmalıdır. Dökülme sebebi protein ya da vitamin eksikliğinden kaynaklı ise beslenme şekilleri değiştirilerek bunun önüne geçilebilir. Saç dökülmesi herhangi bir hastalık sebebiyle ise dermatoloji uzamanı ile görüşülmelidir.

Erkeklerde saç uzatmak kellik yapar mı?

Günümüzde pek çok erkeğin problemi haline gelen saç dökülmesinin nedenlerinden biri olarak saç uzatmak gösterilmektedir. Bunun kesinliği bulunmamaktadır. Saç uzadıkça bakımı zorlaşır ve bu da saçların güçsüzleşmesine, kırılmasına yol açar. Bu durum dökülmeleri de beraberinde getirir. Eğer ki saç uzadığında gerekli bakımlar yapılırsa dökülme problemi meydana gelmez.

Yalçın Şahin
Daha önce saçlarımı uzatmıştım ve herhangi bir dökülme problemiyle karşılaşmadım açıkçası. Sürekli bakım yapıyordum ve bu beni bir zaman sonra sıktığı için saçlarımı kestirdim. Saç uzadıkça güçsüzleşiyor ve daha çok bakım istiyor.