X

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için doğal çözümler

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için doğal çözümler

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için geliştirilmiş pek çok doğal ve bitkisel yöntem bulunmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesine bitkisel çözüm

Saç dökülmelerinde çoğunlukla Hindistan cevizi yağıyla hazırlanmış olan alma yağı kullanılır. Bir kabın içerisine yarım limonu sıktıktan sonra alma yağı ile karıştırıp kafa derinize parmak uçları ile masaj yaparak uygulayın. Saçlar boneyle örtülür ve elde edilen karışımın saç köklerine etki etmesi için sekiz saat beklenmesi önerilir. Sekiz saat sonunda saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın ve soğuk suyla durulayın. Her hafta bu işlemi tekrarlayın ve saçlarınızın daha hızlı güçlendiğini gözlemleyin. Baharatçılardan temin edebileceğiniz şifalı bitkilerden biri olan sardunya yaprağı (zayıf ve güçsüz saçların sağlığa kavuşması için sık kullanılan bir uygulamadır). Sardunya yaprağını on beş ile yarım saat önceden kaynatılmış suya ilave ederek suyun renginin beyazlaşması için bekleyin. Beyazlamış su alınarak bir kaba boşaltılmalı ve saçınıza yıkandıktan sonra durulama için düzenli aralıklarla aylık olarak kullanılmalıdır.

Saç dökülmesini durdurmak için ne yapmalı?

Sağlıklı insanlarda oluşan bütün kötü durumlarla ilgili öncelikle kimyasal ürünleri suçlu buluruz ancak iyileşmek için uyguladığımız ürünler çoğunlukla kimyasaldır. Bitkisel, organik ve doğal benzeri yakıştırmalarla isimlendirdiğimiz sebzeler, meyveler, şifalı bitkiler bile insan bünyesinde kimyasal reaksiyona neden olarak iyileşmemizde yardımcı olur. Saçların dökülmesinde olan budur; herhangi ürün bitkisel ise faydalı sayılamaz ya da kimyasal olup da zararlı sayılmamalıdır.

Erkeklerde saç dökülmesini önleyen doğal çözümler

Saçların dökülmesiyle ilgili olarak amaç, kafa derisinde bulunan saçların keratin, vitamin, su ve yağ gibi besleyici vitamin ve mineral karışımlarını ihtiyaç dengesine uygun şekilde uygulamak olmalıdır. Bunu sağlamak için saçlar için besleyici olan keratin içeren (örneğin soğan, brokoli, lahana, pırasa gibi) gıdaları tüketerek sağlanabilir. Her yerde anlatıldığı gibi saçlar kafa derisinde bulunan kökler yardımı ile beslenir kökler de besini insan vücudunda bulunan minerallerden aldığı için sizin beslenme şekliniz saç dökülmesini doğrudan etkileyecektir. Gün içinde dışarıdan aldığımız saçları besleyici keratin içerikli besinler saç kökünü besleyerek saçlarınız daha sağlıklı, gür ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

Saç dökülmesini engellemek için ne tüketilmeli?

Saçlarınız ihtiyaç duyduğu protein ve mineralleri bulunduran en önemli besin kaynakları arasında kurubaklagiller bulunur. Bu besin kaynakları temelde şu şekildedir kuru fasulye, mercimek nohut olarak açıklanır. Bu gıdaların yanı sıra yoğurt, peynir ve yumurta hayvanlardan elde edilen ürünlerde de yüksek miktarda protein bulunur. Kafa derisinde bulunan saçların kökünü sinirsel yollarla uyarıp cansız olan saçların köklerini canlandıran mineraller vardır bunların en önemlisi çinkodur. Bünyesinde fazlasıyla çinko mineralini içeren badem saç dökülmeleri ve kopmaları için önerilen bir besin kaynağıdır. Bademin yanı sıra ceviz, fındık ve fıstıkta tüketilerek çinko eksikliği giderilebilir. Maydanoz, semizotu ıspanak ve taze fasulye gibi besinler saçlarınızın ihtiyaç duyduğu A vitaminini bol miktarda içeren besinler arasında gelerek saç dökülmesini engellemek ve azaltmak amaçlı tüketilmesi önerilen besinlerdendir.

Niyazi Yıldız
Saçlarım son birkaç aydır çok fazla dökülmeye başladı. Bunun nedenini tam olarak bilmiyorum. Strese bağlı olabileceğini düşünüyorum. Dökülmenin engellenmesini sağlayan bitkisel yöntemlerden hangileri daha etkili olur?