X

Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalı? Nasıl yapılmalı?

Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalı? Nasıl yapılmalı?

Erkeklerde saç bakımı, saçın dökülmesini engelleyen ve daha gür durmasını sağlayan birtakım doğal ve cerrahi yöntemlerle sağlanmaktadır.

Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalı?

Saç bakımı denildiği zaman ilk akla gelen kadın saçıdır. Halbuki zaman içerisinde değişen bu algı farklı bir noktaya geldi. Erkekler de kadınlar kadar saç bakımına özen göstermekte ve bakım için gerekli olan uygulamaları yaptıkları gözlemlenebilir. Erkekler saçların şekilli, canlı, gür ve hacimli olmasını ister. Bu isteklerin gerçekleşmesi için birçok erkeğin düzenli bakım yaptırdığını söyleyebiliriz. Erkekler saç kuruluğu problemini pek fazla yaşamadığı için şampuan seçimi kadınlara göre daha kolay olabilir. Kısa saç kesimi günlük yıkamaya uygundur. Dolayısı ile günlük maske kullanımı yağlanma sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Erkeklerde saç kepeklenmesi neden olur? Ne iyi gelir?

Erkeklerin çoğu şekillendirme özelliği olan ürünleri kullanmayı tercih eder. Saçlarda görülen en büyük problemlerden biri kepeklenme sorunudur. Bu problemi engellemek için saçların günlük yıkanması ve şampuan yardımıyla kimyasal maddelerden arındırılması gerekir. Marketten alınan jöle, briyantin gibi ürünler saçlara kullanırsa kepeklenme sorununun oluşması için zemin hazırlanmış olur. Saçlarda sorun yaratan, saçları şekillendirmeyen, beslemeyen ürünler kullanmamak için alışveriş sürecinde hali hazırdaki ürünlerin iyi araştırılması gerekir. Doğal görünüm veren hacimli saçlara ulaşılması için tercih edilen ürünün şekillendirici özellikte olması gerekir. Erkeklerin çoğu saçlarını kısa kullandığı için şampuan kullanımı önem teşkil eder. Şampuan direkt olarak saça dökülmemeli, bunun yerine avuç içine dökülerek saça uygulanmalıdır. Şampuan direkt olarak saça uygulandığı zaman saçlar kısa olduğundan dolayı ürün tek bir alana birikir ve diplerde tortulanma sorunu ortaya çıkar. Bahsi geçen durum saç derisi ve kıl kökleri için sağlıklı değildir.

Erkeklerde saç bakımı nasıl yapılmalı?

Saç dökülmesi sorununun engellenmesi için tonik, serum gibi ürünlerden yardım alınması gerekir. İçerik olarak doğal olan tonik, serum gibi ürünler saç köklerinin gür hale gelmesini ve kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Saçı uzun kullanmak isteyen kişiler ise saçlarını iki ayda bir olacak şekilde uç kısımlardan kesim yaptırmalıdır. Erkeklerin saçları kadınlarınkine göre daha çok oksijene ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden saç kırıklarını aldırmak saçların yenilenmesini sağlar. Erkeklerde saç bakımı yapmanın pek çok doğal yöntemi bulunmaktadır. Saçın yıpranmasını engellemek bunların en başında gelmektedir.

Saç bakımı için doğal maske ve yöntemler

Erkekler saç derisine ve yahut da saçın tamamına Hindistan cevizi sütü uygulayabilir. Hindistan cevizi sütü dışında aloe vera bakımı da yapılabilir. Masaj yardımı ile yapılan uygulama daha çok işe yarayıcı sonuçlar doğurur. Uygulanan maske genelde yirmi dakika ya da yarım saat saçta bırakılmaktadır. Maske uygulamasından sonra saç durulanır ve uygulama haftada iki defa yapılabilir. Saç bakımı için doğal ürünlerden yararlanmak isteyen kişiler elma sirkesi veya adaçayından faydalanabilmektedir. Erkeklerde saç bakımı ile ilgili dermatolog uzmanından yardım alınması mümkündür.

Gökhan Özgen
Saçlarımı uzatmaya karar verdim ama dökülme gibi problemler yaşamamak için nasıl bakım yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Saçlarımı çabuk yağlandığı için her gün yıkıyorum nerdeyse. Bu doğru birşey mi?