X

Eritrosit nedir? Yüksekliği ve düşüklüğü nasıl anlaşılır?

Eritrosit nedir? Yüksekliği ve düşüklüğü nasıl anlaşılır?

Eritrosit RBC adıyla çalışılan kırmızı kan hücrelerinin sayısıdır. Kırmızı kan hücrelerinin görevi ise oksijen taşımaktır. Kırmızı kan hücreleri dediğimiz eritrositler taşıdıkları oksijeni akciğerden alırlar. Seneler öncesinde alyuvarlar bilim adamı tarafından tespit edilip mikroskop yardımıyla incelenmiştir. Eritrositler kemik iliğinden üretilmektedir. Eritrosit değerleri kişilerde belli bir referans aralığına sahiptir bunun altındaki veya üstündeki insanlarda problem olduğunu gösterir. Eritrositler oksijen taşıdıkları için vücudun her noktasıne girebilmektedirler. Normal bir insanda olması gereken eritrosit değeri 4 milyonla 5 milyon arasındadır. Yeni doğan bebeklerde bu değer 4 milyonla 6 milyon arasındadır.

Eritrosit nasıl oluşur?

Eritrositler vücudumuz için önemli olan hücreleridir. Erirosit değerleri kan tahlilinde bakıldığı gibi idrar tahlilinde de bakılabilmektedir. Vücudumuzu oluşturan hücrelerin çoğu eritrositlere aittir. Eritrositler hemoglobinden oluşmaktadır. Hemoglabin içerisinde demir bulunmaktadır. İdrarda görülen kan idrar yollarında bir problem olduğunu ve eritrositlerin ölçülmesi gerektiğini gösterir. Eritrosit hücreleri ufak ve esnek yapıdadır. Eritrosit sayısının az olması olgositemi olarak ifade edilirken, polistemi ise eritrositlerin sayısının fazla olmasıdır.

Eritrosit yükseliği

Yapılan testler sonucunda eritrosit sayısında oluşan yüksekliğin çeşitli nedenleri vardır. En büyük problem akciğerlerde oluşur bunun nedeni ise eritrositler oksijeni akciğerlerden alır ve o şekilde vücuda taşır. Böbrek sorunları bağlı olarakda eritrositler artmaktadır. Kalp hastalığı, kalp krizi, böbrek rahatsızlıkları olan hastalarda eritrosit sayılarında artış görülmektedir. Yüksek eritrosit sonucunda kan hücrelerinin sayısında artış görülür. Polistemi diye de ifade ettiğimiz eritrosti yüksekliğine bağlı olarak oluşan rahatsızlık genetik faktöre dayalı olarakta ortaya çıkmaktadır. Bu durumun saptanması için çeşitli belirtiler ortaya çıkar en büyük belirtisi ise halsizlik ve yorgunluktur. Kalp atış ritminde oluşan bozukluklarda yüksek eritrosit olduğuna dair belirtiler arasındadır. Belirtiler görüldüğü takdirde kişi dokturuna başvurmalı ve buna göre bir tedavi rotası izlemelidir. Kan hastalıkları ciddi sonuçlara yol açmaktadır. İlerleyen durumlarda eritrosit yüksekliği idrarada geçmektedir. Bazı insanlarda idrarda kan görülür. Bu genelde çeşitli idrar yolu enfeksiyonlarından oluşur ve genellikle idrardaki eritrosit değerlerinde artma görülür. Bu nedenle kişi idrarında kan görürse kesinlikle doktoruna başvurmalıdır.

Eritrosit değerinin düşüklüğü

Eritrosit değerleri normal bir referans aralığına sahiptir. Erkeklerde 5 milyonla 6 milyon arasında olan bu değer kadınlarda 4 milyonla 5 buçuk milyon arasında normal bir değere sahiptir. Eritrosit değerlerinin normal referans aralığından arttığı gibi azaldığı da görülmektedir. Anemisi olan insanlarda bu değer azalmaktadır. Diğer durumlarda kan kanseri, kan kaybı, beslenme bozuklukları ve onkoloji sırasında kullanılan ağır ilaçlar eritrosit değerlerini düşürmektedir. Eritrosit düşüklüğünün belirtileri arasında da halsizlik, baygınlık ve kasların güçsüzlüğü yer alır. Eritrosit düşüklüğünü tedavi etmek için izlenen yollar ise şunlardır. Genellikle demir kaybından oluşan eritrosit eksikiği için hastaya demir içerikli gıdalar tüketmesi önerilir ve b12 vitamini alması sağlanır.

kasım
eritrosit süspansiyonu nasıl verilir? kaç cc verilmelidir?