X

Epimedium nedir, ne işe yarar? Kullananlar, faydaları, zararları

Epimedium nedir, ne işe yarar? Kullananlar, faydaları, zararları

Epimedium; halk arasında azgın teke otu olarak bilinen bir bitki türüdür. Bitki özellikle Çinin güneyinde yoğun olarak yetişirken, ülkemizde karadeniz ve marmara bölgelerinde de yetiştirilmektedir. Gölgeyi seven, uzun yıllar dayanabilen bir çiçekli bitkidir. İçeriğinde icariin bulunmaktadır. Asıl kullanım amacı, özellikle erkek bireylerde cinsel isteğin artmasına yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Bitki, içerisinde bulunan maddeler sayesinde kan akış hızını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Çinde, insan kobaylar üzerinde yapılan çalışmalarda büyük ölçüde fayda sağladığı görülmüştür. Aktarlarda ve bitkisel marketlerde toz halinde satılmaktadır. Günlük alınması gereken doz miktarı toplamda 1000 mg dır. Doz aşımında ciddi sağlık sorunları ile karşılaşıldığı görülmüştür. Zaten yeterli kullanımda yeterince fayda sağladığı görülmektedir.

Epimedium neye yarar?

Erkeklerde cinsel sorunların çözümüne yardımcı olduğu iddia edilen epimedium bitkisinin dünya üzerinde kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu bitkinin kalp hastaları için kullanımı önerilemez. İçeriğindeki maddelerin etkisiyle, trombosit yapışmasını engellediği için, daha sağlıklı bir kan dolaşımı sağlamaktadır. Epimedium kullananlar kısa süreli kullanımda etkisini gösterdiğini belirtmiştir.

Epimedium faydaları ve zararları

Epimedium bitkisinin asıl faydası, erkek bireylerdeki cinsel sorunların çözümüne yardımcı olmasıdır. Trombosit yapışmasını önlediği için, kan hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Fakat bitkinin tüketiminde dikkat edilmesi gereken, aksi takdirde zarar sağlayabilecek durumlar vardır. Bunlar;

  • Bitki, içeriği sayesinde kan akışını hızlandırdığı için, kalp ve tansiyon hastalarının kullanması uygun değildir.
  • Hamileler için tüketilmesi önerilmese de, kesin kanı için bir hekime danışılmalıdır.
  • Buzdolabında saklanması uygundur.
  • Günlük önerilen doz miktarı kesinlikle aşılmamalıdır.
  • Çocukların kullanımı için kesinlikle uygun değildir.

Epimedium'un yan etkileri nelerdir?

Cinsel sorunlar özellikle günümüz erkeklerinin büyük sorunu haline gelmiştir. Bunun nedenleri arasında, yorgunluk, gün içerisinde yaşanan stres, huzursuzluk, kaygı gibi sıkıntılar sayılabilir. Yaş ilerledikçe bu sorunlar ile birlikte, cinsel paylaşım isteği de azalmaktadır. İnsanlar bundan dolayı, mevcut duruma bir çözüm arayışına girmiştir. Epimedium bitkisinin, yapılan araştırmalar ve kullanan kişilerin tavsiyeleri sonucunda, erkeklerde yaşanan cinsel problemlerin giderilmesine yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Ülkemizde de yetişen bir bitki türü olmasından dolayı, bulunması kolaydır. Güvenilir yerlerden temin ederek kullanmaya dikkat ediniz. Sağlık durumunuzda kullanmanız için bir sakınca yoksa, günlük doz miktarlarına uyarak tüketebilirsiniz.

Murat Yalçın
epimedyumlu macun kullanan var mı? işe yarayıp yaramadığını çok merak ediyorum