X

Epilepsi hastalığı nedir, ne demek? Tedavi nasıl yapılır? Çeşitleri nelerdir?

Epilepsi hastalığı nedir, ne demek? Tedavi nasıl yapılır? Çeşitleri nelerdir?

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen epilepsi hastalığı beynin çalışmasında meydana gelen aksaklıktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Özellikle beynin elektrik aktivitesinin bozulması bu hastalığı meydana çıkmasına sebep olur. Bazı dönemlerde kriz hallerinin oluşması ve kişinin bilinç kaybı yaşamasına neden olan bu durum ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesine de sebep olabilir.

Epilepsi hastalığı nedir, ne demek?

Epilepsi beynin işleyişinde aksaklığın meydana gelmesinden dolayı ortaya çıkan sinir hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalığın belirtileri arasında en yaygın olarak bilinen belirti bayılmanın çok fazla olması ve kriz anında kişinin bilinçsiz kendini savurmasıdır.

Epilepsi hastalığı belirtileri nelerdir?

Vücutta meydana gelen kasılmalar sonucu ağızın köpürmesi ve titremelerin ortaya çıkışı kişinin hızlı bir şekilde kendini kasmasına sebep olur. Sara hastalığında belirtiler ani ve hızlı bir şekilde olmaktadır. Gözlerin tek bir yöne kayması ve sabitlenmesi, nefes darlığının olması, nöbet sonrası korku ve endişe duygularının çok fazla hissedilmesi bu hastalığının belirtileri arasında yer alır. Hastalığın kesin tedavisi olmadığından sürekli hastanın kontrol edilmesi gerekmektedir. Hastalığa neden olan faktörler en aza indirilerek tedavi uygulanmalıdır.

Epilepsi çeşitleri nelerdir? Nasıl ortaya çıkar?

Epilepsi hastalığın iki çeşit bulunmaktadır. Komplike ve basit epilepsi olarak ayrılan bu epilepsi çeşitlerinde hastanın farklı tepkileri yer alır. Basit epilepsi hastalığında hasta bilincinin açık olduğu görülür. Nöbet sırasında hastanın bilinci açık olduğundan nöbetinin geldiğini anlar ve kullanması gereken ilaçları alır. Bu durumda hasta bilinci açık olduğu için nöbetin geçmesini bekler. Komplike epilepsi hastalığında ise hastanın bilinci tamamen kapalıdır. Bilinçsiz bir şekilde kendini kaybeder ve nöbet esnasında bilincin kapalı olması nöbet geçtikten sonra hatırlama durumu olmaz. Bu tür epilepsi de düzenli olarak doktor kontrolü gerekir ve ilaç dozları hastalığın durumuna göre belirlenir.

Epilepsi hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Epilepsi hastalığı bir sinir hastalığı çeşidi olduğundan nöroloji bölümü bu hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi uygular. İlaç tedavisi hastanın nöbetlerinde ciddi bir şekilde azalma gösterebilmektedir. Hastalık genel olarak devam eden süreçte iyileşme gösterdiğinde ilaçlar kesilebilmektedir. Fakat bazı ağır durumlarda ilaçlar ömür boyu kullanılmaktadır. Doktorun uyguladığı ilaç tedavisi dışında herhangi bir tedavi şekli uygulanmaz. Hasta bu dönemde psikolojik destek alarak da tedaviyi güçlendirebilir. Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır. Doktor dışında herhangi bir tedavi şekli uygulanmayacağı gibi doktorun ilaç kullanımı da kendisine bağlıdır. Hastanın iyileşme sürecinde psikolojik destek alması rahatlamasına ve sinirlerinin olağan dışı hal ve hareket yapmasına engel olur.

Epilepsi nöbetleri nasıl olur?

Epilepsi hastalarının çoğu stres ve üzüntü kaynaklı çok sık nöbet geçirebilmektedir. Bu yüzden olabildiğince stres ve üzüntüden uzak durması gerekir. Epilepsi hatsalığında hastaların özellikle nöbet sırasında eğer komplike epilepsi ise kişinin yanında mutlaka birilerinin olması gerekir. Bilinçsiz durum olduğundan kişinin kendine zarar verme durumu daha da artacaktır.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...