X

En çok kilo aldıran besinler ve yiyecekler listesi nedir?

En çok kilo aldıran besinler ve yiyecekler listesi nedir?

Fazla kilolar günümüzün en büyük sorunları arasında yer alırken buna genel olarak en çok kilo aldıran besinler ve yiyecekler sebep oluyor.

En çok kilo aldıran besinler ve yiyecekler nedir?

Beslenme düzenleri içerisinde sürekli olarak sağlıksız besinler ile beslenen kişiler, belirli bir süre sonra kilo almaya başlıyor. Özellikle aynı evde yaşayan kişilerin tamamının çalışması sürekli olarak hazır besinler ile beslenmeyi mecbur kılıyor. Zaman konusunda oldukça sıkışıklık olduğundan genelde hızlı hazırlanan yemeklerin yapımı tercih ediliyor. Bu durumda da hazır ve işlenmiş gıdalar tüketilirken bu ürünler de fazla kilo alınmasına sebep oluyor. Protein ve lif içeren besinlerle beslenmek doğru olurken çoğu insan yağlı, fazla kalorili ve kilo aldıran besinlere yönelim gösteriyor.

En fazla kilo aldıran besinler

  • İnsanların kilo almasına sebep olan yiyecek türlerinin ilk sırasında fast food olarak isimlendirilen yiyecekler geliyor. Bu ürünler, tamamen yağın içerisinde pişirilirken çok yüksek kaloriye sahip oluyor. Hamburger, patates kızartması, pizzalar ya da nugget adı verilen hazır tavuklar insanların çok ciddi biçimde kilo almasına sebep oluyor.
  • Çok fazla makarna tüketimi de insanlarda fazla kilolara sebep oluyor. Ülkemizde öğrenciler için en popüler yiyeceklerden birisi olan makarna, fazla kiloların da en önemli etmenlerinden birisi oluyor. İçerisindeki değerlere bakıldığında çok fazla kilo aldırmayan bir ürün olan makarna sürekli olarak tüketildiğinden farklı çeşitlerine ihtiyaç duyuluyor. Bu durumda da ketçap, mayonez ya da farklı soslar devreye giriyor. Bu soslar da makarnanın çok kalorili ve yağlı olmasına sebep oluyor.
  • Şarküterilerde işlenmiş olarak satılan et ürünleri de yoğun kullanımda fazla kiloya sebep oluyor. Salam ya da sosis gibi et ürünleri çok yüksek oranda yağa sahip olabilirken içerisinde yüksek oranda sodyum içermektedir. Bunun yanı sıra kalori değerleri de çok yüksek düzeylerdedir.
  • Kızartma işleminin uygulandığı besinlerin tamamı insanların kilo almasına sebep olmaktadır. Normal şartlarda diyetlerde yer verilen bir ürün olan karnabaharın kızartılması kalorisinin ve yağ oranının çok yükselmesine sebep oluyor. Bu sebeple de insanların ızgara, haşlama ya da fırınlama gibi yöntemlere yönelmeleri gerekiyor.
  • Şeker ve un içeren gıdalar da kilo almanın en önemli adreslerinden birisi oluyor. Un ve şekerin bir araya gelmesi demek tatlı tüketimi demek olurken ülkemizde son derece popülerdir. Türk mutfağında şerbetli tatlılar çok özel bir yer tuttuğu için insanlar sürekli olarak bu lezzetleri tüketebilirken çok yüksek kalori, şeker ve karbonhidrat almaktadır.
  • Son olarak çikolata kilo aldıran etmenlerden birisidir. Bazı diyetlerde küçük miktarda bitter çikolata kullanımına izin veriliyor olsa da diğer çikolata çeşitleri kesinlikle yasaklanmaktadır. Özellikle beyaz çikolata, şeker ve kalorisi en yüksek olan çikolata türüdür ve insanların kilo almasına sebep olur. Buna ek olarak çikolata ile hamur işlerinin birleştiği tatlılar ya da hazır yiyecekler de en fazla kilo aldıran ürünlerdir.

En çok kilo aldıran besinler ve yiyecekler listesi

Kilo almaya neden olan yiyecekler listesi yukarıda bahsetmiş olduğumuz yiyeceklerden oluşmaktadır. Bu tarz yiyecekleri daha az tüketerek daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

İdil Şenol
Kilo almak için çok uğraşıyorum ama olmuyor. Kilo almayı sağlayan besinler ve yiyecekler nelerdir? Sağlıklı kilo almak istiyorum o yüzden gerekli yiyecekleri yemek istiyorum. Kilo yapan yiyecekler nelerdir? Hangi öğünde yemeliyim?