X

Emziren anneler zayıflamak için ne yapmalı?

Emziren anneler zayıflamak için ne yapmalı?

Dünyaya bir bebek getirmek belki de hayatta sahip olabilecek en güzel şeydir. Fakat hamilelik evresi boyunca kadınların en çok rahatsız olduğu durum kilo almalarıdır. Kadınların bazıları hamile olduğu süre zarfı içerisinde buna dikkat eder, bazıları da hamilelikten sonra hemen zayıflamak için diyetlere ya da spor yapmalara başlarlar. Fakat bu durum çoğu zaman riskli olabilmektedir. Özellikle hamilelik boyunca kilo almamaya çalışmaktır. Bu dönem kadınlar için oldukça hassas oldukları ve kendilerini biçimsiz hissettikleri bir dönemdir fakat unutulmaması gereken bir durum vardır ki o da kendilerinden daha önemli bir varlığı içinde taşıyor olmaları. Düşünmeleri gereken bir bebekleri vardır artık ve ilk günden itibaren tüm sorumluluğu annelere aittir. Bu nedenle bebeğin sağlığı için bu dönemlerde kiloyu çok fazla takmamalılardır. Fakat doğum yaptıktan sonra yavaş yavaş zayıflamaya başlanabilir. Bebek için gerekli protein ve vitaminleri aldıktan sonra fazla kilolardan kurtulabilir.

Emziren anneler için zayıflama yöntemleri

Bebekleri olan ve emziren anneler, diğer kadınlara göre diyet konusunda daha dikkatli olmalıdırlar ve kesinlikle ve kesinlikle diyet için bir uzmana başvurmalıdırlar. Çünkü anneler bebeklerin beslenmesi için ilk 6 aya kadar en önemli etkendirler ve bebeklerinin ihtiyaç duydukları besinleri karşılamak zorundadırlar. Ayrıca bazı bitkiler de zayıflamada yardımcı olmaktadır. Hamile bayanlar bu tarz çay ya da kür tariflerini uygulayabilirler. Bu tarifler şunlardır:

  • Su içerek zayıflama
  • Karanfilli yeşil çay ile zayıflama
  • Rezene çayı ile zayıflama
  • Tarçınlı süt ile zayıflama
  • Dere otlu yoğurt kürü ile zayıflama
  • Ceviz suyu ile zayıflama

Bu yöntemler emziren bayanlar için hiçbir sakıncası olmayan yöntemlerdir. Zarar vermesinin aksine süt getirmesine de faydalı olmaktadır. İlk seçenek olarak her zaman su içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu nedenle emziren anneler ya da diğer herkes bol su içmelidirler. Su ile vücuttaki zararlı olan her şeyi dışarı atacaktırlar bu nedenle su en güzel zayıflama yöntemidir. Bunların yanı sıra metabolizmayı hızlandıran karanfilli yeşil çay içilebilir fakat günde sadece 1 fincan. 1 dal yeşil çay ve karanfil demlenerek tüketilir. Rezene ve papatya çayı da hem anne hem de bebek için faydalıdır. Gaz söktürücü ve sakinleştirici özelliği ile bebeğinize oldukça iyi gelecektir. Bu çay da demlenerek yapılmaktadır. Ve her gün 1 fincan olarak tüketilmelidir. Bir diğeri olan süt ise zaten emziren annelerin içmesi gereken bir üründür fakat bunu zayıflamak için tarçınla birlikte tüketmek gerekir böylece hem bebeğiniz için bir şeyler yapmış olacak hem de zayıflayacaksınız. Dereotu ise anne sütünü artırıcı ve ödem söktürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle emziren anneler kesinlikle tüketmelidir. Bunu yoğurda ekleyerek de tüketebilirsiniz. Bir diğeri ve son olanı da ceviz suyudur. Bir gün önceden cevizi bir bardak suyun içine bırakarak bekletebilirsiniz. Sonrasında önce suyunu içip sonradan da cevizi yiyebilirsiniz. Zayıflamak için oldukça etkili olacaktır.

Hamilelikte diyet yapılır mı?

Bu tarz yöntemler birçok insan için geçerlidir. Fakat hamile bayanların daha da dikkatli olmaları gerekir ve herhangi bir diyet içerisine girmemeleri gerekir. Ayrıca hap kullanmaları ya da herhangi bir zayıflatıcı ürün kullanmaları düşünülemez bile. Bu nedenle zayıflamak için doğal yolları kullanmaları gerekir. Bunların yanı sıra spor da yapabilirler. Fakat özellikle anneliklerinin ilk zamanlarında spora ayırabilecekleri zamanları ve enerjileri olmadığından bu çok mümkün olmayabilir. İlerleyen aylarda da çocuklarıyla ilgilenmeleri onlar için en büyük spor olacaktır. Bu nedenle sadece bu kürleri uygulayarak bile zayıflanabilir. Bebekler için faydalı olan süt getiren ve sakinleştiren içecekler anneler için de oldukça etkili olacaktır ve sağlıklı bir zayıflama gerçekleşecektir.

sevgi şenyüce
emziren anneler ne yemeli ne içmeli? ben hem sütüm kesilmesin istiyorum hem de zayıflamak istiyorum bunun için nasıl bir yöntem uygulayabilirim?
İlknur
emzirirken kilo vermek için diyet listesi olarak ne önerirsiniz?