X

Emziren anne diyeti tarifi ve listesi nedir? Emziren anne diyeti ile kilo verenler

Emziren anne diyeti tarifi ve listesi nedir? Emziren anne diyeti ile kilo verenler

Doğum öncesinde alınan kiloların kısa sürede verilebilmesi için anneler oldukça büyük çaba sarf etmektedirler. Alınan kiloların çok çabuk geri verilmesi ve eski forma kavuşmak için çeşitli diyet listeleri önerilebilmektedir. Bu konuda emziren anne diyeti hem bebek hem de anne için sağlıklı olacaktır.

Emziren anneler ne yemeli? Ne yememeli?

Yeni doğan bebeğin beslenmesi anne sütü ile yapılacağından annenin sağlıklı beslenmesi bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Doğum öncesi kilolarında çok çabuk vücuttan atılması için yanlış uygulama yapmak yerine doğru beslenmeye dikkat ederek kilo verilmelidir. Anneler bir çoğunda sağlıksız beslenmeden kaynaklı bebeğin de yanlış beslenmesine sebep olabilmektedir. Diyet listeleri oluşturulurken daha çok bebeğin sağlığı ön planda tutularak yapılması gerekir. Emziren anne diyeti ile daha çok bebeğine fayda sağlayabilecek gıdaları tüketerek kilo verme sağlanabilir. Sağlıklı beslenme koşulları emziren anneler için kilo vermesine yardımcı olacaktır. Gıdalardan alınan besin kaynakları bebeğin daha çabuk ve hızlı gelişmesine de yardımcı olarak kiloların kısa sürede gitmesini sağlayabilmektedir. Anneler düzenli beslenerek sütün besleyiciliğini arttırıp doğum öncesi aldığı kiloları düzenli olarak verebilir. Bunun için doktorun önerilerine kulak vererek ve vücuduna uygun şekilde diyet yapması önerilir.

Emziren anne diyeti tarifi ve listesi

Henüz yeni doğum yapmış annelerin kilolardan yana çok fazla şikayetçi olduğu görülmektedir. Kimi anne doğumda aldığı kiloları verememekten yana da şikayetçi olmaktadır. Doğum sonrası vücudun toparlanması en az altı ay gibi bir süreyi aldığı için bu dönemde tüketilen gıdalarında kilolar üzerinde çok büyük etkisi bulunmaktadır. Emziren anneler bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi için çok aşırıya kaçmadan tüm gıdaları tüketmeye özen göstermelidir. Sütün kesilmesine sebep olabilecek diyetlerden uzak durmalı ve öncelikle beslenmenin bebeğin sağlığını koruyucu ve gelişimini destekleyici gıdalardan yana olmasına dikkat etmelidir. Her annenin bünyesi farklıdır. Sıkça duyulan isse genel olarak emzirirken kilo verildiğidir. Fakat bu durum yanlış beslenme ile beraber olduğunda hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Emzirme döneminde beslenme nasıl olmalı?

Anneler bebeklerini emzirirken en doğru beslenme biçimini doktorlarının oluşturduğu listelere göre yapmalıdır. Özellikle sorunlu hamilelik dönemi geçirmiş annelerin bu dönemde daha iyi beslenerek kuvvetlenmesi gerekir. Bu yüzden vitamin ve minerallerin vücuda doğru bir şekilde alınması bebeğinde düzenli beslenmesine yardımcı olur. Emzirme döneminde oluşturulan diyet listeleri anne ve bebeğin sağlığını ön planda tutarak hazırlanması en doğru beslenme biçimi olacaktır.

Emzirirken zayıflamak isteyen anneler için sağlıklı beslenme koşullarının oluşturulması ve düzenli olarak beslenmede farklılıklar yaratması her iki tarafında iyileşip toparlanma sürecini hızlandıracaktır. Emziren anne diyeti yaparak kilo verilmesi bebeğin beslenmesini de etkileyecek listelerden olmaması gerekir. Böylece daha sağlıklı ve kalıcı kilo verilmiş olacaktır.

Gizem Yucak
Emziren annenin yememesi gerekenler nelerdir? Doğum yapalı 5 ay oldu ve bebeğim emiyor. Sütüm kesilmesin diye diyet yapmıyorum ama bu kilolardan da kurtulamıyorum. Nasıl beslenmem gerekiyor? Zayıflamak için ne yapmalıyım?