Elma diyeti nasıl yapılır? Kaç kilo verdirir? Faydaları ve zararları

Diyet 02 Ocak 2017 - 10:57:24 Mutlu Blog
Elma diyeti nasıl yapılır? Kaç kilo verdirir? Faydaları ve zararlarıElma diyeti elmanın zayıflatıcı özelliğinden yola çıkarak diyetisyenler tarafından hazırlanmış oldukça sağlıklı ve etkili bir diyet listesidir. Bu zamana kadar elmanın zayıflatıcı etkileri birçok bilgi edindik. Yeni bir diyet türü olan elma diyeti birçok insan tarafından kullanımı yaygın ve zayıflatma etkisi yüksek olan bir diyet türü olarak karşımıza çıkıyor. Bildiğimiz gibi bu meyvenin tok tutucu özelliği bulunmaktadır. Çünkü içerisinde lifler vardır ve bu lifler açlığı geciktirici ve tok tutucu özelliğe sahiptir. Aynı zamanda lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini düzenleyici ve metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bu özellikleri sayesinde sağlıklı kilo vermeyi sağlayan elma meyvesi diyeti fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkesin tercihi olmayı başarmıştır. Çünkü bu meyve hem kalorisi düşük hem de tok tutucu özelliği yüksek olan bir meyvedir.

Elma diyeti faydaları nelerdir?

Elma diyeti kilo verme konusunda çok etkili bir diyettir. Bu diyetin faydaları oldukça çoktur. Tam bir detoks meyvesi olan elma vücudunuzdaki zararlı toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca sağlıklı ve hızlı kilo vermenizi sağlar. İçeriği sayesinde kalori yakmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kalori almanızı da engellemektedir. Metabolizma ve sindirim sisteminizi düzene sokarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlamaktadır. Elmanın içerisindeki glikoz kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Bu da açlık hissi yaşamamanızı sağlamaktadır. İçerisinde bulunan lifler sayesinde kötü kolesterolü düşürür ve kolon sağlığının korunmasını sağlar.

Elma diyeti nasıl yapılır?

Diyeti şu şekilde uygulayabilirsiniz:

Kahvaltı: Bu öğünde çay ya da kahvenin yanında 1 adet rendelenmiş elma tüketiniz. çayın ya da kahvenin şekersiz olmasına dikkat ediniz. Şeker yerine tatlandırıcı kullanabilirsiniz.
Öğle Yemeği:1 kase yağsız yoğurdun yanında 1 adet rendelenmiş elma tüketiniz.
Ara öğün: 1 kase yağsız yoğur tüketiniz.
Akşam Yemeği: Bu öğünde de tıpkı öğlen yemeğinde olduğu gibi 2 adet rendelenmiş elma ile birlikte 1 kase yağsız yoğurt tüketiniz.

Bu diyet listesi 2 gün boyunca uygulanmalıdır. Diyeti yaparken yeşil çay tüketebilir ve kepekli ekmek yiyebilirsiniz. Lif açısından çok zengin olan bu meyve kalsiyum, protein ve mineral açısından da bir o kadar yoksundur. Bu nedenle bu diyeti deneyecek ve uygulayacak olan herkes öncelikle bir doktora danışmalıdır.

Elma diyetinin yan etkileri

Elma sağlık için çok sağlıklı bir meyve olmasına rağmen diyetinin birtakım yan etkileri olabilmektedir. Öncelikle gastrit, mide ülseri, diskinezi veya safra asit fazlalığı gibi rahatsızlıkları olan kişiler bu diyeti uygulamamalıdır. Çünkü bu meyvenin içerisinde bulunan asitler midenizi rahatsız edebilir. Bazı kişilerde bu meyve yan etkileri sonucu ciltte tahrişe ya da lekelenmeye neden olabilir. İçerisinde bulunan şeker oranı diyabetli hastalar için olumsuz etki yaratabilir. Bu meyvenin kabuğundaki lifler pektin biçiminde çözülen liflerdir. Bu nedenle ishal gibi yan etkilere yol açabilir. Yine aynı şekilde bu liflerin çözülmesi zor olduğundan bazı insanlarda karın ağrısına neden olabilir. Elma nadir de olsa bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Dudak ve dilde kaşıntılar, gözde ve dudaklarda şişme ve hapşırmak gibi durumlar ortaya çıkabilir. Elmayı pişirerek yemek bu tarz alerjik durumları ortadan kaldırır.

2 yorum eklenmiş. Ortalama puan: 3.5 (1/5)
Beğendiniz mi?
Lütfen oy verin...
7
10
5
5
7Yorum Yaz:Puanla: Kötü - - İyi

Yorumlar

Kısa süreli diyetler her zaman ilgimi çekmiştir. Belki belli oranda kilonun verilmesinde işe yaramayabilir ama kısa zamanda alınan 3 - 4 kilonun verilmesinde birebir olabilir diye düşünüyorum. Elmanın yoğurdun da bir zararı söz konusu olmaz. Şu veremediğim 4 kilomu bir de bu diyeti yaparak vermeye çalışabilirim.

elma diyeti ile zayıflayanlar 1 ayda kaç kilo verebiliyor? 8 kilo fazlam kaç ay bu diyeti uygulamam gerekiyor?