X

Eklem ağrısı sebepleri nedir? Ne iyi gelir?

Eklem ağrısı sebepleri nedir? Ne iyi gelir?

İnsanların sahip oldukları iskelet sisteminde belirli bazı sebepler nedeniyle oluşan ağrılara eklem ağrısı denir.

Eklem ağrısı neden olur?

Vücutta yer alan eklem bölgeleri insanların hareketlerini sağlayan kemik ve kıkırdaklara sahip olurken bu imkanları sebebiyle vücut için çok önemlidir. Eklemlerde yer alan sakatlanmalar, direkt olarak insanların hareketlerini kısıtlarken çok zorlu bir sürecin başlamasına sebep olmaktadır. Diz, dirsek, parmaklar, bilekler ve daha birçok farklı noktada eklemler yer alırken bu eklemlerde çeşitli sebeplerden dolayı ağrılar oluşabilir. İlk etapta insanlar eklem ağrıları sorununu çok önemsemese de uzun süre devam eden ve günlük hayatı net bir şekilde etkilemeye başlayan ağrılara karşı belirli adımlar atılması doğru olandır.

Eklem ağrısı sebepleri

  • Eklem ağrısı problemine birçok farklı etmen sebep olabilirken bunların başında kireçlenme rahatsızlıkları gelir. Hem bayanlarda hem de erkeklerde görülen kireçlenme sorunları genelde yaşı ilerleyen kişilerde ortaya çıkarken direkt olarak eklemlerin hareketi kısıtlanmaktadır. Bu durum eklemlerin sürekli daha zor bir ortamda çalışmasına sebep olurken bu bölgede ağrıya sebep olur.
  • Eklemlerde oluşan iltihaplar da bu bölgede ağrılara sebep olabilmektedir. Farklı sebeplerden dolayı oluşan iltihaplar, bölge içerisinde kızarmalara, şişmelere ve daha birçok gözle görülebilen olumsuz etkiye sebep olur. Bu durumda eklemlerde uzun süreli ağrılar meydana gelirken eklem bölgesini kullanmak oldukça zor bir hal alacaktır.
  • Eklemlerin aşırı kullanılması sebebiyle oluşan ağrılar da oldukça fazla görülen bir durumdur. Günlük hayatlarının içerisinde normalin dışında bir eylem gerçekleştirildiğinde bu eylem eklemlere çok ağır gelebilir. Futbol ya da basketbol gibi hareketli sporlar, ağır kaldırmak, uzun süre yürümek ya da koşmak gibi etmenler bacaklarda yer alan eklemlere çok yük binmesine sebep olur ve bu da ağrıyı tetiklemektedir.
  • Son olarak romatizma rahatsızlığı eklemlerde yer alan en önemli problemlerden birisidir. Bu problem, eklemlerde şiddetli ağrılara sebep olurken genel olarak orta yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle nemli ortamlarda sızlamalar meydana gelirken bu durum eklemlerin kullanımına engel olmaz ancak sürekli olarak bir ağrıya sebep olur.

Eklem ağrısına ne iyi gelir?

Eklem ağrısı için kesin çözümü için ortopedi bölümüne başvurmak ve doktorlara görünmek verilebilecek en doğru karar olurken bu ağrıların sıklıkla ortaya çıkmaması adına belirli ürünlerin tüketimi faydalı olabilir. Balık tüketimi, kemiklerin ve eklemlerin sağlıklı kalmasında çok etkili olurken somon tüketimi gerekli ihtiyacın tamamını karşılamaktadır. Buna ek olarak zeytinyağı kullanımı ve kiraz tüketimi de eklemlerin daha sağlam bir şekilde görevine devam etmesine sebep olmaktadır. Araştırmalar, bitki çaylarının da bu yönde olumlu etkileri olabildiğini gösterirken yeşil çay bu özelliği ile ilk sırada yer almaktadır. Birçok çaya eklenen zerdeçal da eklemlerde ağrıların oluşmasına engel olabilen bitkisel çözümlerden birisidir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...