X

Ekinezya çayı nasıl yapılır? Faydaları ve zararları

Ekinezya çayı nasıl yapılır? Faydaları ve zararları

Yüzyıllar önce Afrika kıtası topraklarında yetişmeye başlayan bu çay yerliler tarafından birçok şekilde kullanılarak tedavi ilaç ürün olarak kullanılmıştır. Asırlar önce kullanılan ve sonrasında da birçok araştırmaya maruz kalan bu çayın birçok faydası da keşfedilmiştir. Özellikle insan sağlığını koruma ve iyileştirme de kullanılan bu çay oldukça etkili bir çay olmaktadır. ayrıca belirtmekte fayda var ki ekinezya bitkisi farklı çeşit ve türleri ile birçok şekilde bulunmaktadır. Yani ekinazya bitkisinin çeşitleri bulunuyor.

Ekinezya çayı faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi
  • Solunum yolları enfeksiyon ve iltihabına iyi gelmesi
  • İdrar yolları enfeksiyonu için bulunmaz bir nimet olması
  • Vücudun savunma sisteminin geliştirmesi
  • Grip için koruyucu kalkan oluşturması
  • C vitamini bakımında zengin olması
  • Cilt sağlığı için hem deriye sürülmesi hem de ağız yolu ile içilmesi önemlidir.
  • Sedef hastalığı egzama ve sivilce tedavisinde etkilidir.

Birçok faydası olan bu çayın kullanımı da oldukça kolay olmaktadır. Ayrıca ekinezya çayının sindirimi kolaylaştırdığı için birçok kişinin bu çay ile zayıfladığı söylenmektedir.

Ekinezya çayını kimler içemez?

Mineral ve vitamin bakımından zengin olan bu çay birçok sağlık sorununa önem almaya yaradığı gibi içildiği zaman koruyucu kalkanda oluşturmaktadır. Fakat her şeyde olduğu gibi bu çayıda içemeyenler veya yan etkileri bulunmaktadır. Bu çayı kullanamayanlar arasında ilk sırayı kanser hastaları almaktadır. Bu tarz hastalıkla hassas hastalıklar olduğu için genel olarak tüm kanser türlerine önerilmiyor. Bunun dışında hamileler için de kullanımı uygun olmamaktadır. Söktürücü özelliği olduğu için bebek düşük riski oluşturabiliyor. Tüberkiloz hastalarının kullanması uygun değildir. Papatya gibi bitkilere alerjisi olanların kullanmaması gerekiyor. ayrıca sentetik antibiyotik alerjisi olanlarında kullanımı uygun değildir.

Ekinezya çayı nasıl kullanılır?

Günde 2 fincandan fazlası tüm kişi ve bireyler için tehlike arz edebiliyor. Siyah çay gibi sürekli kullanmak bazı sorunlara yol açabilir. O yüzde ara sıra ara vermekte fayda bulunmaktadır. Ayrıca tedavi amaçlı kullanıldığı zaman en az 6 yada 8 hafta kullanmak gerekiyor. Bu çayı kullanmadan önce ne tür bir hastalık için kullanacaksanız uzman doktorunuza başvuralı ve onun önerisini de dinlemenizde fayda bulunuyor. Yılladır bilinen bu çay ülkemizde de satışı yapılmaktadır. Özellikle internet satış sitelerinden rahatlıkla bu çayı bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu çayı bazı büyük ve özel marketler de satmaktalar. İstek üzeri bu ürünü aktarlardan da bulmak mümkün olmaktadır. çayın kullanım dozuna dikkat etmekte fayda vardır. ayrıca çayı yapmak için; bir su bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı tepeleme ekinezya çayı koymanız yeterli olacaktır. Fakat suyun kaynar su olması gerekiyor. sonrasında ise birkaç dakika bekleyip bir süzgeç yardımı ile süzüp çayı tüketebilirsiniz. Tadı sizi memnun etmez ise içine 3 damla kadar limon damlatmanızda sakınca yoktur.

sinem
ekinezya çayını bebekler içebilirmi? kaç yaş için uygundur?