X

Egzama nedir? Egzama hastalığı nasıl geçer?

Egzama nedir? Egzama hastalığı nasıl geçer?

Egzama hem genetik hem alerjik etmenlere dayanan deride şişme, kızarıklık, döküntü oluşumuna bölgesel veya tüm vücuda yayılma gösteren tahriş olmuş dokuya neden olan bir cilt hastalığıdır.

Egzama nedir?

Atopik dermatit olarak bilinen alerjik kökenli olan egzama en çok görülen türüdür. Alerjik nedenler, mevsimler değişikler, cilde temas eden ürünler gibi birçok farklı etmeni olduğu için el ve yüz gibi sadece belli bir bölgede meydana gelebilirken tüm vücuda yayılma da gösterebilmektedir. Çocuklarda yetişkinlere oranla yüzde 15 daha fazla görülmektedir.

Egzama hastalığı nasıl olur?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu hastalığın hem genetik hem de çevresel birçok faktörle etkileşim sonucu meydana geldiği bilinmektedir. En yaygın olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Egzamalı cildin yağ dengesi bozulmuş olup nemini de yitirerek kurumuş tahriş olmuş bir dokusu vardır. Giyilen yünlü kıyafetler cilt yapısının daha da çok bozulmasına hassasiyetin artmasına neden olur. Pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Birçok hastalığın tetikleyicisi olan stres de en olumsuz etkenlerin başında gelir. Yüksek stres durumlarında vücuda olumsuz sinyaller verilmesine neden olan stres derinin ve negatif yönde etkilenmesine yol açabilmektedir.
 • Cildin yapay faktörler sonucu tahrişe maruz kalması: Her gün kullandığımız sabun, şampuan, deterjan, parfüm, deodorant, vücut spreyi, saç spreyi, çamaşır suyu gibi maddelerle etkileşim sonucu ortaya çıkar. Bu maddeler cildin doğal yağ yapısına zarar verdiği için kuruluğa yanmaya, kızarıklık ve kaşıntılara sonuç olarak birçok cilt hastalığına davetiye çıkarmaktadır.
 • Alerjik Maddeler: Genelde çocuklukta görülen bu durumda ise alerjik kaynağa göre hastalık seyri değişebilir. Yumurta, süt, bahar alerjisi, ev tozu, bahçe tozu, ev ve bahçe hayvanları gibi birçok kaynaktan alerjik reaksiyon doğabilir.
 • İklim Şartları: Kış aylarında hastalığın artışı havanın soğuması sonucu nemin azalması ve cildin kuruması ile ilişkilidir. Sert iklimli karasal bölgelerde daha yoğun olarak görüldüğü gözlenmiştir.

Egzama nasıl geçer? Tedavisi var mı?

Birçok deri hastalığında olduğu gibi akut olanı iyileştirilebilirken kronik olanı hafifletilip cildin rahatlaması acı ve kaşıntının geçmesi hedeflenmektedir. Peki tedavi etmek için iyileştirmek için nelere dikkat edilmeli? Nasıl önlem alınmalı? İşte sizler için araştırdık:

 • Cilt hastalıklarının neredeyse tamamında amaç enfeksiyonu önlemek ve kaşıntı ve tahriş gibi rahatsızlıkları azaltmaktır. Cilt kurumaya yatkın olduğu için yağ ve nem dengesini koruyacak losyonlar ve nemlendiriciler çok önemlidir.
 • Kişisel hijyen ürünleri şampuan duş jeli başta olmak üzere tamamen cilt tipine uygun ve kişiye özel olmalıdır. Başka kişilerle kesinlikle paylaşılmamalıdır.
 • Doğal kaynaklı aloe vera, kakao, badem gibi yağlar cildi nemlendirmede ve temizleme kullanılabilir bu şekilde doğal yolla cildin rahatlaması kolaylaştırılır.
 • Beslenmede çeşitliliğe önem verilmeli vücudun ve cildin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve yağ asitleri alınmalıdır. Beslenmede dikkat edilecek bir diğer husus ise inek sütüdür. İnek sütü egzamayı artırıcı etki göstermekte birçok vakada yoğun bir şekilde tetiklemektedir. İnek sütü beslenmeden çıkarıldığı
 • zaman yerine keçi veya koyun sütü gibi tamamlayıcı bir çeşit koyulmalıdır çünkü süt içerisinde bulunan yağ asitleri de vücudun yağ dengesinin kazanılmasında rol oynamaktadır.
 • Cilt tipinize uygun şekilde pamuklu kıyafetler giymek her zaman için en sağlıklısıdır. Ayrıca doğru deterjanı bulmak da cildinizin rahatlamasını sağlayabileceği için farklı deterjan çeşitlerine yönelmekte de fayda var.

Egzama cilt kurulığu nedeniyle oluşabilir.Cildin aşırı kurumaması için duşunuzu ne çok soğuk ne de çok sıcak suyla alın. Her zaman için tercihiniz ılık su olmalı. Banyo sonrası kurulanırken vücudunuzu fazla ovalamadan yumuşak bir şekilde kurulamalısınız. Bu şekilde hastalığı engelleyebilirsiniz.

Ceylan keşküş
Egzama kremi hastalıpın iyileşmesi için etkili olur mu? Egzama nasıl anlaşılır? Ellerimin üzerinde değişik kuru şeyler oluştu. Henüz doktora gitmedim soğuktandır dedim ama sanırım egzama. Geçmesi için ne yapmam lazım?