X

Duygudurum bozuklukları nedir? Çeşitleri ve belirtileri

Duygudurum bozuklukları nedir? Çeşitleri ve belirtileri

Duygudurum bozukluğu, duygulanım ve duygudurum kelimelerinin bir araya gelerek yeniden anlam kazanması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu isim Amerikan Psikiyatri Birliği ve Dünya Sağlık örgütü tarafından verilmiştir. Öncesinde ise duygulanım bozukluğu olarak tanımlanmaktaydı.

Duygulanım ve duygudurum nedir?

Duygulanım, kişinin hem somut hem de soyut olan olaylara, anılara, düşüncelere duyguları doğrultusunda cevap vermesidir. Duygularla yanıt verilme, olay algılandıktan kısa süre sonra gerçekleşir. Duygudurum, "mood" olarak da çokça gözümüze çarpan bu hal, kişinin duygularını yaşantıya geçirmesidir. Bu psikolojik durumda kişi içsel duygularını dışarıya yansıtmaktadır. Kişinin duygusu da dış gözler tarafından gözlenebilir ve kolayca anlaşılabilir. Bu durumun iki çeşidi vardır. Bu çeşitler: Major depresif bozukluk ve bipolar bozukluktur.

Duygudurum bozukluğu belirtileri nelerdir?

Duygudurum bozukluğu saptanan kişilerin hal ve hareketlerinde ciddi problemlere rastlanılmaktadır. Bu psikolojik durumun belirtileri arasında en çok öne çıkan belirti ise kişinin kendisine olan güveninin her zamankinden daha fazla olmasıdır. Ayrıca bu durumun görüldüğü kişiler kendisini çok fazla zeki olarak tanımlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra yaşanan her olaya da pozitif açıdan bakmaktadır. Bu hastalığa yakalanan kişinin psikolojisi bozulur ve kendisini çevresindekilerden daha üstte olduğunu sanabilir. Kişinin her konuda mantıklı veya mantıksız fark etmeksizin açıklamada bulunması da belirtileri yer alır. Kişi yorum yaptığı konu hakkında kendi düşüncelerinin sonsuz olarak doğru olduğu konusunda ısrar eder. Bu durum sonucunda çevresindekilerden oldukça fazla tepki alan kişi, ahlaki ve sosyal değerlerde dengesiz davranışlar sergiler. Sonuç olarak bu belirtileri barındıran kişinin psikolojik destek alması gerekir.

Çeşitleri nelerdir?

Major Depresif Bozukluk: Duygudurum bozukluğu çeşitleri arasında yer alan Major Depresif Bozuklukta kişi, olumsuz yönlerini ortaya çıkarır. Üzüntü, öfke gibi olumsuz duygularını ortaya çıkaran kişi ciddi bir sürece girmiştir. Bu bozukluğun tedavi edilmesi ise ayları bulabilir. Üzüntü ve öfke gibi olumsuz duyguların ön plana çıktığı bu hastalık sonucunda madde bağımlılığı ve alkole başlanma olasılığı yüksek olur. Bu hastalık aynı zamanda intihara sürükleyecek kadar tehlikeli olabilmektedir.

Bipolar Bozukluk: Duygudurum bozukluğunun bir diğer çeşidi olan Bipolar bozukluk, öncesinde Manik Depresif bozukluk ya da Manik Depresyon olarak anılmaktaydı. Bu hastalığın görüldüğü kişiler oldukça duygusal ve davranışsal probleme sahiptirler. Özellikle erken fark edilmeyen ve bu sebeple tedavisi yapılmayan bu hastalık ölümlere de neden olabilmektedir. Majör depresif bozukluk gibi intihara kadar sürükleyen bu rahatsızlık sürecinde kişinin ruh hali değişkenlik gösterir.

Bu tarz kişiler genellikle; umursamaz, konuşkan, aşırı hareketli davranışlar sergileyebilir. Aynı zamanda cinsel hayatında da problem yaşamaktadır. Bu rahatsızlığın devam sürecinde kişide öfke kontrol problemi, aşırı sinirlilik gibi problemlerde görülebilir. Bu belirtiler ve sonrasındaki davranışların fark edilmesi uzunca bir süre gerektirir. Kişi duygudurum bozukluğu rahatsızlığına yakalndığını da genellikle reddetmektedir.

Ercan yiğit
Duygudurm bozukluğu nasıl anlaşılır? Nasıl tedavi edilebilir?