X

Dukan diyeti nedir, ne yenir? Diyet listesi nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir?

Dukan diyeti nedir, ne yenir? Diyet listesi nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir?

Zayıflamak ve fazla yağlardan kurtulmak adına geliştirilen en iyi diyet yöntemlerinden biri Pierre Dukan isimli doktorun geliştirmiş olduğu dukan diyetidir. Bu diyet tamamen protein odaklıdır. Gördüğümüz ve uyguladığımız birçok diyet listesinde et olmazken bu diyette et kesinlikle gerekli görülmektedir. Hem sebze hem de et olan bu diyet listesi ile 1 haftada yaklaşık olarak 5 kilo vermek mümkündür. Karbonhidratlı yiyeceklerin diyet sırasında asla tüketilmemesi gerekirken bu diyet türünde karbonhidrat ihtiyacı yulaf kepeği ile karşılanmıştır. Yulaf kepeği özel içeriği sayesinde suyun dörtte birlik kısmını emer ve bu sayede uzun süreli tokluk hissi yaratır. aynı zamanda özünde yüksek miktarda antioksidan barındırır. Kolesterol ve şekeri düşürerek insülinin vücutta dengelenmesini sağlar. Kalp hastalıklarını riskini azaltır. Aynı zamanda tok tutarak zayıflamayı gerçekleştirir. Bu özellikleri nedeniyle bu diyet türünde yulaf kepeği tercih edilmiştir. Bu yazımızda dukan diyeti nedir, dukan diyetinde ne yenir? ne yasak? Dukan diyet listesi nasıl yapılır? Dukan diyetinin aşamaları ve evreleri nelerdir? inceleyeceğiz.

Dukan diyeti nedir, ne yenir?

Dukan diyetinin hızlı kilo verdirdiği aşamada yoğun olarak protein, sebze ve yulaf kepeği tüketilmektedir. Daha sonra bu diyet listesine meyveler eklenmektedir. Fakat meyve seçiminde şeker oranına dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin muz, kavun gibi şeker oranı yüksek meyveler yerine portakal, elma gibi meyvelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Ara öğünlerde atıştırmalıklar, kuru meyveler ve kuru yemişler önerilmektedir. Bu diyete göre vücut ideal kilosuna ulaşıncaya kadar bu besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Dukan diyeti aşamaları nelerdir?

Bu diyet türünü diğer diyet türlerinden ayıran bir diğer özellik ise aşamalı olmasıdır. Bu diyet türü aşamalı olarak kilo verdirdiği için kalıcı zayıflama sağlamaktadır. Bu sayede verilen kiloların geri alınması gibi bir durum söz konusu dahi olmamaktadır. Bu evreleri ele alacak olursak:

1. Aşama: Bu aşama atak evresi olarak adlandırılmaktadır. Atak evresinde metabolizmanın eskisine oranla daha hızlı çalıştırılması amaçlanır. Bu aşamada kişini fazla kilolarından ve vücudundaki fazla yağlardan kurtulması için metabolizmasının işleyişi değiştirilir. Diyetin ilk aşamasında sakatat, balık, yağsız dana eti, tavuk, hindi, yumurta, yağsız peynir yağsız süt, yağsız yoğurt, yulaf kepeği gibi belli başlı yiyeceklere izin verilir. Atak aşamasının kaç gün süreceği kişinin vermek istediği kiloya bağlıdır. Şöyle ki eğer kişi 5 kilo vermek istiyorsa bu aşama 3 gün sürer. 5 ile 10 kilo arası 5 gün, 10 ile 20 kilo arası 10 gün olarak hesaplanmaktadır. Bu aşamada vücuttaki su miktarı hızlıca dışarı atılır. Metabolizmanın işleyişini değiştirdikten sonra metabolizmanın daha hızlı çalıştığı ikinci aşamaya geçilir.

2. Aşama: Diyetin bu aşamasında 2 diyet yapılması amaçlanmıştır. Bu diyetlerden ilki protein, ikincisi ise sebze diyetidir. Bu aşama hedeflenen kiloya varıncaya dek hafta boyunca uygulanır. Bu bir haftalık süreç içerisinde kaç gün protein kaç gün sebze diyeti yapılacağı tamamen kişinin vermek istediği kiloya bağlıdır. En etkili uygulanma şekli ise 5 gün protein 2 gün sebze diyeti uygulamasıdır. Bu aşama şeyi aşaması olarak isimlendirilmiştir. Seyir aşamasında tüketilmesi gereken yiyecekler domates, dereotu, salatalık, kabak, patlıcan, havuç, taze fasulye, ıspanak, pırasa, kereviz, turp, maydanoz, roka, lahana, mantar gibidir.

3. Aşama: İlk iki aşamada metabolizma bu işleyişe alıştığı için artık ilk günkü gibi hızlı yağ yakamamaya başlar. Bu nedenle diyetin 3. aşaması güçlendirme aşaması olarak adlandırılmaktadır. Güçlendirme aşaması verilmiş olan her kilo için 10 gün boyunca yapılır. bu aşamada izin verilen yiyecekler; nişastalı besinler, günde bir öğün meyve, günde iki dilim ekmek, hamur işleri ve atak ve seyir aşamasında izin verilen gıdalardır. Aynı zamanda güçlendirme aşamasında haftada 1 gün protein ağırlıklı diyet uygulanmalıdır.

4. Aşama: Bu aşama diyetin son aşamasıdır. Bu aşamanın adı koruma aşaması olarak adlandırılmaktadır. Bu aşamada artık yasak hiçbir yiyecek yoktur. Fakat diyet boyunca alışılan beslenme düzeninin çok fazla bozulmaması gerekmektedir. Tıpkı güçlendirme aşamasında olduğu gibi haftada 1 gün protein diyeti uygulanmalıdır. Aynı zamanda yulaf kepeği tüketimi kesinlikle bırakılmamalıdır. Her gün 3 kaşık tüketilmesi gereklidir. Bu aşamada günde 20 dakika yürüyüş ve bol su tüketilmesi önerilmektedir.

Dukan diyeti hayatınızı olumlu yönde değiştirecek bir diyet türüdür. Son yıllarda birçok insanın denediği ve başarılı sonuçlar elde ettiği bu diyet ile kısa süre içerisinde kalıcı olarak kilo verebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi amaçlayan bu diyet sayesinde diyet yapıyormuş gibi hissetmeden keyifli bir kilo verme süreci yaşayabilirsiniz. Dukan diyeti sayesinde Türkiye ve Dünya'da kilo sorunu yaşayan milyonlarca kişi bu probleminden kurtulmuştur. Siz de kilo vermekte zorlanıyorsanız mutlaka dukan diyeti yapın.

Melek
Aşama aşama uygulamaları var çok uzun sürüyor sabır işi bence. Ekmeğini ayrı yap, tatlını ayrı yap, meyve yeme şeker tüketme valla insan hazırlarken yemekten soğuyor. Sanırım amaç da bu :) Ben beceremedim diyebilirim. Başladım kilo verdim ama o kadar uğraştım ki kilo verdiğime sevinemedim bile mutsuz oldum yani ben de bıraktım. Tabi kiloları da tekrar aldım . Şimdi buna da üzülüyorum, başka metotlar deneyeceğim yeni umutlarım var. Hayırlısı bakalım.
Meliha Maden
Diyet listesi tam olarak nedir? Sabah öğlen ve akşam neler yemek gerekir? Yarın itibariyle başlamak istiyorum bu nedenle hangi saatlerde ne yiyeceğimi bilirsem daha düzenli olur diye düşünüyorum.
Belkıs Çakır
Diyeti uygulama sırasında ilk aşamalarda spor yapmak gerekir mi? Spor yaparak daha hızlı ve etkili sonuçlar alabilir miyim?
Nehir Kaplan
Yaklaşık 1 sene önce bu diyet ile zayıfladım. hiç zorlanmıyorsunuz ve kolayca rahat bir şekilde kilo verebiliyorsunuz. Gerçekten etkili ve sağlıklı bir diyet. Tereddüt etmeden deneyebilirsiniz.
gülten Karaca
Bu diyeti daha önce çok duydum ama hiç denemedim. Denediğim yöntemler kilo vermemde etkili olmadı. O nedenle bu diyet yöntemini denemek istiyorum. 15 kilo fazlalılığım var. Atak aşamasını buna göre kaç gün uygulamalıyım?