X

Doğumdan sonra korse kullanmak faydalı mı? Zararları nelerdir? Kullananlar ve yorumlar

Doğumdan sonra korse kullanmak faydalı mı? Zararları nelerdir? Kullananlar ve yorumlar

Korse; vücuda doğru bir duruş kazandıran, özellikle doğum sonrasında kadınların karın bölgesinde oluşan sarkmaların giderilmesine yardımcı olan bir iç giysisidir.

Doğumdan sonra korse ne zaman giyilir? Zararlı mıdır?

Doğumdan sonra korse giyme durumu, kadınların normal veya sezaryen doğum yapmalarına bağlı olarak değişmektedir. Normal doğum yapan kadınlar doğum sonrasında hemen korse kullanımına başlayabilirler. Fakat sezaryen doğumlarda, karın bölgesinde dikiş bulunan kadınlar yara bölgesinin iyileşmesini beklemek durumundadır. Gerek normal doğum olsun gerekse sezaryen doğum olsun her anne korse kullanmadan önce doktorundan onay almalıdır. Doğum sonrası korse kullanmak karın bölgesinde hamilelik sebebiyle oluşan sarkmaların toparlanmasına yardımcı olur. Bu yönüyle zararlı değil, faydalı bir etkiye sahiptir.

Doğumdan sonra korse takmanın faydaları nelerdir? Kaç gün kullanılır?

Gebelik süresi boyunca vücut genişler ve esnek bir hale gelir. Doğumdan sonra korse takmanın faydaları göbek bölgesinde meydana gelen genişlemenin giderilmesine destek olur. Diğer yararları ise:

  • Kadınların hamilelik süresinde büyüyen karınları, doğumdan sonra eski haline döndüğü için sarkmalar ortaya çıkmaktadır. Korseler karın bölgesinin kısa sürede toparlanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Doğumdan sonra anneler için önerilen egzersizler her zaman tek başına yeterli olmayabilir. Daha kısa sürede fit bir görünüm kazanmak için spor esnasında korse tercih edilebilir.
  • Lohusalık döneminde kadınların eski kıyafetlerini giyebilmeleri için korseler en büyük yardımcılardır. Giyildiği anlaşılmayan korseler, kadınların daha güzel gözükmelerini sağlar.
  • Korseler, doğum sonrasında hormonların etkisi altında olan annelerin daha fit hissetmelerine yardımcı olur. Güzel görünmek kadınların lohusa depresyonu yaşama riskini de azaltır.

Doğumdan sonra takılacak olan korsenin ne kadar süre kullanılacağının, kişilerin doktorları tarafından belirlenmesi en sağlıklı olanıdır.

Korse alırken nelere dikkat edilmelidir?

Korse alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi seçilecek olan korsenin esnek yapıya sahip olmasıdır. Her korse esnek gözükür fakat esnekliğin asıl tanımı kişilerin giydikleri korse içerisinde rahat hareket edebilmesi demektir. Korseler kasları fazla sıkmamalı, içerisinde naylon malzeme bulunmamalıdır. Vücutta tahrişe ve mantar oluşumuna sebep olan naylon korseler tercih edilmemelidir. Alınacak olan korsenin pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. Kadınlar kendi bedenlerine uyan korseleri almalıdır. Tercih edilen korse doğum sonrasında oluşan fazla kiloları kamufle etmesinin haricinde fazla sıkı olmamalıdır. Kadınlar kalitesiz korse kullanmamalı, korselerini kaliteli korse markalarından satın almalıdır.

Doğumdan sonra korse kullananların yorumları nelerdir?

Doğum yaptıktan sonra zayıflamak için korse kullananların yorumları incelendiğinde, kadınların doktor önerisi üzerine korse kullanmaya başladıkları görülmektedir. Normal doğum yapan kadınlar hemen korse kullanmaya başlayabilirken, sezaryen doğum yapan kadınların dikişleri iyileşene kadar bekledikleri söylenmektedir. Tercih edilecek korseler kaliteli malzemeden üretilmeli, vücudun hava almasını sağlamalıdır. Doğumdan sonra fazla kilolarından kurtulmak isteyen kadınların korsenin yanı sıra düzenli olarak spor yaptıkları ve korsenin toparlayıcı etkisinden yararlandıkları bilinmektedir. Doğumdan sonra korse kullanmak isteyen kadınlar, muhakkak doktorlarının onayını almaları gerektiğini unutmamalıdır.

Rabia Gülen
Doğum yapalı 2 ay oldu. Kilolarımın bir kısmını verdim ama göbek bölgemdeki fazlalıklar biraz duruyor. Korse kullanmak dikişler için zarar olur mu bilemediğim için hiç kullanmadım ama denemek istiyorum. Kullananlar günde kaç saat takıyor ve etkisi oluyor mu?