X

Doğumdan sonra göbek kalmaması için eritme egzersizleri

Doğumdan sonra göbek kalmaması için eritme egzersizleri

Hamilelik dönemlerinde 9 ay boyunca bebeklerini karnına taşıyan kadınlar, bu sebeple biraz daha fazla besin tüketip daha az hareket ediyor. Bu sebeple de fazla kiloları olabiliyor. Doğumdan sonra göbek kalmaması için eritme egzersizleri sayesinde bu fazla kilolar verilebiliyor.

Doğumdan sonra göbek kalmaması için eritme egzersizleri nelerdir?

Doğumdan sonra annelerin bebeklerinden uzaklaşmaları çok mümkün olmadığından göbeklerini eritmek için yapacakları egzersizlerin evlerinde yapılabilecek egzersizler olması gerekiyor. Bu aşamada kadınlar sırtüstü yere uzandıktan sonra bellerini mümkün olduğunca havada tutarak bacaklarına doğru kalkabilirler. Bu hareketin 15 defa tekrarlanması gerekir. Bunun yanı sıra aynı şekilde yatan kişiler dizlerini kırdıktan sonra dizlerine uzanmaya çalışabilirler. Bu hareket te 15 defa tekrarlanmalıdır.

Doğumdan sonra göbek kalmaması için eritme egzersizleri faydalı mı?

Egzersiz yapmak insanların vücudu için her zaman son derece faydalı bir işlem olarak gösterilmektedir. Ancak hamile bayanlar için normal bir işlem dahi çok zararlı olabileceğinden dikkatli davranılması gerekir. Halkımızda hamileliği atlatan bayanların çok fazla kilo vermemesi gerektiği, sütünün kesileceği ya da çocuğuna bakamayacağı gibi düşünceler hakimdir. Ancak bu düşünceler doğru değildir ve bayanlar rahatlıkla aldıkları kiloları verebilirler. Kilo vermek için yapılan egzersizler kadınlarda süt oluşumuna olumsuz etki göstermemektedir. Doğru besinler ile beslendikleri takdirde kadınlar herhangi bir sorun yaşamadan bebeklerini emzirmeye devam edebilirler.

Doğumdan sonra spora ne zaman başlanmalı?

Doğumlarından sonra spora başlayarak göbeklerini eritmek isteyen bayanların doğum şekilleri spora başlama sürelerini direkt olarak etkilemektedir. Normal doğum ile çocuklarını kucağına alan bayanların spora başlamaları için herhangi bir süre zarfı koyulmamaktadır. Kadınlar, hastaneden çıkış yaptıktan sonra rahatlıkla spor hareketlerine de başlayabilirler. Bu aşamada kendilerini iyi hissetmeleri önemli olan etmen olacaktır. Buna karşın doğumları sezeryan olan kadınlar için egzersizlere başlama süresi genelde doğumdan bir ay sonrasıdır. Bunu da doktor kontrolünde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Aksi halde kendi vücutlarına ciddi zararlar verebilirler.

Doğumdan sonra göbek eritmek için neler yapılabilir?

Göbek eritme egzersizleri, hamilelik sonrasın kalan göbeğin ortadan kalkmasında son derece doğru bir adres olarak görülmektedir. Ancak bunun yanında beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek de kadınların atabilecekleri en doğru adımlardan birisidir. Birçok kaynakta hamilelik sonrasında diyet yapmanın riskli olduğu belirtilmektedir. Bu durum tercih edilen diyete göre ciddi farklılıklar göstermektedir. Eğer kadınlar gerekli mineral ve vitaminlerin tamamını tükettikleri gıdalardan alabiliyorsa bu durumda diyetlerinin onlara ya da anne sütüne herhangi bir zararı olmayacaktır. Bu sebeple de bir yandan bebeklerini emziren kadınlar, bir yandan da egzersizlerine ve sağlıklı beslenmelerine dikkat edebilirler. Kadınlar doğumdan sonra göbek kalmaması için eritme egzersizleri yaparken bu sayede hamilelik sürecinde belirli oranda bozulan fiziklerini tekrar geri kazanmayı kısa süre içerisinde başaracaklardır.

Rojda Köseoğlu
Arkadaşlar 2 hafta sonra doğumum var ve hamilelik döneminde biraz fazla kilo aldım. Doğumdan sonra göbek eritmek için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor? Doğum sonrası kilolardan kurtulmanın yollarını arıyorum.