Doğum sonrası zayıflamak için ne yapmalı?

Zayıflama 07 Aralık 2016 - 17:22:30 Mutlu Blog
Doğum sonrası zayıflamak için ne yapmalı?Kadınlarda hamile kaldıktan itibaren vücutta bir çok değişiklik ortaya çıkmaktadır. Doğum sonrasında bu değişimlerin eski halini alması kadınların en büyük hayalidir. Doğumdan hemen sonra başlayan 40 günlük lohusalık dönemi doğum sonrasında göbek hizasına gelen rahmin normal haline dönmesi için geçen zaman olarak bilinmektedir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan diğer bağ dokuları doğumdan 4, 5 aylık süre içerisinde normal boyutlarına ve sağlamlığına ulaşabilmektedir. Bu zaman zarfında ağır cisimler kaldırmamak ve karın bölgesini zorlamamak gerekir. Bu konuda uzmanlarda kilolarından bir an önce kurtulmak isteyen bayanlara tavsiye niteliğinde vermiş oldukları bilgilerde 6 veya 8 hafta beklemelerini sabırlı olmalarını belirtmektedirler. Bu konuda bir diyetisyene danışıldığında size verecekleri tavsiyede ayda 3 kilodan fazla vermemeniz yönündedir. Burada asıl dikkat edilecek konu hamilelik sırasında ve doğum anında zorlanan, yıpranan hatta normal sağlıklı durumundan uzaklaşan doku ve organların vücudun normal yapısal halini alabilmesi için dinlenmesi gerektiği için bunun da en sağlıklı biçimde uykuda olacağından uykunuzu tamamen almanız gerekir.
Bundan sonra kendinizi hazır hissettiğinizde düzenli bir yürüyüş programı yaparak her gün en az 15 dakika en fazla 30 dakika yürüyüş yapın.

Doğum sonrası kilo vermek için ne yapılmalı?

Doğumdan sonra zayıflamak için doktorunuzun uygun göreceği şekilde en az 1 ay sonra spor konusunda kendini geliştirmiş olan eğitmenler eşliğinde egzersizler yapın. Günümüzde yaygın olarak kullanılan interneti kullanarak kendinize faydalı olabileceğinize inandığınız egzersiz videolarını açarak hamilelik sonrası yapılacak egzersizleri uygulayın. Yeme alışkanlıklarını değiştirerek günlük öğününüzü 5'e çıkartın. Bunu 3 ana öğün 2 ara öğün şeklinde uygulayın. Kahvaltıyı en güzel şekilde yaparak günlük yapacağınız diğer faaliyetlerde gerekli olan enerjiyi tam olarak alın.

Bu konuda tavsiye edilebilecek küçük bir diyet listesi oluşturmak gerekirse;

  • Kahvaltı: 1 yumurta, kepekli ekmekten yapılmış tost, 1 avuç kuru üzüm
  • Öğle yemeği: 1 dilim tahıllı ekmek, 1 elma ve ıspanak yemeği
  • Akşam: Balık, mercimek çorbası, yeşil zeytin, yeşil salata, beyaz peynir

Ara öğün olarak yiyebileceğiniz besinler kan şekerini dengelemek amacıyla yapılmaktadır. Bu konuda faydalı olanlar tam tahıllı kraker, armut, elma, haşlanmış yumurta, yarım yağlı yoğurt ve çilek olabilmektedir. Beslenme alışkanlıklarınızı yerine getirirken ve ya tavsiye edilen diyet niteliğindeki beslenme listelerini uygularken aldığınız besinlerin emzirdiğiniz bebek üzerindeki göz önünde bulundurulmalı bebeğe yapılan alerji testleri sonuçları göz önünde bulundurarak bunlara uygun besinler tüketilmelidir. Ayrıca bu konuda kendi sağlığınızı da unutmamalısınız kilo vermek isterken sağlıksız beslenmemelisiniz. Bebeğinizi emzirdiğinizden dolayı süte ihtiyaç olduğunu göz önünde bulundurarak süt yapıcı besinler ile dengeli beslenerek kilo vermeyi deneyiniz. Çünkü yapılan araştırmalar zaten emziren annelerin kilo verme konusunda daha ileri seviyede olduğu tespit edilmiştir. Emzirme esnasında 500 kalori harcayarak kilo kaybı hızlanmaktadır. Bunun için kalorisi düşük fakat süt yapıcı gıdalardan faydalanmanız hem kilo verip hem de emzirme esnasında gerekli sütü sağlamış olacaksınız. Doğum sonrası vücudunuzun eski halini alması sizleri psikolojik olaraktan rahatlatacağından emzirme sırasında olumlu sonuçlar almanıza da destek sağlayıcı olacaktır.

2 yorum eklenmiş. Ortalama puan: 4.5 (1/5)
Beğendiniz mi?
Lütfen oy verin...
14
10
2
3
2Yorum Yaz:Puanla: Kötü - - İyi

Yorumlar

moral bozmak gibi olmasın ama doğumdan sonra zayıflamak gerçekten çok zor özellikle hamilelik döneminde canınızın her istediğini yediyseniz kilo vermeniz daha zor olacaktır. Çünkü bolluk döneminden kıtlık dönemine geçmek gibi birşey oluyor. Şahsen ben çok zorlanıyorum kilo vermekte. Daha hızlı daha pratik bir yolu yok mu bunu. Doğum kilolarını en kolay şekilde nasıl verebilirim :(

doğum sonrası belli bir süre beklemek gerektiğini bilmiyordum bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim