X

Doğal antidepresanlar nelerdir? Doğal antidepresan bitkiler

Doğal antidepresanlar nelerdir? Doğal antidepresan bitkiler

Stres, insan bünyesinin, içeriden veya dışarıdan gelen bir tehdit unsuruna karşı verdiği ruhsal gerilim ile kendini gösteren bir tepkidir. Stresin zamanında önlenmemesi ve büyümesine izin verilmesi sonucu depresyon ortaya çıkabilir.

Depresyon nedir?

Depresyon, ruhsal bir bunalım, çökkünlük ve yılgınlık halidir. Kimsenin yaşamak istemeyeceği bir hal olan depresyon için pek çok tedavi yönteminden bahsedilebilir. Depresyonun ağırlığına göre ilaçlı tedavi, yataklı tedavi ve psikoterapi yöntemleri kullanılabilir. Ancak bunların yanı sıra yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılabilecek bir yöntem daha mevcuttur. Bu yöntem doğal antidepresan içeren gıdalardır. Kişinin sıkıntılı halini azaltan ve dinginleştiren ve vücuda alındığında dopamin ve serotonin denilen mutluluk hormonlarını aktive eden bu besinleri tüketmeyi bir alışkanlık haline getirmekte fayda vardır.

Doğal antidepresanlar nelerdir?

İşte şifa kaynağı dolan antidepresanlar...

Su

Su, bilinen en doğal antidepresandır. Pek çok rahatsızlığın yenilmesi için olmazsa olmaz olan su, fiziksel ve ruhsal yorgunluğa iyi gelir. Günde en az 10-12 bardak su tüketmek ruh halini stabil tutabilmek için önemlidir.

Yeşil yapraklı sebzeler

Roka, ıspanak, dereotu, kuzu kulağı gibi yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde folik asit bulunur. Folik asit, serotonin dediğimiz mutluluk hormonunun aktive olabilmesi için gerekli olan kaynaktır. Bu nedenle, özellikle koyu yeşil yapraklı olan ve folik asit yönünden oldukça zengin olan bu sebzeleri tüketmek oldukça önemlidir.

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri, sreotonin üretimini arttıran triptofan kaynağı bir besin grubudur. Bu nedenle bol bol tüketilmesinde fayda vardır.

Balık eti

Balık eti, omega 3 içeren bir besin olarak bilinir. Omerga 3 yağ asidi ise serotonin hormonunun aktive olması için önemli bir destekleyicidir. Bu nedenle haftada üç kere balık tüketilmesi mühümdir.

Kuruyemişler

Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler magnezyum yönünden oldukça zengin oldukları bilinen besinlerdir. Serotonin hormonunu salgılanmasını sağlayan magnezyum minerali vücuda alınması gereken maddelerden bir tanesidir.

Tavuk ve hindi eti

Triptofan kaynağı olan tavuk eti ve hindi eti, serotonin hormonunun salgılanması için belli başlı besin kaynaklarıdır.

Yumurta

Yumurta da, serotonin hormonunun üretilmesi için vücudun ihtiyacı olan amino asitleri ve esansiyel yağ asitlerini içerdiği bilinen bir besindir. Bu nedenle ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Doğal antidepresan besinler

Depresif duygulanımı aza indirgeyen diğer doğal antidepresan besinler, domates, soya fasülyesi, mor patates, kahverengi pirinç, deniz tuzu, kuru baklagiller ve çikolatadır.

Doğal antidepresan bitkiler

Sarı kantaron çayı: Hafif dereceli depresyon için oldukça sık tüketilir. Ancak bilinmesi gerekir ki sarı kantaron çayı, doğum kontrol hapı, kalp ilacı, antidepresan ilaç ile birlikte kullanılmaması gereken bir çaydır.

Papatya çayı: Papatya çayının sakinlik ve huzur veren, uykuya çabuk geçmeyi sağlayan bir bitki olduğu bilinir. Papatya çayı, beyne dopamin ve serotonin salgılanmasını sağlayarak depresif duyguların yatışmasına yardımcıdır.

Lavanta çayı: Lavanta çayının buharı ve kokusu, gerginlik ve kaygılı durumlar için rahatlatıcı olması, onu tercih edilir kılmıştır.

Doğal antidepresanlar ile depresyon halinde uzaklaşabilir ve daha mutlu bir yaşam sürdürebilirsiniz. Tabii ki depresyon tanısı için öncelikle bir uzmandan destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Halide Yaşam
Antidepresanlardan daha iyi olabilir bence doğal yöntemler. Tabiki depresyonun ölçüne bağlı olarak.