X

Diz ağrısına ne iyi gelir? Hafifletmek için evde çözüm yöntemleri

Diz ağrısına ne iyi gelir? Hafifletmek için evde çözüm yöntemleri

Diz ağrısı çoğu bireyin ortak problemi olarak karşımıza çıkan ve çeşitli doğal çözümleri olan ağrı türlerinden biridir.

Diz ağrısına ne iyi gelir?

Diz ağrısının her yaş aralığında görüldüğünü söyleyebiliriz. Fakat ağrının hangi nedenden kaynaklandığını bilmek önem taşır. Hekim ağrının nedenini tespit ederek ağrının türüne göre tedavi şekli uygular. Yaşam tarzı atletik olan biriyle, yaşlı olan kişiye uygulanan teknik aynı olmayabilir. Bu noktada dikkatli olunmalı ve doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Ağrının sebepleri kişiden kişiye değişebilir ya da farklı olabilir. Evde yapılan doğal uygulamalar ile bu ağrılar biraz da olsa hafif hale getirilebilir.

Diz ağrısı için buz tedavisi

Buz uygulaması diz ağrılarında ilk olarak uygulanan yöntemlerden biridir. Darbeden veya ters hareket yapmaktan kaynaklı şişlikler oluşabilir. Bu şişliğin önlenmesi, ağrıların azaltılması için buz uygulamasından yardım alınabilir. Sürekli ayakta kalmak ağrıların artmasına yol açabildiği için öncelikle vücut dize ağırlık verme halini ortadan kaldırmak gerekir. Bunun için kişi sırt üstü uzanmalı ve ağrıyan yere buz uygulamasını yapmalıdır. Uygulama süreci genelde yirmi dakikaya tekabül eder.

Diz ağrısını hafifletmek için evde çözüm yöntemleri

Evde yapacağınız doğal uygulamaları doktora danışmadan yapmanız tavsiye edilmemektedir. Doktorunuza yapacağınız uygulamayı danışarak evde yapılan doğal yöntemleri deneyimleyebilirsiniz. Diz ağrısı için evde uygulanan yöntemlerden biri elma sirkesidir. Elma sirkesinin diz ağrılarına iyi geldiği söylenir. Bunun için 2 bardak suyun içerisine 2 çorba kaşığı elma sirkesi dökülür. Karıştırılan sıvı gün içerisinde yudumlanır. İyileşme gerçekleşene kadar karışımın günlük tüketilmesi önerilir. Fakat bu karışım doktor onayından sonra tüketilmelidir. Ayrıca sıcak duş suyunun içerisine 2 bardak kadar elma sirkesi eklenebilir. Ağrı olan diz otuz dakika kadar suda bekletilir. Uygulama bir gün için günde bir defa olmak üzere yapılır. Bu uygulamalar haricinde 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve elma sirkesi karıştırılarak ağrı olan bölgeye sürülür. Karışım masajla beraber sürülmelidir.

Zencefil diz ağrısına iyi gelirmi?

Yaralanma ya da artritten kaynaklı olan ağrılar için zencefil kullanılmaktadır. Zencefilin ağrıyı azaltma özelliği bulunur. İçerisinde anti enflamatuvar bileşikleri olduğundan dolayı ağrılar üzerinde etkili bir yapısı vardır. Diz bölgesindeki şişlik ve acıların azaltılmasına zencefil yardım eder. Bir parça zencefil kökü ezilir ve bir bardak suyun içerisine eklenir. On dakika kaynatılması önerilir. Süzülen karışıma limon suyu ve bir miktar da bal ilave edilir. Hazırlanan çay tüketilir. Ağrılar geçinceye kadar çayın tüketilmesinde fayda olabilir. Bir de ağrı olan dize zencefil yağı masaj yardımı ile uygulanabilir. Diz ağrısını hafifletmek için evde uygulanan çözüm yöntemleri doktor onayında gerçekleştirilmelidir.

Saniye Can
Dizlerimde kireçlenmesi olduğu için sürekli ağrıyor. Aslında bazı ilaçlar kullanıyorum ama daha çok bitkisel çözümlerden faydalanmak istiyorum. Doğal yollarda ağrıyı hafifletmenin yöntemleri var mı? Egzersiz iyi gelir mi?