X

Diz ağrıları neden olur? Tedavisi için ne yapmalı?

Diz ağrıları neden olur? Tedavisi için ne yapmalı?

Diz ağrısı, vücudun eklem bölgeleri arasında ek sık karşılaşılan ağrı türlerinden biridir.

Diz ağrısı nasıl olur? Neyin belirtisidir?

Dizlere aşırı yük binmesinden dolayı diz kapağının kıkırdak kısmında zamanla yumuşamalar meydana gelmektedir. Oluşan yumuşamalardan kaynaklı olarak sinir uçları korumasız hale gelerek ağrılar ortaya çıkar. Diz bölgesinde meydana gelen ağrılar önceden olan bir hasarın habercisi de olabilmektedir. Uzun süre oturduysanız ve sonrasında ağrı oluşup, dizden sesler gelmişse bu durum önemli bir şeyin habercisi olabildiği için zaman kaybedilmeden hekime gidilmelidir.

Diz ağrıları neden olur?

Diz ağrılarının sebepleri değişiklik göstermektedir. Ağrılar yaşın ilerlemesine bağlı oluşabileceği gibi birtakım rahatsızlıklar nedeniyle de meydana gelebilir. Bunlara değinecek olursak:

Ters hareketler yapılması

Dizin kalça altına alınıp oturulması, alçak sandalyede oturmak, dizi kilitlemek gibi ters hareketler ağrıların oluşmasına zemin hazırlar. Zaman içerisinde kıkırdaklar aşınmaktadır. Ters hareketlerden yapılmamalı, dizlere normalden fazla yük bindirilmemelidir.

Bilinçsiz yapılan egzersizler

Spor yaparak sağlıklı olma amacıyla yapılan çoğu egzersiz sakatlanmanıza yol açabilir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan sert zemindeki koşular bilinçsiz egzersize örnek olabilir. Koşu için sağlığın olması gerekir. Fakat sert zemin üzerinde koşu yapmak diz kapağına üst vücudun ağırlığının verilmesine neden olur. Bu durumda ağrı yaşanması kaçınılmaz noktaya gelir. Spor amaçlı yapılan koşular yumuşak zemin veya toprakta yapılması gerekir.

Yapısal bozukluk

Diz ağrılarının sebebi yapısal faktörlerden kaynaklı olabilir. Örnek vermek gerekirse dengesiz şekilde diz kapağı bağlanması varsa doktor tarafından hali hazırdaki problem tedavi edilebilir. Fakat bu tarz bir yapısal bozukluğun kişi tarafında düzeltilmesi mümkün olamaz.

Diz ağrılarının tedavisi için ne yapmalı?

Buz kompresi yapmak ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Darbe veya ters hareketten kaynaklı oluşan şişlerin ortadan kaldırılması için buz uygulaması yapılır. Buz uygulaması şişliğin inmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda ağrıların azalması üzerinde de etkilidir. İlk olarak ağırlığın dizlerden alınması için sırt üstü uzanılması gerekir. Ağrıyan diz kapağı üstüne buz torbası koyulur ve yirmi dakika bekletilir. Ağrının şiddeti hafif ise torba kaldırıldıktan sonra diz sıkı bir şekilde sarılmalı ve birkaç gün dinlendirilmelidir. Şişmenin veya ağrının geçmemesi halinde doktora gidilmesi gerekir.

Diz ağrıları için egzersiz

Ağrısı olan kişilerin diz bölgesini hareketsiz bırakması yanlış bir tutum olarak karşımıza çıkar. Ters hareket veya darbeden kaynaklı oluşan ağrılarda dahi dizlerin açılmadı için gün içinde hafif hareketler yapılması önerilir. Dizlerin dinlendirilmesi için uzun süreler hareketsiz kalmak eklemlerin hareketsizliğe alışmasına yol açar. Sonrasında ise hareketsizliğe alışan eklemler hareket edilmesi halinde ağrıyacaktır. Sık diz ağrısı çekenlerin veya yanlış hareketten dolayı diz bölgesindeki ağrının dört ila beş gün devam etmesi problemlere yol açar. Bu yüzden ağrı sebebin ne olduğu fark etmeksizin diz ağrılarının tedavisi için doktora gidilmelidir.

Keziban Öz
Diz ağrısı için dizlik kullanıyorum ama hafifletmek için evde uygulayabileceğim doğal çözümlerden faydalanmak istiyorum. Her zaman olmuyor ama bazı zamanlarda gerçekten çok ağrı yapıyor. Krem kullanıyorum fakat pek etkisini göremiyorum.