X

Diyet kabak tatlısı nasıl yapılır? Kalorisi nedir?

Diyet kabak tatlısı nasıl yapılır? Kalorisi nedir?

Diyetlerini yaparken tatlı isteklerini bastırmak için yollar arayan kişiler diyet kabak tatlısı ile birlikte bunu gerçekleştirebiliyorlar.

Diyet kabak tatlısı için gerekli malzemeler nelerdir?

Kabak tatlısı, normal şartlarda malzemelerinin çeşitliliğinin az olması ve bunun yanında kolay hazırlanması sebebiyle insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Normal bir şekilde yapıldığında dahi diğer tatlılara göre düşük kaloride olan kabak tatlısı diyetlere uygun bir şekilde de hazırlanabiliyor. Bu hazırlık için kişilerin 2 dilim balkabağı, 1 adet elma, 2 adet portakal, 1 çay bardağı ceviz, yarım bardak kuru üzüm, 1 çubuk tarçın ve 1 yemek kaşığı tereyağı kullanması gerekiyor. İçerisinde şeker kullanılmadan hazırlanan bu muhteşem tatlı, diyet dönemlerinde rahatlıkla tüketilebiliyor.

Diyet kabak tatlısı nasıl yapılır?

Kişilerin diyet kabak tatlısını hazırlaması için ilk olarak malzemeleri kullanıma hazır bir hale getirmesi gerekmektedir. Bal kabağı dilimlerini alan kişiler, bunları ilk olarak soyduktan sonra birkaç parçaya bölerler. Burada kişilerin kendi yeme zevkleri ön planda olacaktır. İsteyen kişiler dilimleri ikiye bölerken isteyenler 3 ya da 4 parçaya da bölebilirler. Bunun yanı sıra elmanın da 8 eşit parçaya bölünmesi gerekmektedir. Ardından portakalları soyan kişiler dilimleyerek karışımında kullanmaya hazır hale getirirler. Malzeme listesinde yer alan malzemelerde ceviz hariç tüm malzemeleri tepsiye dizen kişiler üzerine küçük tereyağı parçalarını bırakmalıdırlar. Sonrasında 180 derecede 1 saat boyunca pişirilen bu tatlı, üzerine ceviz serpilerek rahatlıkla servis edilebilmektedir.

Diyet kabak tatlısı kalorisi nedir?

Diyetlerini düzgün bir biçimde uygulayan kişiler, günlük aldıkları kalori miktarlarını hesaplıyorlarsa bu hesaplarında tatlıya yer vermekte oldukça zorluk çekerler. Tatlılar, içerisinde yer alan malzemeler sebebiyle oldukça yüksek kalori değerlerine sahip olabilirler. Ancak kabak tatlısı bunlar arasında kalori değeri açısından oldukça mütevazi bir üründür. Normal bir kabak tatlısının bir porsiyonu 139 kalori geliyor. Bu kalori değerini yüksek bulan ve şeker tüketmek istemeyen kişiler yaptıkları diyet kabak tatlısı ile birlikte aldıkları kalori miktarını 64 kaloriye çekebiliyorlar. Böylece diyetlerde bu tatlıya rahatlıkla yer verilebiliyor.

Diyet kabak tatlısının faydaları nelerdir?

Bal kabağı tüketiminin insanlarda A vitaminine büyük bir katkısı bulunmaktadır. İnsanların günlük ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayarak göze büyük katkılar sağlamaktadır. İçerisinde yoğun miktarda lif olan besinlerden birisi olan bal kabağı insanların daha uzun bir süre tok kalmasını sağlayabilir. C vitamini bakımından da zengin bir ürün olduğu için insanların bağışıklık sistemlerinin çok hızlı bir biçimde gelişmesine katkı sağlamaktadır. Son olarak daha parlak bir cilt yapısına kavuşmak için en önemli destekçilerden birisi olmaktadır. Düzenli olarak bal kabağı tüketmek insan vücudu için çok faydalı olurken diyetler buna engel olabilmektedir. Ancak diyet kabak tatlısı sayesinde kişiler rahatlıkla bu ürünü tüketerek vücutlarına gösterdiği katkıları alabilirler.

Derya Kartal
Kabak tatlısının yapılışı oldukça basit. Ben evde yapıyorum ve çok lezzetli oluyor. Şerbetini ayarlamak çok önemli. Bu tatlı çok faydalı aynı zamanda. Fırında da yapabiliyorsunuz ve aynı zamanda şekersiz olarak da tarifleri bulunuyor.