X

Diş tartarı neden olur? Diş taşı nasıl yok edilir?

Diş tartarı neden olur? Diş taşı nasıl yok edilir?

İnsanlara en çok yakışan şey gülümsemektir. Gülümsemek aynı zamanda bulaşıcıdır da. Siz güldüğünüz zaman karşınızdaki insanı da istemli ya da istemsiz olarak gülümsetirsiniz. Bu nedenle gülmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Fakat gülüşlerinizin güzel görünmesi için en önemli şey dişlerdir. Karşınızdaki insana güzel bir gülüş sunmak için dişlerinizin bakımına dikkat etmelisiniz. Çünkü güldüğünüz zaman görünen tek şey dişlerdir. Bu nedenle dişlerin günlük bakımına dikkat edilmesi gerekir. En çok karşılaşılan diş problemi çürükten sonra diş tartarı yani diş taşıdır. Çevremizdeki birçok insanın bu problemle karşılaştığını görürüz. Belki sizde de var bu problem. Elbette ki bir çözümü de vardır bu tarz problemlerin. Fakat bir probleme çare bulabilmek için öncesinde sorunun neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Bu nedenle diş taşı neden oluşur sorusuna cevap aramalıyız.

Diş tartarının nedenleri

Genel olarak diş taşının ilk sebebi ağızda bulunan saydam ve yapışkan bir tabaka olan diş plağıdır. Düzenli bir şekilde dişler fırçalanmadığı takdirde de bu plak tükürükle birlikte diş yüzeyine yapışır. Bu durum da dişte kötü bir görüntü oluşturur ve kalın bir tabaka haline gelir. Aynı zamanda yediğimiz besinlere de dikkat etmemiz gerekir. Çünkü tüketilen besinlerin diş problemleri üzerinde büyük etkisi vardır. Bu besin türleri şunlardır:

  • Şekerli ürünler
  • Karbonhidratlı ürünler
  • Nişastalı ürünler
  • Asitli ürünler
  • Yapışkan maddeler

Zaten genel itibariyle de dişlerin sağlıklı olabilmesi ya da çürümemesi için bu tarz ürünlerden uzak durulması gerekmektedir. Örneğin, şekerlemeler, çikolatalar, ekmek ve tahıl ürünleri, kola gibi asit içeren içecek ve yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Hiç tüketilmemesi mümkün olmasa da olabildiğince az tüketerek ya da tüketildiği takdirde dişleri fırçalayarak zararı en aza indirebiliriz. Uzmanların da önerisine göre dişler günde en az 2 defa fırçalanmalıdır. Bu durum diş bakımında yapılması gereken en önemli tedavilerdendir.

Diş taşı nasıl engellenir?

Diş taşı oluşumunu engellemek için her ne kadar büyük çabalar harcansa da çoğu zaman oluşmasını engellemek mümkün olmayabilmektedir. Azaltılabilir fakat engellenmez. Zaten bu durum herkeste de meydana gelmemektedir. Sadece bazı kişilerde salgıları nedeniyle oluşabilmektedir. Engellemek için bazı ürünlerden uzak durulabileceği gibi bazı gargara suları ya da koruyucu ipler vardır. Bunlar kullanılabilir. Bir de daha etkili bir tedavi yöntemi olan doktorların özel aletlerle temizlemesi yöntemi vardır. Bu durum her 6 ayda bir gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde dişlerinizin görünümü oldukça kötü bir hal alabilir. Bu tedavi yöntemi korkulacak bir şey de değildir. Tıbbın ve teknolojinin gelişmesiyle dişe ve diş etine zarar vermeden 15-20 dakika gibi bir süre içerisinde temizlenmektedir. Zor bir tedavi yöntemi değildir aynı zamanda da herhangi bir zararı yoktur ve anestezi gerektirmez. İnsanlar öncelikle önlemlerini almalı sonra da tedavi olmalılardır.

burak altan
diş taşı kendiliğinden düşer mi? ne kadar sıklıklı temizletmek gerekir?