X

Diş ağrısını ne keser? Nedenleri nelerdir?

Diş ağrısını ne keser? Nedenleri nelerdir?

Diş ağrısı; diş üzerinde meydana gelen çürükler ve hasarlar sonucunda ortaya çıkan ve kişiyi rahatsız eden bir durumdur.

Diş sağlığının önemi nedir?

Diş sağlığının günlük yaşamda önemi oldukça büyüktür. Özellikle Türkiye sigara ve alkol tüketimi sıralamasında en üst sıralarda yer almaktadır. Bu gibi nedenler ağız ve diş sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Sağlıksız dişler, kalp, damar hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Özellikle diş fırçalama alışkanlığı olmayan kişilerde bu diş hastalıkları ihtimallerini daha da arttırmaktadır. Diş sağlığının olmadığı kişilerde şiddetli ağrılardan dolayı günlük yaşamına adapte olamama sorunu ortaya çıkmaktadır. Sağlıksız dişler sindirim sistemi problemini de beraberinde getirir. Sağlıksız dişler, sadece fiziksel problemleri değil, ruhsal olarak da olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Aynı zamanda diş veya ağızda oluşabilecek bir sorun konuşma yetisini de etkileyeceğinden dolayı ağız ve diş sağlığının önemi bu açıdan bakıldığında daha net anlaşılacaktır.

Diş ağrısı nasıl olur?

Dişlerin çürüklerinin arttığı durumlarda dişlerin içerisindeki sinirler olumsuz etkilenerek ilerleyen zamanlar da bu durum ağrılara neden olabilmektedir. Dişlerde oluşan ağrılar diş eti veya ağız içindeki kemikler sebebiyle oluşmaktadır. Diş minelerinde baskı ve diş eti hastalıkları gibi nedenler ağrı oluşumuna neden olabilir. Dişin dış kısmı diş minelerinden iç kısımlara doğru baskı arttıkça ağrı oluşumu şiddetlenir. Dişler de oluşan mikroorganizmalar zamanla çoğalıp bütün diller üzerinde bir katman oluşturarak diş eti hastalıklarına neden olarak dişlerde oluşan ağrıları oluşturur. Başlarda önemsenmeyen hafif ağrılar zamanla şifrelenerek çekilmez bir durum haline gelir. Özellikle yemek yerken çiğneme esnasında dişlerde oluşan baskılar kişiye çok büyük acılara sebep olur

Diş ağrısının nedenleri nelerdir?

Herkesin başıma gelebilecek bir durum plan diş ağrıları, şu sebeplerden dolayı oluşabilir.

  • Dişlerde meydana gelen çürükler
  • Dişlerde oluşan kemik eksikliği
  • İltihap oluşumu
  • Özensiz yapışan dolgular
  • Geceleri çok sıkılan dişler
  • Kanal tedavisi
  • Kadınlarda regl dönemi

Bunların yanı sıra özellikle ağrılar olduğu zamanlarda dişlerdeki sıcak soğuk hassasiyeti artacağından ılık yemek ve içecek tüketilmelidir. Çok soğuk veya ok sıcak tüketilen besinler şiddetli ağrılara neden olabilmektedir.

Diş ağrısını ne keser? Nasıl geçer?

Diş ağrısını tamamen geçirmese de oluşmuş ağrıları azaltıcı yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle bilinmesi gerekenlerden biri ağrıyan bölgenizin üzerine aspirin koyulmasının oldukça yanlış bir tutum olduğudur. İşte diş ağrısı için evde yapılabilecek bir kaç ufak yöntem; ağrıyan bölgenin üzerine bir pamuk yardımıyla karanfil yağı bastırmak iyi gelecektir. Diş ağrısına neden olan etkenlerden biri olan yemek artıklarını engellemek için dişlerinizi fırçalamanız bu etkeni ortadan kaldıracaktır. Tuzlu su yardımıyla gargara yapmak ağrıyı azaltacaktır. Aynı şekilde izin veya sirke suyuyla yapacağınız gargaralarda olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bir miktar sarımsağı ezip, ağrı yapan bölgenin üzerine koyduğunuz da ağrının zamanla hafiflediğini göreceksiniz. Dişlerinize günlük olarak gereken bakımı gösterdiğinizde daha sağlam dişlere sahip olabilirsiniz. Düzenli fırçalamaya özellikle özen gösterilmesi gerekir. Bu sayede sağlıklı sonuç alınabilir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...