X

Diş ağrısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Evde çözüm yolları nelerdir?

Diş ağrısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Evde çözüm yolları nelerdir?

Dişler, sindirimin başladığı bölge olurken insan hayatı için çok önemlidir. Bu bölgelerde yaşanan diş ağrısı da oldukça büyük sıkıntı yaşatırken insanların en kısa süre içerisinde çözmesi gerekmektedir.

Diş ağrısı nasıl olur?

Diş ve diş etleri insanların en hassas olan bölgelerinden birisidir. Her ne kadar dişin kendisi son derece sert bir yapıya sahip olsa diş etinin içerisinde yer alan sinirler son derece hassas ve miktar olarak fazladır. Bunun yanı sıra diş ve diş etlerinin beyne çok yakın oluşu ağrıların büyük sorunlar yaşatmasına sebep olabilmektedir. İnsanlar, diş ağrısı çekerken günlük ihtiyaçlarının tamamına yakınını unuturlar. Bu durum, beynin tamamen dişlerdeki ağrıya odaklanmasından kaynaklanmaktadır.

Diş ağrısı neden olur?

Dişlerde yaşanan ağrıların çok sayıda farklı sebebi vardır. Bu sebeplerin belirlenmesi sorunun çözülmesinde çok önemli olurken diş doktorları bunu gerçekleştirecek olan kişilerdir. Bu aşamada dişlerde olan çürükler, insanların en fazla ağrı çektiği sebeplerin başında gelirken. Dişte bir çürük varsa bu durum sürekli olarak ağrıya sebep olur. Belirli dönemlerde geçmesi ve sonrasında tekrar ortaya çıkması insanların direkt olarak hastanelere gitmesine de engel olmaktadır. Buna ek olarak dişlerde yaşanan kemik kaybı da insanlarda ağrıya sebep olmaktadır. Bu durum yaşanıyorsa insanlar gıdaları çiğnerken çok ciddi ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Buna ek olarak diş etlerinde yaşanan iltihaplar da büyük ağrılara sebep olmaktadır. Son olarak diş üzerinde doktorlar tarafından uygulanan yöntemlerin istenen verimi vermemesi ya da hatalı bir şekilde yapılması da insanlarda ağrılara sebep olmaktadır. Genel olarak dişlerde popüler olan uygulamalardan dolgu, kanal ya da protez gibi işlemlerin doğru bir şekilde yapılamaması ciddi seviyede ağrıya sebep olmaktadır.

Diş ağrısına iyi gelir? Nasıl geçer?

Diş ağrısının en kesin çözümü diş doktorlarına giderek tedavi olmaktadır. Ancak bazı durumlarda kişilerin hemen doktora gidecek durumları olmaz ve bu durumda evde uygulanabilecek olan çözümlere yönelmek gerekmektedir. Özellikle geçenini ilerleyen saatlerinde yaşanan ağrılarda diş doktorlarına görünmek çok mümkün olmadığından insanlar kendileri çözüme giderler.

Diş ağrısı evde çözüm yolları nelerdir?

Diş ağrısı için ilk çözüm yolu dişleri fırçalamaktır. Eğer insanlar, dişlerini fırçalarlarsa çürüklerin üzerine yapışmış olan birikintiler ortadan kalkar. Eğer sebep bu birikintiler de sorun ortadan kalkmış olacaktır. Sirke ve suyu karıştıran kişiler bu karışımı ağızlarında gargara yaparak bölgesel acının azalmasına sebep olabilmektedir. Bu işlem bakterileri temizlerken insanların ağrıdan kurtulmasını sağlayabilir. Ağrı kesici haplar da bölgedeki ağrının gitmesinde etkili olurken bilinçsiz bir şekilde ağrı kesici kullanmak da oldukça risklidir. Bu sebeple insanların daha öncesinde kullandıkları bir ağrı kesiciyi küçük dozlarda alması doğru olur. Son olarak bölgeye buz uygulaması çok ciddi bir çözüm yoludur. Bilindiği üzere uzun süreli buz uygulamaları bölgedeki kasların ve sinirlerin direkt olarak uyuşması anlamına gelmektedir. Bu sayede ağrılar hissedilmemeye başlanır.

Arzu Demirbaş
Diş ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir? Dişim sanırım çürüdü ve aşırı derecede ağrıyor. Yarın doktora gideceğim ama bugünlük ağrısını geçirebilmek için ne yapabilirim? İlaç almadan ağrıyı geçirebilir miyim? Bilgisi olan varsa bilgi verirse sevinirim...