X

Detoks yapmak zayıflatırmı? Zayıflama detoksu nasıl yapılır?

Detoks yapmak zayıflatırmı? Zayıflama detoksu nasıl yapılır?

Kış aylarında kişiler kilo alır ve bu kış aylarında alınan kilolar kalın ve bol giysilerin içesin de fark edilmez, fakat yaz aylarının yaklaşması ile de dar ve ince giysiler gün ışığına çıkarak dolaplarımızda yerlerini alır ve bu giysiler alınan kiloları fazlası ile ifşa eder. Hal böyle olunca insanlar kilo vermek ister hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde kilo vererek yaza girmek isterler. Kilo vermek ise çokta kolay değildir, kolay yolları da vardır ama bu yollar genellikle sağlıksız yollar ve yöntemlerdir. Bu yüzden kilo vermeden önce kış aylarında vücuda biriken zehirli atıkları atamak olacaktır. Bunun için ise en iyi yol detoks yapmak olacaktır. Bu sayede hem kilo vermeyi hızlandırmış olacaksınız hem de vücutta biriken zehirli maddeleri atmak olacaktır.

Detoks yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Detoks yapmanın birçok yolu vardır bazıları hazır çaylar bazıları ise evde kendiniz doğal bitkilerden yapabileceğiniz detoks çaylarıdır. Detoks yapmak istiyorsanız yiyeceğiniz yemeklere çok dikkat etmeniz gerekir ve bol su içmek gerekir. Bu zayıflama yönteminde en etkili yol bol su içmekten geçer. Zayıflamak isteyen insanların karşısına milyonlarca yöntem ve seçenek çıkar burada önemli olan kendi vücudunuzu tanıyıp kendinize en uygun yöntemi yapmaktır. Çünkü kendi vücudunuza uyum sağlamayan yöntemler kilo vermek yerine kilo almaya bile yol açabilir ve unutulmamalıdır ki her insanın metabolizması farklıdır. Vücutta hızlı yağ yakmayı sağlayan ve toksinlerden arındıran yöntemler uygulanmalıdır. Detoks bir bakıma da vücudu dinç tutmak ve sağlığı olumsuz yönde etkileyen toksinlerden kurtarmaktır. Ayrıca detoks uygulamalarında enerjinin yanında psikolojide iyi yönde etkilenmektedir. Çünkü metabolizması iyi olan bir kişinin psikolojisi de iyi olmaktadır. Yaz için iyi bir zayıflama yöntemi hızlı yağ yakmayı sağladığı gibi sağlığı da olumlu yönde etkiler.

Detoks nasıl yapılır? Tarifi nedir?

İyi bir detoks için ise; sabah kalkınca bir bardak limonlu ılık su içilmelidir, kahvaltıda ise şekersiz ve yağsız bir bardak süt, kahvaltılık tahıl gevreği, kuru kayısı ya da kuru üzüm tüketilmelidir. Sabah öğünü ile öğle yemeği arasındaki ara öğünde ise nane, rezene çayı veya limonlu ılık su içilmelidir. Öğle yemeğinde ise yağsız ızgara ya da fırında buğlama balık yenebilir ama kesinlikle kızartmalardan uzak durulmalıdır. Taze sebzeler tercih edilmeli taze fasulye, brokoli, kabak, karnabahar gibi ama bunlarda haşlama olarak tüketilmelidir. Yağda kavrulmuş bir şekilde olmamalıdır. Öğle arasında alacağınız diğer besin ise kaymaksız ve yağsız hafif yoğurttur yoğurt vücuttaki tüm toksinleri ve zehirleri atmaya yarayacaktır. Akdeniz salatası bu salatanın içerisine sirke koyabilirsiniz. Fakat asla yağ ve tuz koymamanız gerekir. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında ise yeşil ekşi elma ama tatlı elma olmamalıdır. Çok açlık hissi duyarsanız da kepekli bisküvi tüketebilirsiniz. Akşam yemekten önce de ıhlamur ya da taze sıkılmış limon suyu içilmelidir. Akşam yemeğinde yine taze sebzeler ve tuzsuz yiyecekler tüketilmelidir.

Buse Tugay
detoks yaparken sigara içilirmi? sigara bağımlısı olduğum için bu konuyu çok merak ediyorum.