X

Çoban çökerten otu nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Çoban çökerten otu nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Deve dikeni, çarık dikeni, çakır dikeni, deve çökerten ve domuz pıtrağı olarak da adlandırılan çoban çökerten otu, oldukça yararlı ve şifalı bitkilerden bir tanesidir. Herkes tarafından çok fazla bilinmeyen bu bitki yaban kimyonugiller familyası üyelerindendir. Anavatanı Güney Amerika olarak bilinen bu şifalı bitki, Avustralya, Asya ve Afrika'da da yetişir. Yabani ve tek yıllık bir bitki olan çoban çökerten otu, ülkemizde ise Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetişmektedir. Yaz mevsiminde kökleri ile beraber toplanarak güneş görmeyen ve kuru bir yere atılarak kurutulabilen çoban çökerten otu, toprağa yatık bir şekilde doğal olarak yetişir ve dikenli ve küçük bir yapıya sahiptir. Girintili çıkıntılı yaprakları ile dikkat çeken çoban çökerten otunun; koyu pembe, açık pembe veya beyaz renk çiçekleri vardır. Genel olarak süs bitkisi olarak da kullanılır; fakat asıl kullanım sebebi sindirim sitemini harekete geçirmektir. Ayrıca bu şekilde hazımsızlığın da önüne geçilebilir. Fakat bu özelliklerinin yanı sıra insan sağlığı için pek çok faydaları vardır. Peki çoban çökerten otunun faydaları nelerdir?

Çoban çökerten otunun faydaları

Doğanın şifalı bitkilerinden olan çoban çökerten otunun faydaları saymakla bitmez. Kısaca ön önemli faydaları ise şu şekilde nitelendirilebilir:

  • Vücut direncini arttırır.
  • Erkeklerde oluşan prostat iltihabını giderir ve prostat gelişimini önler.
  • Kadınların sahip olduğu yumurtalık problemlerinde çok faydalıdır ve kısırlık tedavisine kullanılabilir.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Böbrek taşı ve böbrek kumu gibi böbrek rahatsızlıkları için oldukça faydalıdır.
  • Sporcular tarafından da sık sık tercih edilen çoban çökerten otu, kas gücünü ve fiziksel performansı arttırır.
  • Antiseptik özelliğe sahip olan çoban çökerten otu, idrar yolları için doğal bir antiseptiktir. İdrar yollarında oluşan kanama ve ağrılı idrar yapma sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Çoban çökerten otu nasıl kullanılır?

Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan çoban çökerten otu kurutularak elde edilen enerji deposu, sağlık için gerekli olan diğer mucizevi bitkiler gibi çay yapılarak içilir. Bu çayın hazırlanışı ise şu şekildedir: Yarım litre kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı kurutulmuş çoban çökerten yaprağı ve çoban çökerten çiçeği karışımı ilave edilir. 10 dk demlenmeye bırakılan bu bitki süzülerek tüketime hazır hale getirilir. Günde en fazla iki kez içilmelidir. Bir ay ile iki ay arasında kullanılması tavsiye edilen çoban çökerten otunun daha uzun süre tüketilmesi önerilmemektedir. Ayrıca hamileler doktor onayı almadan bu çayı tüketmemelidir. Çok güçlü tansiyon düşürücü etkisi olduğundan, düşük tansiyonlu kişilerin kesinlikle bu bitkinin tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir. Bilinçli ve dozunda tüketildiği takdirde hiçbir yan etkisi bulunmayan çoban çökerten otu çayı, aşırı kullanım sonucunda testosteron hormonlarının fazla salgılanmasına sebep olacağından vücutta tüylenme, aşırı yağlanma ve saç dökülmesi gibi problemleri beraberinde getirmektedir. İçerisinde oldukça etkili maddeler bulunduğu için tüketmeden önce mutlaka bir uzman tarafından bilgi alınmalı ve onun tavsiyelerine göre kullanılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sorunlarla karşılaşılabilinir.

Akif altar
Bir hafta boyunca günde ,sabah ve akşam olmak üzere 2 bardak tükettim o bir haftanın sonucunda büyük abdestimin kömür gibi kapkara çıktığını fark ettim ve bu durum bende ister istemez bir endişeye sebeb olduğu için tüketmeyi bıraktım. Konu hakkında bilgisi olan var ise buradan okumak isterim
Akif Altar
Önceki yorum için özür dilerim, sanırım bendeki durum içtiğim ilaçlarla ilgili imiş. yani çoban çökerten ile ilgili bir şey değil. Çünkü ilaçlara başlamadan evvel böyle bir durum yok idi .
ahmet deniz
çoban çökerten otu ne işe yarıyor? bilgi verin lütfen kullananlar varmı?