X

Çin takvime göre cinsiyet hesaplama

Çin takvime göre cinsiyet hesaplama

Çin takvimine göre cinsiyet hesaplama yöntemi binlerce yıldır kullanılan bebeklerde erken dönemde cinsiyet tespiti için kullanılan bir hesaplama formülüdür. Birçok anne adayı hamile kaldığını öğrendikten sonra bebeğinin cinsiyetini merak eder. Gebelik başladıktan sonra yaklaşık olarak 14 ile 16. hafta arası bebeğin cinsiyetini öğrenilebilmektedir. Bu bazı gebelik durumlarından 12-14 haftaları arasında da görülebilir. Genel olarak anne adayları bu konuda hem sabırsız hem de merak içerisinde oldukları işçin farklı şekillerde belirli tahminler üzerine bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenmeye çalışırlar. Bu yöntemlerden en bilinen Çin takvimine göre bebek cinsiyetinin öğrenilmesidir. Bu cinsiyet hesaplama yöntemi birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Genel olarak sonuçların hep doğru çıktığı gözlemlenmiştir.

Çin takvimine göre cinsiyet nasıl hesaplanır?

Çin takvimine göre cinsiyet hesaplamada ihtiyacınız olan tek şey doğum tarihiniz ve hangi ayda hamile kaldığınızdır. Hangi ayda hamile kaldığınızı öğrenmek için bir doktora başvurmanız önemlidir. Yaptıracağınız kan testi sonucu kaç haftalık hamile olduğunuzu ve bu şekilde hangi ayda hamile kaldığınızı hesaplayabilirsiniz. Çin takvimine göre bebeğinizin cinsiyetini hesaplamak için yapacağını basit işlemler sonucu yanılma payı doğrultusunda bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Yalnıza bu iki bilgiyi ile Çinliler 700 yıldır bu yöntemi kullanmaktadır. Bu yöntem sonuçları birer tahmindir. Fakat birçok insan denemiş ve sonucunun doğru çıktığını fark etmiştir.

Bu yöntem birçok Asya ülkesinde pek çok anne ve baba adayı tarafından kullanılmaktadır. İnsanlar teknolojik gelişmeler ile bebeklerinin cinsiyetlerini erkenden öğrenseler de tamamen emin olmak için çin takvimi yöntemine ve aynı zamanda halk inanışlarına da başvuruyorlar. Annenin yaşı ve hamile kaldığı gün bilgileri girilerek hesaplanan Çin takvimi uygulaması yaklaşık olarak yüzde 90 civarında kesin sonuç vermektedir. Bu nedenle Çinliler tarafından 700 yıldır kullanılan ve vazgeçilmeyen bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Bu sayede birçok anne bebek henüz daha gelişmeden, anne adayı hamile olduğunu anladığı andan itibaren bebeğinin cinsiyetini öğrenebilmektedir.

Çin takvimine göre cinsiyete nasıl bakılır?

Çin takvimine göre anne adayının yaşının hamile kalınan ay ile eşleştiği yerde bebeğin cinsiyeti öğrenilmiş oluyor. Buna örnek verecek olursak 30 yaşında bir anne adayı mart veya mayıs aylarında hamile kalması durumunda bebeğinin cinsiyeti kız olmaktadır. 30 yaşında diğer hangi aylarda hamile kalırsa bebeğinin cinsiyeti erkek olacaktır. 21 yaşındaki anne için ise bu durum daha farklı olmaktadır. 21 yaşındaki anne adayı eğer ocakta hamile kalırsa bebeğinin cinsiyeti erkek, eğer ki o yıl içerisinde başka bir ayda hamile kalırsa bebeğinin cinsiyeti kız olur. Görüldüğü gibi anne yaşının hamile kalınan ay ile birleştiği yerde bebeğin cinsiyeti ortaya çıkmaktadır.

Çin takviminin bilinen herhangi bir bilimsel açıklaması ve bilimsel gerçekliği bulunmamaktadır. Sonuçları yüzde yüz geçerli değildir. Çin takvimi uygulaması milyarlarca insanın doğum verisine dayanmaktadır. Çin'de birçok aile bebeğinin cinsiyetini bu takvime bakarak belirlemektedir. Şöyle ki Çinlilere göre bu sonuçlar yüzde 95 oranında gerçeklik payına sahiptir. Bilimsel olarak hiçbir kanıtı bulunmayan ve bilimsel hiçbir kanıta dayanmayan bu yöntem çalışan kadınları belirli aylardaki cinsel birlikteliğinin sonucunda gebe kalmaları halinde bebeklerinin cinsiyetlerini belirlemek amacıyla kurulmuştur. Bu takvim özellikler kız ya da özellikle erkek sahibi olmak isteyen ailelerin genel olarak başvurduğu bir yöntemdir. Fakat belirttiğimiz gibi bu yöntem yalnızca bir varsayımdır. Bu nedenle sonuçları kesin doğru olmamakla birlikte tahmin niteliğindedir. Unutmayın ki kız ya da erkek olsun her çok sevilmeyi ve sahiplenilmeyi hak eder...

Erdem Ceyhun Başak
Cinsiyeti aslında erkek belirlemektedir diye biliyorum. Yani erkekten x kromozomu gelirse çocuk kız olur y kromozomu gelirse çocuk erkek olur. Ama çin takviminde annenin bilgileri üzerinden hesaplama yapılıyor yani tamamen aykırı bir durum ama işte tutuyor. Nasıl tutuyor anlamak güç. Çin takviminin ortaya çıkarılışına, neleri baz aldığına, nasıl bir çalışmanın ürünü olduğuna bakmak gerekir. Belki o zaman ortak bir nokta bulunabilir. Burdan basitçe mantık yürütürseniz benim gibi hakikaten saçma görünüyor. He bir de eğer çin takvimine göre yapılan hesaplamaların % 50 si doğru çıkıyorsa o zaman bir doğruluğu yok demektir. Çünkü bebeğin kız ya da erkek olma şansı zaten % 50.
Yasemin Köse
Bu tarz bilimsel olmayan şeylere pek sıcak bakmam ama bugüne kadar çin takviminin yanıldığını hiç görmedim. Nasıl oluyor tam bilmiyorum ama çin takvimine göre cinsiyet belirleme yöntemi işe yarıyor.