X

Chia tohumu diyeti nasıl yapılır?

Chia tohumu diyeti nasıl yapılır?

Chia tohumu, zengin omega-3 kaynaklı, protein ve kalsiyum açısından oldukça zengin, sağlıklı bir besindir. Vücuda enerji sağlar ve kemikleri güçlendirir. Günümüzde bulunması kolay hale gelmiştir. Büyük marketlerde ve aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz bir besindir. Sağlık için günde 1 çorba kaşığı chia tohumu, bedensel gücünüzü ve çoğu hastalığın korunmasında size destek sağlayacaktır. Özellikle eklem ağrılarına iyi gelen chia tohumu, kuvvetli bir ağrı kesici özelliğe sahiptir. Chia tohumu diyeti ile daha hızlı ve kontrollü bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz...

Chia tohumunun gündeme gelmesiyle birlikte, genel faydalarının dışında, zayıflamaya da yardımcı bir besin olması, tüketimini arttırmıştır. Metabolizmayı hızlandırıcı ve yarattığı tokluk hissinden dolayı, kolayca kilo verdiren bir besindir. Biraz araştırıldığında, astronot gıdası olarak karşınıza çıkacaktır. Astronotlar, uzun süre aç kalabilme olasılıklarına karşı chia tohumu ile beslenerek, tokluk hissi yaratmaktadırlar. Tohumun, diyet üzerindeki etkisi de budur. Chia tohumu, tüketildiği andan itibaren metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmaya başlar. Bir taraftan da tokluk hissi oluşturduğu için, kendinizi sık aralıklarla aç hissetmezsiniz ve yeteri kadar beslenirsiniz. Böylece yakılan yağlar geri kazanılmamış olur.

Chia tohumunun faydaları

  • 1 çorba kaşığı chia tohumu, vücudun günlük fosfor ihtiyacının %25 ini karşılar. Böylece vücut protein üreterek, hücre yenilemesi gerçekleştirir.
  • Bol lifli bir gıda olduğu için, bağırsaklardaki toksik maddeleri dışarı atar ve kabızlığı önler.
  • Güç gerektiren sporlarda ve koşu gibi yarışlarda tüketildiğinde, başarı sağlanmıştır.
  • 1 çorba kaşığı chia tohumunda 1 bardak sütten daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. Bu yüzden kemik gelişimi için çok önemlidir.
  • Zengin omega 3 içeriği ile, beyin ve sinir sisteminin gelişmesini sağlar.
  • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını sağlarken, kasların güçlenmesini sağlar.
  • 1 çorba kaşığı chia tohumu günlük manganez ihtiyacının % 30 unu karşılar.
  • Kan şekerini düzenlediği için, insülin sorunu olan hastalar için doğal bir tedavi yöntemidir.

Chia tohumu nasıl kullanılır?

Faydaları araştırıldıkça artan chia tohumunu salatalarınızda ve yemeklerinizde baharat gibi kullanabilirsiniz. Sulu yemeklerde dikkat edilmesi gereken nokta, chia tohumu suyu sünger gibi çekip jelimsi bir kıvam alacağından, yeterli miktarda eklenmelidir. Belirli miktardaki chia tohumunu su çektirerek jel kıvamına getirip, her türlü yiyecekte sos olarak kullanabilirsiniz. Diyet kullanımlarda daha çok sebze yemekleri ve salatalarda kullanımı uygundur. Sabahları 1 bardak suya 1 kaşık chia tohumu, bir dilim limon, bir dal taze nane ve bir dilim salatalık ekleyerek tükettiğinizde, müthiş bir enerji deposuna sahip olursunuz. Chia tohumunu yoğurt veya süt ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Tatsız bir gıdadır. Bu yüzden chia tohumunu lezzetlendirmek için diyet bir puding yada diyet yemekleriyle süsleyebilirsiniz. Nefis meyveli yoğurtlar hazırlayıp içine tohumdan ekleyebilirsiniz. Gluten içermediği için alerjik bir durum yaratmaz. Diyet süresince, insülin düzenleyici olduğu için tatlı ihtiyacınızı bastırır. Çölyak, diyabet, tiroid gibi hastalıkların tedavisinde doğal bir çözüm olan chia tohumu, sağlıklı bireyler tarafından da herhangi bir zarar yaratmadan tüketilebilir. Sağlıkta önemli faydaları bulunun chia tohumunu diyet için tüketirken, düzenli egzersiz, bol su alımı ve az kalorili yiyecekler tüketerek desteklemelisiniz.

nesrin güven
chia tohumu diyet tarfileri hakkında biraz bilgi almak istiyırum. zayıflamak için nasıl tüketmem gerekiyor? yoğurtla öneriyorlar genelde ama bilemedim de...
hacer avcı
chia diyeti nasıl yapılır? yapanlar tarifi verebilir mi?