X

Ceviz yağı faydaları, kullanım alanları ve önerileri

Ceviz yağı faydaları, kullanım alanları ve önerileri

Ceviz yağı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede ve beyin hücrelerini güçlendirmede, kalp sağlığını korumada ve Omega 3 asitleri açısından içeriği zengin olan doğal bir kaynaktır. Özellikle insan vücudu omega 3 asitlerini kendi kendine üretemediğinden bunu dışarıdan almak zorundadır bu durumunda en iyi kaynağı cevizdir. Ceviz yağı salataya da sos olarak eklenerek farklı bir lezzet kazandırılıp gereken vitaminler de rahatlıkla alınabilir. Ceviz yağının aynı zamanda cilt üzerindeki etkisi de atlanılamaz bir gerçektir. Kırışıklıklarda etkisi,cildi onarmada yardımcılığı, yumuşatıcı özelliği ile doğal bir nemlendirici vazifesini görür. Özellikle sıcak havalarda ayaklarda oluşan mantar hastalıklarında ceviz yağının bir çok alternatif ilacın yerine çok daha etkili olduğu tespit edilmiş bir gerçektir. Aynı şekilde egzama ve sedef hastalıklarında da doğal bir kaynaktır. Elbette ki bütün bu kullanımlar öncesinde doktora danışmadan yapmak yarar yerine zarar getirebilir. Zira her ürünün her yiyeceğinin deyin yerindeyse azı karar çoğu zarardır. İşte bu noktada belirtmek gerekir ki ceviz alerjisi birçok kişi için sorun yaratan bir durumdur. Boğaz şişmesi sonucu nefessiz kalma gibi alerjik reaksiyonlar yaşanabilir bu sebeple basit bir alerji testiyle bu durum mutlaka çözülmelidir.

Ceviz yağı nelere iyi gelir?

Ceviz yağı yüksek tansiyonda, kolesterol düşürmede de etkisi olduğu bilinmektedir. Cevizin içerik sebebi ile doğal bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde hücre deformasyonlarında,hücre hasarlarında , yaşlanmaya bağlı etkilerde büyük payı vardır. Buna paralel olarak ceviz yağında da içerdiği demir, magnezyum, çinko, selenyum, fosfor ve kalsiyum sayesinde hem vücut dinçlik örneği gösterir hem de yaşlanma sürecinde bir nebze pay sahibidir.

Ceviz yağı nasıl kullanılır?

Ceviz yağı yemeklerde kullanımı mümkün değildir zira yüksek ısıyla birlikte tadı değişir, acımsı hale gelir. Bu sebeple ceviz yağı özellikle salatalarda, kesme şeker üzerine bir kaç damla şeklinde tüketilebilir.Yiyerek tüketim dışında saç, cilt ve vücut güzelliği için de kullanım söz konusudur. Saça ve cilde ekstra bir parlaklık ve canlılık kazandırır. Ceviz yağı ile saça masaj yapmak son derece fayda getirir. İçerdiği potasyum sayesinde saçları uzattığı da kanıtlanmıştır. Ayrıca saçın nem kazanması demek saçın kepeklenmesini önlemek demektir.Böylelikle bu sıkıntıdan da kurtulmuş olunur.

  • Omega 3 Omega 6 gibi doymamış yağları barındırdığından iltihapları geçirmede etkilidir.
  • Egzama ve cilt hastalıklarından koruyucu özelliği vardır.
  • Doğal bir antioksidan olduğundan cilt kırışıklıklarında, hormonları dengelemede etkilidir.
  • Kalp hastalıklarına yakalanma riski oranlarını düşürür.
  • Kan dolaşımını arttırıcı özelliği vardır.

Ceviz ve ceviz yağının bütün bu faydalı noktaları ile hayatın içinde olması gereken bir yiyecek ürünü olduğu artık bilinen bir gerçek olduğuna göre kontrol halinde tüketim yapılması ve kullanılması destekleyici açıdan fayda sağlamaktadır. Kan temizleme özelliğindeki antioksidanlık bir insan vücudu için son derece artı bir olaydır ve bunu bu kullanımla sağlamanın bilinmesi demek kendine bakmak adına belki de en güzel adımdır. İnsan vücudu bakım ister ancak insan ruhu her şeyden önce gelir. Ruhuna iyi bakan hayata iyi bakar. Bir parça cevizle ruha iyi bakmak demek hayata pozitif yaklaşmak demektir. Hafıza güçlendirmedeki etkisi de kayda değerdir.

dilara uysal
ceviz yağı saç rengini açar mı? umbre görünümü elde etmek istiyorum saçlarımın uçlarına sürsem aynı görüntüyü alabilir miyim?