X

Çay ağacı yağı nedir? Zararları ve faydaları

Çay ağacı yağı nedir? Zararları ve faydaları

Çay ağacı yağı bitkisel bir yağ olup Avustralya'da, Avrupa'da ve A.B.D.'n de yaygınlıkla kullanılmaktadır. Mantarları ve virüsleri öldürebilme özelliği en çok bilinen özelliklerindendir. Boyu yaklaşık 2 metreyi bulan çay ağacı yapraklarından elde eilen yağ, günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Çay ağacı yağına mikropları öldürdüğü için antiseptik ve anti bakteriyel özellikli diyebiliriz. Çay ağacı yağı deodorantlarda, şampuanlarda, akne ve egzama tedavi eden kremlerin içeriğinde bulunmaktadır.

Çay ağacı yağının faydaları

Çay ağacı yağının birçok faydası bulunmaktadır. Bakteri ve mantardan kaynaklanan cildin aşırı şekilde yağlanması, özellikle kaşıntılı döküntüler, kepek vb. deri rahatsızlıklarını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Solunum yolu rahatsızlıklarından olan astım, boğaz ağrısı, öksürük gibi durumlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bunların dışında güneş yanıklarında, derideki soyulmalarda, kızamık, suçiçeği, gribal enfeksiyonlarda, bağışıklık sistemini güçlendirmede, dermatolojik hastalıklara karşı tedavide, ağız kokusunu gidermede, cinsel bölgede iltihaplanmada çözüm sağlamaktadır.

Çay ağacı yağı kullanım alanları

  • Ayak mantarının tedavisi, çay ağacı yağı içeren kremler kullanılarak yapılabilir. Bu sayede ayakta oluşan kaşıntı ve yanma giderilebilir. Ayaklardaki mantarın tedavisinin başarılı sonuçlanması için, en az yüzde 25 çay ağacı yağı içeren kremler kullanılmalıdır.
  • Sivilcelerin tedavisi, yüzde 5 çay ağacı yağı içeren krem ya da losyonlar kullanılarak yapılabilir.
  • Ağız ve nefes sorunlarının tedavisi, kötü kokan nefes, diş eti iltihabı gibi sorunları çözerek yapılır. Diş hekiminiz tarafından uygulanan tedavilerin öncesi ve sonrasında bakterilerin tedavisi için, bir bardak ılık suya damla çay ağacı yağı damlatarak kişinin gargara yapması uygun olur.
  • Güneş yanığı ve ciltteki kızarıklığın tedavisinde, güneş kremine veya aloe veraya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek uygulayabilirsiniz.
  • Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde, özellikle ayak tırnaklarında oluşan mantara karşı çay ağacı yağını günde 2 kez uygulayabilirsiniz. Bunu 6 ay boyunca devam ettirmeniz gerekmektedir.
  • Diş fırçasını temizlemek için birkaç damla çay ağacı yağı yeterlidir. Bunun dışında bu yağı sıcak suya karıştırıp buharını soluyarak balgam sökmek de kullanılabilir. Bunun dışında bu buhar ile göğüs hastalıkları ve boğaz ağrısı tedavisinde kullanılır.
  • Haşerelerle mücadelede etmede etkili yöntemlerden biri de bu yağı kullanarak yayılan koku sayesinde karınca ve böceklerin uzaklaşması sağlanır.

Çay ağacı yağı zararları

Çay ağacı yağının bazı yan etkileri bulunmaktadır. Öncelikler hamile ya da emziren kadınlar tarafından kullanılmaması gerekir. Saf çay ağacı yağını kullanacaksanız, ciltle teması halinde cildinizi tahriş edebileceği için dikkatli olmanız gerekmektedir. Bazen kaşıntıya da sebep olabilir. Çay ağacı yağı göz çevresi, ağız ya da kasıklarda kullanıldığı zaman cilde yan etkisi olabileceği için dikkatli kullanılması gerekir. Baş dönmesi, uykusuzluk, kusma ya da bağışıklık sisteminde zayıflama hatta koma hali de olabilir. Bu ve benzeri gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

Ravza
Ben Çay ağacı yağı setini aldım kullanıyorum 2 aylık bebeğim var emiyor zararı olur mu almadan sordum zararı olmayacağını söylediler bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler
suphi
çay ağacı yağı saç için faydalı mı?