X

Çarpıntı nedir, ne demek? Sebepleri nelerdir?

Çarpıntı nedir, ne demek? Sebepleri nelerdir?

Son zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı birçok insanda görülen çarpıntı kalp atışlarının normal seviyeden hızlı olarak atmasına denir.

Çarpıntı nedir, ne demek?

Kalp çarpıntısı meydana geldiği zaman çeşitli belirtiler oluşabilmektedir. Bu problemin hızlı ya da düzensiz bir şekilde olması kişinin sersemlemesine neden olabilmektedir. Genel olarak bu sorun birkaç dakika veya saniye içerisinde olmaktadır. Problem boyun ve boğaz bölgesinde hissedilebilir. Bazı zamanlarda çarpıntılar geçici ya da ciddi bir problemin habercisi olabilir. Dolayısı ile sağlığın tehlikeye girmemesi adına var olan sorunun sebebini anlamak için hekime kontrol olmak gerekir. Normal bir kalp atışı dakika içerisinde atmış ila yüz adettir. Kalbin dakika içerisinde yüzden fazla olarak atması durumuna taşikardi denir. Yavaş olma haline ise bradikardi olarak tanımlanmaktadır. Kalp atışlarındaki hızın değişmesi aritmi şeklinde değerlendirilir. Bazı kişilerin kalp atışını hissedebilmelerine tıbbi olan ektopik atış denmektedir. Bu durum yaygın bir şekilde yaşanır ve genellikle tehlikeli bir durum şeklinde değerlendirilmez. Bahsi geçen problemin birbirinden farklı çeşitli nedenleri mevcuttur.

Çarpıntının sebepleri nelerdir?

  • Geçici olarak meydana gelen çarpıntıların nedenleri bilinmeyebilir. Fakat bu soruna yol açan çeşitli koşulların olması da mümkündür. Bu koşullardan biri kaygı, endişe ve stres gibi duyguların kişide var olmasıdır. Özellikle stres altında yaşamak en belirgin nedenlerden biri olarak ifade edilebilir.
  • Bir diğer sebep yorucu egzersizlerin uygulanmasından kaynaklı olabilir.
  • Ateş, kafein oranı fazla olan içecekler, nikotin yani sigara kullanımı ve çeşitli ilaçların kullanılması kalp çarğıntısına yol açabilmektedir.

Belirtiler nelerdir? Nasıl ortaya çıkar?

  • Bahsi geçen problemin varlığı kişinin hissettiği hale göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu belirtilerden biri kalbin çırpınmasını anımsatan bir duygudur.
  • Egzersiz yapıldığında hissedilen hissin benzeri bir duygunun oluşması,
  • Kalbin normalden daha hızlı olarak çarpması ve sert bir şekilde vurması,
  • Ektopik atım yani fazla kalp vuruşudur.
  • Problem kulak, boyun, göğüs ve boğaz bölgesinde hissedilmektedir. Bazı kişilerde bu problem meydana geldikten birkaç saniye sonra geçmekteyken bazı kişilerdeyse birkaç dakika sürmektedir.
  • Bazı zamanlarda kalbin anormal olarak atması ciddi bir sağlık problemi olabilir. Bu durumunun nedenini iyi bir şekilde anlamak için uzman doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.
Tedavisi nasıl yapılır? Nasıl geçer?

Çarpıntı sorunun geçmesi için kişi yaşam tarzına düzen verebilir. Özellikle alkolü azaltmak, kahve içmek yerine sakinleştirici çayları tercih etmek, sigarayı tamamen bırak önerilen çözümler arasında yer almaktadır. Bu değişikliklerin yapılması ve huzurlu bir hayatın benimsenmesi kapl çarpıntısının azalmasını sağlayabilmektedir. Uzman hekimlerin uyguladığı tedavi türü ise çeşitli ve farklı olabilir. İlaç tedavisi, durumun ciddiyetine göre ameliyat gibi yollar doktor tarafından izlenebilir. Sağlığı tehlikeye atmamak, hali hazırdaki problemin hafif ya da ciddi olduğunu anlamak ve tedavisini uygulamak için mutlaka ihmal etmeden uzman doktordan randevu alarak kontrol olmak gerekmektedir.

Neslihan Önal
Çarpıntı nasıl geçer? Neden olur? Bazı zamanlar kalbimde çarpıntı meydana geliyor ve uyuyamıyorum. Bunun nedenini bilmiyorum henüz bir doktora da gitmedim. Bu durumu geçirmek için ne yapmak gerekiyor?