X

Burun tıkanıklığına doğal ve bitkisel çözümler

Burun tıkanıklığına doğal ve bitkisel çözümler

Burun tıkanıklığı; bir hastalık ya da burnun yapısı sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıktır.

Burun tıkanıklığına bitkisel çözümler

Kış aylarında insanların en çok şikayet ettikleri sorunlardan biri de sık sık grip ve nezle olmalarıdır. Bu durumun önüne geçebilmek için çeşitli yöntemleri denerler. Bazen etkili olabilirken bazen de verilen çabalar yetersiz kalabilir. Burun tıkanıklığı da kişileri ciddi anlamda rahatsız eden bir durumdur. Bunun ile başa çıkabilmek için hastalar genellik ile doktora gitmeyi tercih ederler. Ancak bunun yerine doğal ve bitkisel yöntemleri denemeleri kendileri için daha uygun olacaktır. En azından kullandıkları ürünlerde kimyasal yoktur. Gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Burun tıkanıklığı sebeplerinden en başlıcaları, burunda oluşan etten kaynaklıdır. Eğer hastanın burnunda et var ise, zaman kaybetmeden bu etin alınması gereklidir. Burnunda et olan hastalarda oluşan en can sıkıcı durumlardan biri de horlama problemidir.

Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Ciddi olan rahatsızlıklarda elbette ki doktora başvurulmalıdır. Ancak burun tıkanıklığı gibi hafif rahatsızlıklarda doğal çözüm yöntemleri denenebilir. Artık uzmanlar da her an antibiyotik kullanılmasının yanlış olduğunu hastalara bildirme konusunda çaba sarf ediyorlar. Burun tıkanıklığı gibi hafif rahatsızlıklarda rahatlık ile bitkisel yöntemler denenebilir. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki, antibiyotiklerde vücuda zarar veren kimyasallar mevcut. Gerekli görüldüğü yerlerde elbette ki kullanılmalıdır. Ama her an kullanılması doktorlar tarafından pek uygun görülmez. Burun tıkanıklığı için çeşitli çözüm yolları denenebilir.

Burun tıkanıklığına doğal çözümler nelerdir?

Burun tıkanıklığı için en etkili yöntemlerden biri de tuzlu su kullanımıdır. Bir bardak ılık suyun içerisine bir miktar tuz ekleyin ve güzelce karıştırın. Ardından bu karışımı ilaç gibi günde 2-3 kere kullanın. Birkaç gün içerisinde burnunuzun ciddi anlamda açıldığını hissedeceksiniz. En etkili yöntemlerden biridir. Hava nemlendiriciler de bu sorun için birebirdir. Eğer ona imkanınız elvermiyor ise gece yatmadan önce odanıza bir bardak su koyarsanız rahat bir uyku uyuduğunuzu fark edeceksiniz. Burun tıkanıklığının yoğun olarak yaşandığı günlerde sıvı alımınızı arttırmanız daha çabuk iyileşmenizi sağlayacaktır. Alerjenler burun tıkanıklığını ciddi anlamda etkilerler. Bu sebep ile size alerjik etki yaratan yerlerden ve nesnelerden uzak durmanız gerekecektir. Burun tıkanıklığı için bitkisel yap da kullanılabilir. Özellik ile lavanta yağı burun tıkanıklığına çok iyi gelir.

Burun tıkanıklığının nedenleri nelerdir?

Burun tıkanıklığının çeşitli sebepleri olabilir. Bunları kişinin iyi bilmesi gerekir. Bu sayede hastanın işi kolaylaşır. En büyük etkenlerden biri de alerjen durumlardır. Evin içerisinde tüylü hayvan beslemek bu tür hastalara hiç iyi gelmez. Buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Her türlü alanda kullanılan Vicks, burun tıkanıklığı konusunda da epey faydalıdır. Burun akıntısı problemi genellik ile nezle ve gripten oluşur. Ya da hastadan daha önceleri var olan alerjik nedenler de tetikleyebilir. Bu sebep ile çok dikkat edilmesi gereklidir. Sağlık ihmale gelmez, bu sebep ile sağlığımızı daima korumak için gayret göstermelisiniz.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...