X

Burun tıkanıklığına çözüm nasıl olur? Tedavisi var mı?

Burun tıkanıklığına çözüm nasıl olur? Tedavisi var mı?

Burun tıkanıklığı nefes almayı güçleştiren ve kişiyi rahatsız eden bir solunum problemidir.

Burun tıkanıklığı nedenleri

Burun tıkanıklığı genel olarak sinüzit ve üst solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Normal hava koşullarında da meydana gelebilen bu durum özellikle soğuk havalar ve mevsimsel geçişlerde kendini göstermektedir. Bunun haricinde üşütme sonucu oluşan birçok hastalıkta bu durumun gelişmesine neden olabilir. Burun tıkanıklığı eğer burnun yapısından değil, bir hastalığa bağlı olarak meydana gelmişse çeşitli burun spreyleri kullanılabilir ve böylece tıkanıklık giderilebilir. Uzmanların önermiş olduğu burun spreylerinin yanı sıra doğal bir yöntem olan zeytinyağı da tıkanıklığı giderme de etkili olmaktadır. Bu problemi yaşayan kişiler üşümemeye ve kendilerini sıcak tutmaya dikkat etmelidir. Sigara dumanı içerisinde bulunan kimyasal maddeler nefes almayı güç hale getirir ve burun tıkanıklığının artmasına neden olur. Bu nedenle bu süreç içerisinde sigara içilmemesi ve sigara içilen ortamlara girilmemesi önerilmektedir. Vücuttaki mukus üretiminin artması sonucu meydana gelen bu rahatsızlık yaşandığında süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi önerilmektedir. Çünkü bu ürünler mukusun artmasına neden olmaktadır.

Sinüzit burun tıkanıklığı yapar mı?

Sinüzite dayalı tıkanıklıklar için bitkisel bir yöntem olan zencefil oldukça etkili olacaktır. Zencefil hem yemekler kullanılabilir hem de içecek olarak tüketilebilmektedir. Gün içerisinde 2 kere içmek oldukça yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra başka bir doğal yöntem olan tuzlu su da oldukça etkilidir. Burnunuza gün içerisinde iki defa tuzlu su çekmek rahatlamanızı sağlayacaktır. Eğer deniz suyundan yararlanabiliyorsanız bu daha da etkili bir çözüm olacaktır. Ayrıca tıkanıklığın meydana gelmesine ortamın nemli olması sağlanarak karşı koyulabilir. Bu nem oranını sağlamak için uyuduğunuz odadaki kaloriferin üzerinde 1 bardak su koymanız yeteli olacaktır. Isındıkça neme dönüşen su burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olmaktadır.

Doğal yöntemler nelerdir?

  • Burun tıkanıklığını gidermek için yapılabilecek diğer bir yöntemlerden olan lavanta çiçeği oldukça etkilidir. Lavanta çiçeği yaprakları bir bardak kaynamış suyun içerisinde on dakika boyunca demlenir. Demlendikten sonra ise süzülen su, gün içinde saat başı tıkalı buruna çekilir ve burun tıkanıklığı geçmiş olur.
  • Burun tıkanıklığını geçirmek için başvurulacak doğal yöntemlerden bir tanesi de atkuyruğu otu ve nergis çiçeği ile hazırlanmaktadır. Atkuyruğu otu ve nergis çiçeği bir eşit miktarda alınıp ezilir. Daha sonra ezilen bu karışımın içerisinde bir miktar zeytinyağı ve su damlatılarak sulandırılır. Sulandırılan bu karışım iyice süzüldükten sonra gün içinde her saat başı dört beş damla civarında buruna damlatılır.
  • Mısır kökü de burun tıkanıklıklarına iyi gelen bir başka doğal yöntemdir. Bu bitki bir miktar suyun içerisine atılarak kaynatılır ve sonrasında süzülür. Elde edilen su zeytinyağı ve nane suyu ile zenginleştirilir ve iyice karıştırılır. Karıştırılmış bu su burun tıkanıklığı boyunca tıkalı buruna çekilir.

Burun tıkanıklığı günümüzde hemen hemen birçok insanda farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Doğal çözümlerle bu tıkanıklığın üstesinden gelmek mümkündür.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...