X

Burun kanaması sebepleri ve tedavisi nedir? Neden olur?

Burun kanaması sebepleri ve tedavisi nedir? Neden olur?

Beş duyu organından birisi olan burun, oldukça karmaşık bir yapıya sahip olurken burun kanaması gibi problemlerle sıklıkla karşılaşmak mümkündür.

Burun kanaması neden olur?

İnsanlarda burunda kanama olması oldukça sık görülen durumlardan birisidir. Genel olarak hayatı boyunca hiçbir zaman bu problemi yaşamayan bir kişi yoktur. Bu aşamada, kişilerin burun kanaması durumunda sakin olması ve gerekli adımları atması gerekir. Kanama durdurulduktan sonra kişilerin doktora gitmesi ve bu kanamanın sebeplerini öğrenmesi gerekir. Bazı durumlarda oldukça basit bir sebep bu kanamalara sebep olurken bazı durumlarda çok ciddi bir sorun sebebiyle burunda kanamalar yaşanabilmektedir.

Burun Kanaması sebepleri nelerdir?

Gençlerde ve çocuklarda yaşanan burundaki kanamalar genel olarak burnun karıştırılması sırasında meydana gelmektedir. Burnun yaklaşık olarak 1 santimetre üzerinde çok yoğun bir şekilde kılcal damarlar bulunur. Eğer kişi, burnunu temizlerken bu kılcal damarlara kadar ulaşırsa bu durum damaların zedelenmesine ve kanamaya başlamasına sebep olmaktadır. Bu kanamalar genel olarak çok kısa sürer ve endişe edilmesi gereken bir durum yoktur. Aynı kanama durumu, buruna alınan bir darbe sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada kişilerin burunlarına bir cismin gelmesi ya da herhangi bir sebeple darbe alınması bu kılcal damarların kanamasına sebep olur. Darbenin şiddetine göre çok daha fazla kılcal damar kanayabilirken bu, kanama miktarının artmasına sebep olacaktır.

Burun kanaması nelere yol açar?

İleri yaşlarda yaşanan kanamalar ise gençlik döneminde yaşanan kanamalara göre çok daha önemlidir. Bu kişilerde yaşanan kanamalar çok ciddi rahatsızlıkların bir göstergesi olabilirken ani atakların başlangıcı da olabilmektedir. Genel olarak yaşlılarda tansiyon problemleri hastaların burnunda kanamalara sebep olurken kan seyreltici ilaçlar da bu etkiyi göstermektedir. Bilinçli olarak kanı seyrelten ilaçlar kullanılmıyor olsa da mecbur kullanılması gereken ilaçların yan etkisi olarak bu durum ortaya çıkabilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları da bazı insanlarda burunun kanamasına sebep olmaktadır. Ancak bu kişiler, genel olarak bu enfeksiyonlar ve etkileri hakkına bilgi sahibi olduklarından telaş etmeden gerekli adımları atabilirler.

Tedavisi nedir? Nasıl geçer?

Burun kanaması problemleri belirli bir sebepten dolayı yaşanıyorsa herhangi bir müdahale gerekmemektedir. Kanamaya sebep olan etmen ortadan kaldırılarak kanamalar durdurulur ve tekrarında bu problemler yaşanmaz. Bazı durumlarda kanamaya sebep olan etmenlerin hayatın içerisinde çıkarılması mümkün olmamaktadır. Bu aşamada, kan sulandırıcı ilaçlar kullanan ya da kullandıkları ilaçların yan etkileri arasında sulandırıcı etki bulunan kişilerin bu ilaçları kullanmayı bırakması her zaman mümkün olmaz. Eğer bunlar kalp ya da tansiyon ilacıysa ve sürekli kullanılması gerekiyorsa cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu cerrahi müdahale ile birlikte sürekli olarak kanamaların yaşandığı damalar bağlanmaktadır. Buna ek olarak gerektiğinde bu damaları tıkayıcı işlemler de uygulanarak kanamanın sonlandırılması sağlanabilir. Böylece kişiler hayatlarının sonuna kadar dış etmen olmadan burunda kanama problemlerini yaşamazlar.

Pınar Yoldaş
Burun kanamasını durdurmak için ne yapmak gerekiyor? Özellikle yaz aylarında burnumda kanama meydana geliyor. Bu yaz daha fazla oldu diyebilirim. Bu başka bir hastalıktan dolayı ortaya çıkmış olabilir mi? Havalar soğuduğundan beri olmuyor doktor gitmem gerek mi yine de?