X

Brezilya cevizi nedir? Amazon cevizi ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Kullananlar ve zayıflayanlar

Brezilya cevizi nedir? Amazon cevizi ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Kullananlar ve zayıflayanlar

Brezilya cevizi, amazon ormanlarında bulunan ve boyları yaklaşık olarak 60 metreye kadar uzanan ağaçlarda yetişen, selenyum kaynağı olarak nitelendirilen bir besindir.

Brezilya cevizi nedir? Besin değeri ve özellikleri

Son günlerde birçok kişi tarafından kullanılan ve amazon cevizi adıyla da bilinen brezilya cevizi, normal cevizlere göre daha farklı ve faydalı bir besin türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağmur ormanlarında en uzun ağaçlarda bulunmaktadır. Ağaçların kökleri çok geniş alanlara yayıldığı için oldukça vitamin depolamaktadır. İçeriğinde çinko, C ve E vitaminleri ve omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Aynı zamanda protein, lif bakımından da oldukça zengindir. Karbonhidrat değeri ise düşüktür. İçerik bakımından oldukça zengin olan bu cevizi asıl değerli kılan ise tam bir selenyum kaynağı olmasıdır. En yakın rakibinden yaklaşık olarak 10 kata kadar daha fazla selenyum içermektedir. Bir adeti günlük selenyum ihtiyacının tamamını karşılayabilecek şekildedir. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmeyi sağlar. Aynı zamanda gün içerisinde enerjik olmayı da sağlamaktadır. Bir vücutta selenyum ne kadar az olursa hastalıklara yakalanma riski o kadar fazla olmaktadır. Amazon cevizi bağışıklık sistemindeki zayıflığı tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Amazon cevizi ne işe yarar?

Ülkemizde son birkaç yıldır üretilmeye başlayan brezilya cevizinin faydaları oldukça fazladır. Öncelikle içeriğindeki omega3- yağ asitleri sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesine ve buna bağlı olarak kalp sağlığının korunmasına ve birtakım kalp hastalıklarının oluşmasına engel olmaktadır. Antioksidan açısından zengin olması vücutta detoks etkisi meydana getirir ve zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu sayede kansere karşı vücutta bir önlem mekanizmasının oluşmasını sağlar. Brezilya cevizinin içerisinde bulunan selenyum düşük tiroid rahatsızlığının giderilmesinde etkin olmaktadır. Tiroid bezlerinin yavaş çalışması ya da çalışmaması durumu beraberinde pek çok rahatsızlığı getirebilmektedir. Selenyum aynı zamanda sperm kalitesinin yükselmesini ve vücutta iltihap gibi durumların giderilmesini sağlar. Testosteron hormonunun düzenli çalışmasını sağlayarak ereksiyon olamama gibi durumların engellenmesi konusunda yardımcı olur. Böylece cinsel yaşamın sağlıklı olmasını sağlar. Hem cilde hem de saçlara olumlu etkiler sağlar. Brezilya cevizi besin değeri oldukça yüksek ve etkilidir. İçerisindeki lif oranı sayesinde zayıflamaya da destek olmaktadır.

Brezilya cevizi nasıl kullanılır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki amazon cevizi kullanımı çok kolay olmakla birlikte aşırıya kaçılmaması gereken bir besindir. Gün içerisinde 3 adet tüketmek yeterli olacaktır. Aşırı kullanım birtakım yan etkilere neden olabilmektedir. Çünkü aşırı kullanım vücutta fazla selenyuma neden olur. Selenyum her ne kadar bağışıklık sistemi için faydalı olsa da fazla tüketildiğinde her besinde olduğu gibi bazı yan etkiler meydana getirebilir.

Brezilya cevizi kullananlar ve zayıflayanlar

Yağmur ormanlarındaki uzun ağaçlarda yetişen ve olgunlaştıkça sertleşen amazon cevizini kullananlar etkilerinden memnun kalmaktadır. Hem zayıflamak hem de vücut sağlığını korumak ve geliştirmek için kullanılabilmektedir. Son zamanlarda ülkemizde pek çok insan bu besini kilo vermek amacıyla kullanmaktadır. Tokluk yaratan ve iştahı bastıran etkisi sayesinde gün içerisinde aşırı tüketimi engelleyerek kilo vermeye zemin hazırlamaktadır. Lifli içeriği metabolizmanın dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede kısa süre içerisinde kilo vermek mümkün hale gelmektedir. Brezilya cevizi ile zayıflayanlar kalıcı olarak kilo verebildiklerini dile getirmektedirler.

Ayça Güzel
Ben tiroid hastasıyım ve kilo vermekte çok zorlanıyorum. Amazon cevizinin bu konuda etkili olduğuna dair bazı bilgiler duydum. Aslında kullanmayı istiyorum ama nerelerde satılıyor bu konuda bilgim yok. Kullananlar varsa nereden alıyorlar ve fiyatı ne kadar bilgi verirse sevinirim.