X

Bohem tarz nedir, ne demek? Bohem gelinlik ve elbise modelleri

Bohem tarz nedir, ne demek? Bohem gelinlik ve elbise modelleri

Kadınların giyim tarzlarında birçok farklı stil yer alırken son dönemin en popüler giyim tarzı olarak bohem tarzda giyim gösterilebiliyor.

Bohem nedir, ne demek?

Bohem tarz giyim uygulayabilmek için ilk olarak felsefesi konusunda da bilgi sahibi olmak gerekir. Ancak bu şekilde kişiler kendi kombinlerini oluşturarak şıklık yarışında bir adım önem geçebilirler. Tarihe bakıldığında bu giyim tarzı, 1960'lı yılların sonuna doğru başlayan ve 1970'li yılların tamamında devam eden bir tarzdır. O dönemden sonra ortadan kalkan bu giyim tarzı, günümüzde tekrar geri dönerken birçok bayanın ilk tercihi arasında gösterilmektedir. Bohem kelimesi, normal şartlarda çingene ırkından gelirken bu ırkın yaşam tarzını yansıtan kıyafetleri betimliyor. Bilindiği üzere bu ırktaki kişiler genel olarak rahat, anı yaşayan, özgür ruhlu ve gezmeyi seven kişilerdir. Bu özelliklerinin tamamı kıyafetlerine de yansır. Bunun yanı sıra kıyafete çok yüksek paralar harcanmadan belirli bir stilin, tarzın oluşturulması felsefesine de dayanmaktadır. Herhangi bir moda kaygısı olmadan yapılan kombinler ile çok şık bir tarz yakalamak mümkündür.

Bohem özellikleri nelerdir?

Bu tarzda kıyafetlere yönelecek olan kişilerin önünde ilk olarak baharat renklerine sahip kıyafetler çıkacaktır. Kahvenin onlarca farklı tonu, koyu yeşil, krem rengi ve buna benzer çok sayıda renkte ürün bu tarzın içerisinde kullanılabilir. Direkt olarak bu renklerin kullanımı kıyafeti bu tarzız içerisine sokmazken üzerinde yer alan desenlerle birlikte tarzın etkileri ortaya çıkmaya başlayacaktır. Elbiselerde, şal desenli, çiçek desenli ya da tribal olarak nitelendirilen desenler tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan elbiseler ya da diğer kıyafetler genel olarak bileğe kadar uzanan modellerdir. Mini tarzda kıyafetler çok fazla tercih edilmez. Mini kıyafetler ile özgürce hareket edilemediğinden ya da her ortama girmek mümkün olmadığından bu kıyafetler bu tarz içerisinde tercih edilmemektedir. Aynı zamanda boyun uzun gözükmesini sağlayan bu elbise modelleri, bir yandan püsküllü aksesuarlar ile rahatlıkla kombin edilebiliyor. Bu aşamada tercih edilen montların, ceketlerin ya da çantaların püsküllü ayrıntılarının olması kombinleri en iyi şekilde tamamlıyor.

Bohem tarz gelinlik modelleri

Bohem tarz, son dönemde gelinliklere de yansırken bu aşamada muhteşem gelinlik modelleri arasından seçimler yapılabiliyor. Bu tarzı yansıtan gelinlik modellerine abartıdan kaçılıyor olması kabarık bir etek kısmının olmaması anlamına geliyor. Bu tarzdaki gelinlik modelleri her zaman dar bir etek kısmı ile bayanların karşısına çıkıyor. Renk konusunda kar beyaz tercih edilebiliyor olsa da biraz daha kirli beyaz olarak nitelendirilebilecek renklere yönelim daha popüler oluyor. Bunun yanı sıra sırt ve göğüs dekoltesi bu tarz gelinliklerde çok popüler olurken insanların tercihlerine göre ayarlamalar yapılıyor. Transparan etekler, çiçek desenli omuz ve dekolte ayrıntıları bolca kullanılıyor. Bunun yanında dantel modellerine de son derece dikkat çekici bir ayrıntı olarak gelinliklerde yer veriliyor.

Mihriban Özler
Bohem gelinlik modelleri bu sene çok moda oldu gerçekten ve benimde çok hoşuma gidiyor. 3 ay sonra düğünüm var ve gelinlik modelimi bu tarzda seçmek istiyorum. Bu konuda alabileceğim tüyolar var mı? Bu yazıdan oldukça yararlandım ama teşekkürler:))