X

Black friday(Kara cuma) nedir? Black friday indirimleri ne zaman?

Black friday(Kara cuma) nedir? Black friday indirimleri ne zaman?

Alışveriş sektöründe son dönemin en popüler promosyonları arasında gösterilen black friday ya da kara cuma uygulamaları bazı insanlar tarafından tepki görürken bazı kişilerin desteğini alıyor.

Black friday nedir? Ne anlama gelir?

Alışveriş çılgınlığı, her geçen gün artış gösteriyor. Bu durumda, sürekli olarak alışveriş yapan insan sayısı sürekli olarak artarken harcamalar da düzenli olarak artış gösteriyor. Bu aşamada kara cuma ismiyle başlatılan alışveriş kampanyaları çok büyük rağbet görürken araştırmalar, bu günlerde indirimler gerçekleştiren firmaların kar marjlarının çok ciddi biçimde arttığını gösteriyor. İnsanlar da çok uygun fiyatlardan ürün satın aldıkları için herkesin kazandığı bir durum ortaya çıkıyor.

Kara cuma nedir, ne demek?

1961 senesinde, Şükran Günü'nün ertesi günü cuma'ya denk gelirken bugün içerisinde mağazaların indirim yapması, erken açıp geç kapaması ve çeşitli imkanlar sunması sebebiyle Amerika'da hiç olmadığı kadar yüksek oranda alışveriş ver tüketim gerçekleşmiştir. Bu durumda mağazaların kazancı artıp insanlar ucuz mal alabiliyor olsa da yollarda trafik karışıyor, kazalar meydana geliyor, bu kazalarda can ve mal kayıpları yaşanıyor ve son olarak mağazalarda insanlar ürünleri alabilmek için birbirleriyle kavga etmeye başlıyorlar. Bu durum 1961 senesinde insanlığın geldiği kötü durumu gösterirken ertesi günde gazetelerden birisi bu gün için black friday yani kara cuma başlığını atıyor.

Kara cuma nasıl ortaya çıkmıştır?

Amerika'da her sene Şükran Günü kutlanırken bu kutlamalar Kasım ayının içerisine denk geliyor. Şükran Günü'nün ardından da insanlar artık Noel alışverişlerine başlıyorlar. Eski dönemlerde de her geçen yıl alıveriş çılgınlığı daha üst seviyeye taşınırken bunda hem nüfusun artışı hem de ülke içerisindeki insanların gelirlerinde yaşanan artışlar etkili oluyor. 2. Dünya Savaşı sonrasında harcamalarını geri kazanmaya ve yaşam standartlarını arttırmaya çalışan Amerika'da insanlar, o dönemden sonra her geçen yıl daha fazla para harcamaya başlıyorlar. Bu harcamalar 1961 senesine gelindiğinde oldukça yüksek düzeylere gelirken o zaman şartlarını zorlayacak durumlar ortaya çıkıyor. Firmalar, küçük araştırmalar ve tecrübeler sonrasında Şükran Günü'nün ertesi gününde çok fazla kişinin alışveriş yaptığını belirliyorlar. Bu durumu lehine çevirmek için de mağazalar günün daha erken saatlerinde açılıp daha geç kapanmaya başlıyor.

Black friday indirimleri ne zaman başlıyor?

Müslümanlıkta Cuma günleri kutsal olarak gösterildiğinden bu kampanyalar Müslüman ülkelerde belirli oranda tepki alıyor. Ülkemizde de bu tepkiler oluşurken son dönemde artık insanlar çok fazla isme takılmadan bu dönemde alışverişlerini yapmaya başlıyorlar. İlk olarak yabancı merkezli firmalar ülkemizde bu kampanyayı yapmaya başlarken sonrasında yerli firmalar da bu kazanca ortak oldu. Bunun sonrasında da black friday ülkemizde de popüler bir hale geldi. 2017 senesinde kara cuma kasım ayının 24'üne gelirken bu tarihteki 1 haftalık dönemde çok büyük indirimler gerçekleşti. 2018 senesinde ise 23 Kasım tarihine denk gelmektedir.

Aslıhan Bademci
2018 black friday ne zaman? Bu sene gerçekten çok alışveriş yaptım ve çok ucuza şeyler aldım. Alışveriş yapmak ve yeni birşeyler almak uygun bir zaman diye düşünüyorum. Ben ilk defa bu sene duydum Türkiye'de daha önce oluyor muydu?