X

Biyoçeşitlilik nedir, ne demek? Neden önemlidir?

Biyoçeşitlilik nedir, ne demek? Neden önemlidir?

Belirli bir bölgede farklı türlerin, ekolojik olayların ve ekosistemlerin oluşması durumu biyolojik çeşitlilik ya da kısa adıyla biyoçeşitlilik olarak tanımlanır.

Biyoçeşitlilik nedir, ne demek?

Dünya üzerinde yer alan canlılar sürekli olarak birbirleriyle etkileşim halindedir. Herhangi bir canlının bu döngü içerisinden çıkması diğer tüm canlıların bundan olumsuz etkilenmesine sebep olabilmektedir. Biyoçeşitlilik tabiri de belirli bir bölge içerisinde yer alan canlıların farklı çeşitlere ve türlere sahip olmasının yanında birbirleri ile etkileşim içerisinde olması anlamına gelen bir terimdir. Biyolojik zenginlik olarak da tanımlanan biyoçeşitlilik kelimesi, birçok farklı türe ve çeşide sahip olan canlıların birbirleri ile girdikleri etkileşimleri ifade etmek için kullanılmaktadır. Dünyanın devamlılığında çok büyük önem taşır.

Biyoçeşitlilik neden önemlidir?

Biyoçeşitlilik insanlar için çok büyük bir önem taşır. Bu önemin ilk parçası beslenmedir ve biyoçeşitlilik sayesinde insanlar birçok farklı vitamin ve minerali vücutlarına alma imkanı bulur. Sebzeler, meyveler ya da genel adıyla bitkiler, insana beslenmesinde önemli bir yer tutarken binlerce farklı çeşidi sayesinde insanlar kendileri için en uygun olan ürünleri belirleyip kullanmaya başlayabilirler. Bunun yanında canlılar, çeşitlilik sayesinde farklı özellikler kazanarak kendisini geliştirmeyi başarmıştır. Ekosistemde yaşanan çeşitlilik kara ve deniz kavramını ortaya çıkarırken bu durum insanların yüzmeyi öğrenmesini sağlamıştır. Ayrıca etraflarında yaşanan birçok farklı olaya karşı dayanım da ancak bu biyoçeşitlilik ile artabilir.

Bitki çeşitliliğin faydaları nelerdir?

Bitkilerin insana hayatındaki yeri çok büyüktür. İlk olarak herkes bitkiler sayesinde beslenebildiklerini düşünüyor olsa da hayatımızın büyük bir kısmında bitkiler aktif rol oynar. Bitkiler sayesinde etinden, sütünden ya da diğer salgılarından faydalanılan hayvanlar, yaşamlarına devam edebilirler. Bunun yanı sıra insanların gün içerisinde kullandıkları birçok eşya bitkiler sayesinde yapılmaktadır. Eskiden insanların tamamına yakını bitkilerden elde edilen malzemeler ile yapılan barınaklarda yaşamaktadır. Günümüzde de barınma ihtiyacımızın birçok farklı aşamasında ağaçlardan elde edilen ürünler kullanılmaktadır. Biyoçeşitlilik sayesinde insanlar farklı bitki türlerini kullanarak ihtiyaçlarını olabilecek en iyi şekilde karşılamaktadır.

Hayvan çeşitliliğinin faydaları nelerdir?

Hayvanların insana hayatındaki yeri inanılmaz düzeyde önemlidir. İlk çağlardan beri insanlar, hayvanları tamamen kendi dünyalarının içerisine katmış ve yaşamlarına devam edebilmek için hayvanlara ihtiyaç duymuştur. Eski dönemde yalnızca avlanmak ya da evcilleştirmek için kullanılan hayvanlar artık çok daha farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. İlk olarak giyim sektöründe kullanımı son derece yaygındır. Bunun yanı sıra tıp alanında kobay olarak hayvanların kullanımı sayesinde insanlar arasında ölümcül olarak görülen birçok hastalığın tedavisi konusunda gerekli adımlar atılmıştır. Bazı böcek türleri direkt olarak bitkilerin yaşantısını etkilerken bu sayede döngünün muhteşem bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Dünyanın devamı için gerekli olan biyoçeşitlilik her canlı için çok önemli bir kavram olurken bu düzenini bozulmaması için gerekli adımlar neyse atılması gerekmektedir.

İrem Kalkan
Biyoçeşitliliğin faydaları nelerdir? Fazla olmasını sağlayan ne olabilir? Örnekleri nelerdir? Biyolojik çeşitliliğin korunması için ne yapmamız gerekiyor? Bunun önemi kısaca nedir acaba? Az olsaydı ne olurdur?