X

Bıttım sabunu faydaları, yorumları ve fiyatları

Bıttım sabunu faydaları, yorumları ve fiyatları

Yabani fıstık olarak bilinen bıttım fıstığı yağının ve çitlembik yağının birlikte kullanıldığı doğal sabuna bıttım sabunu denilmektedir. Güney Doğu bölgesinde yetişen bıttım fıstığı yağı alınarak birçok alanda kullanılmaktadır.

Bıttım sabunu faydaları nelerdir?

  • Siirt şehrine özgü olan bıttım sabunu, antep fıstığının henüz gelişmemiş fıstıklarından elde edilen yağ ile yapılmaktadır. Özellikle kozmetik sektöründe sıkça kullanılan bu sabun birçok cilt hastalığının tedavisinde tercih edilmektedir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller cildin doğal yapısını koruyucu etki sağlar.
  • Saçlarda parlaklık sağlayarak dökülmelerinin giderilmesine yardımcı olur. Özellikle mevsim geçişlerinde saç dökülmelerinin fazla oluşu kişinin saçlarında azalma olmasına sebep olabilir. Bıttım sabunu saç dökülmesini engelleyici etki gösterir.
  • Kepek oluşumunu engellemek için birebir kullanılan doğal sabunlardan biridir. Cildin nemlenmesini sağlayarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur. Bu sabun saç bakımında en çok tercih edilen doğal sabunlardan biri olduğu için saçta parlaklık sağlayarak daha sağlıklı bir görüntünün elde edilmesini sağlar.
  • Cilt dokusunu nemlendiren yapısından dolayı özellikle gözeneklerin açılmasına ve cilt temizliğinin yapılmasına yardımcı olarak peeling etkisi yaratabilir. Böylece cildin temizlenmesinde de kullanılabilmektedir.
  • Egzama, sedef ve mantar gibi bakterili cilt hastalıklarının giderilmesinde etkilidir. Bu cilt hastalıklarında bakteriler hızlı bir şekilde ürediğinden ve bölgede kaşıntı yaptığından kişinin cildinin zarar görmesine sebep olur. Bu yüzden cildin yenilenmesinde etkili olur.
  • Doğal bir ürün olduğundan kişinin cildine herhangi bir zarar vermez. Bu sabun cilt sağlığında en çok tercih edilen sabun olduğu için doğal olarak alınıp kullanılması gerekmektedir.

Bıttım sabunu nasıl kullanılır?

  • Doğal bıttım sabunu normal kullanılan sabunlar gibi özellikle saç yıkamasında kullanılabilmektedir. Başlangıçta saçların sertleşmesi doğal bir süreçtir. Saç yapısının sabuna alışabilmesi için birkaç yıkamadan sonra saçlarda yumuşama yapacaktır.
  • Ciltte kullanılırken ılık su ile yıkama yapılması gerekir. Ciltte kullanılırken de başta cildin kuruma yaptığı gözlenebilir. Kuru yerde ve oda sıcaklığından muhafaza edilmesi gerekmektedir. Sabun kullanıldıktan sonra kuruması temizlenir.
  • Fıstık alerjisi olan kişilerde kullanılması doktora danışıldıktan sonra olmalıdır. Bazı ilaç kullananlarda bu sabun alerji yapabilmektedir. Bu yüzden öncelikle doktora danışarak kullanılması doğru olacaktır. Bunun yanı sıra herhangi bir cilt rahatsızlığı olan kişilerinde dikkatli kullanması önerilmektedir.

Ne işe yarar? Fiyatı ve yorumlar

Bu sabun genç ve yaşlılarda kullanılarak cilt sorunları ve saç problemlerinde tedavi destekleyici olmaktadır. Ilık su ile kullanılması cildin tepki vermesine engel olur. Ayrıca çok fazla kullanılması ciltte tahrişe sebep olabilmektedir. Antiseptik özelliği olan bu sabun ciltte bakteri üretimine engel olur. Ayak mantarı ve egzama tedavisi için kullanılan ilaçlar ile beraber doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması tedavinin daha hızlı olmasına yardımcı olur. Doğal olması cildi koruyucu görevi görür. Kullanıcı yorumları incelendiğinde oldukça etkili olduğu belirtilen bıttım sabunu fiyatı da bütçeye uygundur.

Neriman özverir
Bıttım sabunu zararları var mı? Ne işe yarar? Bu sabunu kullananlar var mı? Çok hassas bir cildim var onun için kullanmak istiyorum ama yan etkisi olur mu diye merak ediyorum. Bu sabunu nereden alabilirim? Sipariş verebileceğim bir yer var mı?