X

Biseksüel nedir? Biseksüel ne demek? Kimlere Biseksüel denir?

Biseksüel nedir? Biseksüel ne demek? Kimlere Biseksüel denir?

Biseksüel yapıda olan kişilerin her iki cinse de aynı istekte bulunabileceği anlamına gelmemektedir.

Biseksüel nedir? Ne anlama gelir?

Bisekssüel tanımı çok fazla karıştırılan terimlerden biridir. Biseksüellik eş cinsel durum ile de karıştırılabilmektedir. Homoseksüel kişiler sadece kendi cinsleri ile cinsel ve duygusal kurarlar. Toplumda yadırganmayan cinsel tercih heteroseksüel yapıdır. Fakat biseksüel hayatlarının bir bölümünde kendi hem cinsine ilgi ve cinsel istek duyarken bir süreden sonra karşı cinse istek ve duygusal olarak bağlanma yaşayabilir. Biseksüellik zamanla geçici bir süreç olarak da kabul edilebilir. Fakat eşcinsel tanımı içerisinde olmak istemeyen çoğu kişide biseksüel terimini çok fazla kullanır. Bu düşünceyi tercih edenler her ne kadar iki cinsten hoşlansa da mutlaka bir taraf ağır basar. Cinsel istekleri ve duygusal yapılarını tatmin edebilmek için biseksüel kişiler zamanla karşı cinse yönelim gösterebilirler.

Biseksüel ne demek? Hastalık mı?

Kişinin cinsel kimliği doğuştan ya da hormonal bozukluktan kaynaklanmadığı sürece normal süreçlerde heteroseksüel yapıda olabilmektedir. Fakat unutulmaması gereken en önemli faktör biseksüellik hastalık değildir. Çoğu uzman eşcinsel veya farklı cinsel kimlikleri olan kişilerin psikolojik nedenlere bağlı olarak cinsel kimliklerini oluşturduğunu düşünür. Özellikle biseksüel cinsel tercihte normal olmasına rağmen daha sonrasında kendi cinsine yönelme eğilimi gösterebilir. Biseksüel yapıya iten nedenler genel olarak sosyal çevre, aile yapısı, iç güdüsel yaklaşım ve psikolojik kaynaklı olabilmektedir. Bu nedenle kişinin biseksüel tercihinde öncelikle altta yatan nedenlere bakılması gerekmektedir. Çünkü hiç kimse biseksüel yapıyı doğal bir süreçmiş gibi karşılamaz.

Biseksüel kimlere denir? Nasıl olunur?

Genel olarak kadınlarda daha sık görülen biseksüel yaklaşım normal süreçlerde erkeklere karşı olan cinsel istek ve duygusal yapı yaşanan sıkıntılardan ve travmalardan dolayı kendi cinslerine yönelme eğilimi gösterebilir. Aslında biseksüellik bir geçiş aşaması olarak da düşünülebilir. Ergenlik döneminde kişinin cinsel eğilimi daha ağır basarak ortaya çıkabilmektedir. Bu süreçte kişinin yaşadığı ortam, psikolojik baskılar, sosyal çevre ve sıkıntılar biseksüel olma gibi bir duruma itebilir. Erkek çocuklarında model olabilecek babanın olmaması, dayak ve şiddetin artması, tecavüz durumunun meydana gelmesi, annenin çocuğun ergenlik döneminde ve gelişme çağında çocuğu yönlendirmesi gibi durumlar çocukta kendi cinsine yönelik eğilim olmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra biseksüel yapıda olup da bunun farkına varmak zaman alıcı olacaktır.

Biseksüel nasıl anlaşılır? Günah mıdır?

Kız çocukları için ergenlik döneminde vücudunu iyi tanıması ve buna göre sosyal çevre edinmesi çok önemlidir. Bu dönemde yaşadığı bir sıkıntı, psikolojik baskı ya da herhangi kötü bir durum kendi cinsine cinsel istek ve duygusal bağ kurmasına neden olabilmektedir. Kadınlarda daha çok lezbiyen ilişki söz konusu olmaktadır. Fakat lezbiyen ilişki kurmalarına rağmen erkeklere karşıda aynı ölçüde cinsel istek ve duygusal bağ kurmak isteyebilirler. Kişinin zamanla kendi benliğini tanıması ve hormonlarının düzenli çalışması ile kişi normal cinsel yaşama ve duygusal bağ kurmak için karşı cinse ilgi duyabilir. Biseksüel olmamak için birey henüz çocukken dikkat edilmelidir.

Hülya Aktepe
Biseksüel olmak nasıl bir duygu? Bu durum nasıl anlaşılır acaba? Bu bir tercih mi yoksa hormonlarla alakası bir rahatsızlık mı oluyor? Engellenebiliyor mu? Bu tarz kişilere nasıl davranmak gerekir?