X

Beyine pıhtı atması ne demek? Belirtileri nelerdir?

Beyine pıhtı atması ne demek? Belirtileri nelerdir?

Beynin sağlıklı işlemesi için ve vücudun tüm fonksiyonlarını yönetmesi için kan akışına ihtiyaç duyulmaktadır. Beyine pıhtı atması meydana geldiğinde genel olarak inme ya da felç durumları meydana gelebilir. Bu süreçte beyin normal işleyişinde anormal durumdan kaynaklanan ve beyin dokusunun hasar görmesi birçok hastalığın meydana gelmesi için zemin hazırladığı bilinmektedir.

Beyine pıhtı atması ne demek?

Beyin kan akışının sürekli olduğu ve kan akışının hızına göre çalışan organlardan biridir. Bu organın dokularında meydana gelen hasarlar insan sağlığını ciddi yönde etkiler. Kalp, şah damar ya da beyne giden kanın pıhtılaşarak beyin damarlarına ulaşması beyine pıhtı atılmasına sebep olur. Pıhtının oluştuğu damar beyinde fonksiyonları etkileyeceğinden dokular zarar görür. Kan akışının olmadığı bölgeden kaynaklı kişide felç olma riski yüksek ölçüde meydana gelebilir. Pıhtılaşan kanın damarlardan giderilmesi ve normal kan akışının sağlanması için gerekli durumlarda ameliyat yapılabilmektedir.

Beyne pıhtı atmasının sebepleri nelerdir?

Kişinin sağlık sorunları yaşaması yaş, cinsiyet ve yaşam koşullarına bağlı olarak meydana gelmektedir. Aile geçmişinde özellikle felç rahatsızlığı çok fazla olan kişilerde de beyine pıhtı atması meydana gelebilmektedir. Yaşam koşullarında sigara alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, aşırı kilo, stres ve üzüntü vücudun normal işleyişine etki eder. Beyine pıhtı atmasının en önemli sebepleri arasında yer alan bu durumlar kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Kişinin daha önce olan tıbbi hastalıkları da bu durumun meydana gelmesinde neden olarak gözükebilmektedir.

Beyne pıhtı atması belirtileri nelerdir?

Beyine pıhtı atması kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Özellikle en belirgin hali ise yüz bölgesinin bir kısmının çalışmaması belirtiler arasında yer alır. Bunun yanı sıra konuşmada zorluk, el ve kollarda uyuşukluk, kuvvetsizlik, el ve kol hareketlerinin meydana getirilememesi, el ve ayaklarda karıncalanma ve ayağa kalkamamak gibi durumlar beyine pıhtı attığını gösterebilmektedir. Bazı durumlarda kişinin uyku sırasında bile bu sorun ile karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Uyku sırasında beyine pıhtı atması felçli bir şekilde uyanmaya sebep olabilir. Bu durum karşısında mutlaka acil müdahale gerekebilmektedir.

Pıhtı atmasının tedavisi nasıl yapılır?

Beyine pıhtı atması ve beyne giden kan damarlarının tıkanması beyin dokusunda hasar olmasına neden olabilir. Tıkanan damar tıkalı kaldığı sürece beyin hücrelerinin ölmesine neden olduğu için acil müdahale gereken durumlardan biridir. Pıhtının beyin damarını tıkamasından dolayı meydana gelen hasarın en aza indirilmesi için pıhtıyı eritici damar yolu ile verilen ilaçlar tedavi sürecinin başlamasını sağlayacaktır. Kalıcı ve uzun süreli durumlarda ameliyat olma riski oldukça fazladır. Vücutta damar tıkanıklıklarının meydana gelmemesi için sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durum kişinin sağlığına özen göstermesi ile gerçekleşir. Beynin hasar görmesi tüm vücut işlemlerinin yapılmasına engel olarak yaşam kalitesini düşürür.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...