X

Bel soğukluğu nedir? Neden olur? Tedavisi ne kadar sürer?

Bel soğukluğu nedir? Neden olur? Tedavisi ne kadar sürer?

Bel soğukluğu, günümüzde oldukça sık rastlanan, bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa yakalanmamak için düzenli ve dikkatli bir cinsel yaşama sahip olmak önemlidir.

Bel soğukluğu nedir?

Bel soğukluğu (Gonore), erkekten kadına veya kadından erkeğe cinsel ilişki yolu ile bulaşan, erkeklerde üretrit (idrar kanalı itihabı), kadınlarda servisit (rahim ağzı bölgesi itihabı) sebebi olan bir hastalıktır. 30lü yaşlarda başlayıp 50'li yaşlara kadar görülebilen bir rahatsızlıktır. Hastalık, 4-10 günlük bir kuluçka döneminden sonra belirti vermeye başlar.

Sebepleri nelerdir?

Günümüzde oldukça yaygınlaşmış bir rahatsızlık olan bel soğukluğu çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Kontrolsüz cinsel ilişki sayısındaki artış, homoseksüelliğin artması, partner sayısının artması, bu sebeplerden bazılarıdır.

Belirtileri nelerdir?

Bel soğukluğunun belirtileri kadınlarda ve erkeklerde farklı seyredebilir. Kadınlardaki bu hastalığın teşhis edilmesi daha zordur ve erkeklere nazaran daha uzun zaman alır. Kadınlarda, yanma, ağrı, sık tuvalete gitme, kokulu idrar, kokulu ve koyu adet kanaması, iki adet dönemi arasında kanama, bu rahatsızlığın belirtileridir. Kadınlarda bu hastalık tedavi edilmezse, tüplerde tıkanıklıktan, dış gebeliğe, kısırlığa kadar giden durumlar ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde bu hastalığa yakalanıldığı takdirde, bebeğe de geçme ihtimali vardır. Erkeklerde bu durum kolay tanı alabilmektedir. Sarı akıntı, idrar yaparken yanma ve ağrı, sık tuvalete gitme ve kasık gölgesi ve pelvikte ağrı gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Tedavisi nedir?

Bu hastalığın oldukça kolaydır. 4-10 günlük kuluçka döneminden sonra, sarı renkte akıntı, idrar yapma esnasındaki yanma ve ağrı görülünce kişiler doktora başvurulur. Tedavi yöntemleri şunlardır:

  • Tedavi süreci 1 hafta kadar sürer. Tek doz penisilin türevi bir ilacın damardan ya da kalçadan enjekte edilmesi ile tedavi gerçekleşir.
  • Ayrıca, penisilin tarzı ilaçların ağızdan verilerek bir haftalık kullanımı ile tedavi sonuçlanır.
  • Bir haftanın sonunda akıntı devam eder ise, bu duruma sebep olan bakterinin dışında ayrı bir bakterinin varlığından şüphelenir. Tedaviye yeni ilaçlar eklenerek 1 hafta fadha tedavi uygulanır ve yaklaşık 0 kadar bir başarı elde edilir.
  • Tedavinin her iki cins için de eş zamanlı yapılması gerekir. Kadına tedavi başlanmış ise erkek, erkeğe tedavi başlanmış ise kadın da tedaviye alınmalıdır.
Kimlerde görülür?

Bu hastalıktan korunmak için prezervatifler oldukça etkilidir ve 0'e yakın düzeyde koruyucudur. Bel soğukluğu, hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen bir rahatsızlık olarak biliniyor. Hastalığa yakalanma riski hem erkeklerde hem de kadınlarda hemen hemen aynı düzeyde oluyor.

Nelere yol açar?

Bel soğukluğu, erkeklerde sürekli akıntılı bir idrar yolu enfeksiyonundan ötürü idrar yolunda daralma ortaya çıkar. Böylece, bir süre sonra idrar yapmakta zorlanma, ağrı ve ıkınmak zorunda kalma, idrarını tam boşaltamama gibi problemler ortaya çıkabilir. Kadınlarda ise, cinsel ilişki esnasında ağrı, adetler arası kanama, infertilite (kısırlık), dış gebelik gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Neriman Başoğlu
Bel soğukluğu daha çok erkeklerde mi yoksa kadınlarda mı görülür?