X

Bel ağrısının sebepleri nelerdir? Nasıl geçer? Tedavisi nasıl yapılır?

Bel ağrısının sebepleri nelerdir? Nasıl geçer? Tedavisi nasıl yapılır?

Bel ağrısı; farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilen ve çoğu zaman kişileri gün içerisinde rahatsız eden bir durumdur.

Bel ağrısının sebepleri nelerdir? Nasıl oluşur?

İnsanın bir yeri ağrıdığı zaman canı oraya toplanır sözünü bilmeyen yoktur. Geçmişten günümüze varlığını ve ispatlanmış bir şekilde kendini gösteren bu söz gerçekten çok doğrudur. Mideniz ağrıdığı zaman tamamen midenize odaklanırsınız. Başınız ağrıdığı zaman başınıza, dişiniz ağrıdığı zaman dişinize odaklanırsınız. Özellikle de ağrıların en şiddetlisi ve geçmek bilmeyeni bel ağrısı olarak bilinir. Bel ağrısına sebep olan pek çok durum olabilir. Örneğin kadınlarda adet dönemleri yaklaşırken kendini gösteren bel ağrısı son derece şiddetlidir. Yanlış yapılan bir hareket sonucunda bel ağrısı kendini gösterebilir. Ağır bir yük taşındığı zaman bel ağrısı oluşabilir. Yanlış pozisyonda oturma, yanlış pozisyonda yatma ve yanlış egzersiz hareketleri sonucunda bel ağrıları yine kendini gösterebilir. Günlük hareketlerden ya da bazı durumlardan dolayı bel ağrısı oluşabilir. Ancak bel ağrıları sık sık yaşanıyor ve bel ağrısı tedavisinden de bir sonuç alınamıyorsa, bu durum bel fıtığı gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Bel ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Bel fıtığı mutlaka ameliyat ile alınan ve tedavisine başlanana bir süreci içerir. Ancak günlük bel ağrılarında ya da sık sık meydana gelmeyen ve yukarıda bahsedilen durumlar sonucunda meydana gelen bel ağrılarında kullanılan hafif yöntemler mevcuttur. Belinizde hafif bir ağrı hissettiğiniz zaman sıcak bir havluyla baskı yapabilirsiniz. Uzun bir süre sıcak olarak etki edeceğiniz bel ağrınızda düzelme meydana gelecektir. Ayrıca merhem kullanabilir ve uzun süre düz olarak belinize destekleyici kullanarak yatabilirsiniz.

Bel ağrısı nasıl geçer? Ne iyi gelir?

  • Bel boşluğunuza yerleştireceğiniz sert bir yastık ile bel ağrınızdan kurtulabilirsiniz.
  • Belinize süreceğiniz acı biber jeli ya da at kestanesi jeli, masaj yaparak uygulandığınızda son derece etkili olacaktır.
  • Özellikle de at kestanesi jeli, bel ağrılarına iyi gelmesi için üretilen ve ferahlatan bir üründür bu nedenle her zaman yanınızda bulundurmalısınız.
  • Belinize bu ürünleri uyguladıktan ve masaj yaptıktan sonra yine sıkı bir pamuklu materyal ile sarabilirsiniz.
Bel ağrısına doğal çözüm

Öncelikli olarak bel ağrısı gibi pek çok ağrıya sebebiyet vermemek için elbette ağır yük taşımaktan, yanlış ve ani hareketten, yanlış spor ve egzersiz hareketlerinden, yanlış oturma ve yatma pozisyonlarından ve soğuktan korunmak ve kaçınmak gerekiyor. Aynı zamanda ağır çanta gibi bele baskı yapan ve sırta olumsuz pozisyon kazandıran yüklerden de uzak durmak gerekiyor. Bel ağrılarını geçirmek için bel boşluğunuza ve bel kaslarınıza bitkisel yağlar ile masaj yapabilirsiniz. Havlu ya da havluya benzer pamuklu bezler ile belinizi sararak sıcak tutmanızda da fayda vardır. Aynı zamanda belinizin ağrılarının geçmesi için istirahat son derece önemlidir. Belinizi dik tutacak ve belinizin kaslarına etki edecek sert yapılı yastık ve benzeri materyalleri dayayarak ağrılardan kurtulabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir bel yapısına da sahip olabilirsiniz.

Gülhan Özer
Bel ağrısı için daha önce doktora gittiğimde bana iğne vermişti. Uzun bir süre ağrımadı ama sonra tekrarladı. Bazı egzersiz hareketlerini uyguluyorum. Doktor fıtık olmadığını söyledi. Sanırım üşütme ya da yanlış bir hareket sonucu oluyor.