X

Bel ağrısı nedenleri nelerdir?

Bel ağrısı nedenleri nelerdir?

Bel ağrısı, ağrı tek bir bölgede toplanmasına rağmen tüm vücuda etki eden ağrılardan birisidir. İnsanlara çok zor dönemler yaşatan ve ağrılara çözüm bulunmadığı takdirde bel fıtığına dönüşen bel ağrılarından kurtulmak için bazı doğal yöntemler mevcuttur. Ancak öncelikle bu bel ağrılarının hangi sebeplerden ötürü oluştuğuna ve neden dolayı meydana geldiğine dikkat etmek ve incelemek gerekmektedir. Sizler de sık sık bel ağrısından şikayet ediyor ve bu ağrıları gerek hafifletebilmek gerekse tamamen kurtulmak için ipuçları arıyorsanız doğru adrestesinizdir. Bel ağrılarının pek çok nedeni olabilir. Ancak bel ağrıları her geçen gün şiddeti artarak devam ediyor ve ağrıların girme süresinde de kısalmalar meydana geliyorsa, mutlaka bir uzman doktora başvurulmasında fayda olacaktır. Bel ağrılarının ilk nedenlerinden biri ağır bir eşya kaldırmış olmaktır. Eğer farkında olmadan ağrı bir eşya ya da malzemeyi ani bir şekilde kaldırdıysanız, belinizde meydana gelen şiddetli ve ani hareket bel ağrısına sebep olabilir.

Bel ağrısı nasıl olur?

Farkında olarak ya da olmadan kaldırılan ağır eşyaların sonucunda bel ağrısı oluşabilir ancak bu ağrılar geçicidir ve yaklaşık olarak 2 ile 3 gün arasında geçebilir. Bel kısmında alınan bir darbe sonucunda da şiddetli bel ağrıları oluşabilir bu çeşit de yine geçici bel ağrıları içerisinde yer alır. Aynı zamanda yatış pozisyonunda yapılan hatalar da bel ağrısına sebep olabilir ve geçici bir süre sonra bu bel ağrısı çeşidinden de kurtulabilirsiniz. Bel ağrısının pek çok nedeni olabilir ancak bilinen en yaygın sebepleri bunlardır. Bazen uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve hareketsiz bir yaşama sahip olmak da yine aynı şekilde geçici bel ağrılarına sebebiyet verebilir. Bel ağrılarından kurtulmak için yapılması gerekenler şöyledir:

  • Yatış ve oturuş pozisyonuna dikkat edilmesi gerekiyor.
  • Ani hareket yapılmaması gerekiyor.
  • Ağır olan paket ve eşyaların kaldırılmaması gerekiyor.
  • Hareketli bir yaşam tarzına sahip olmak gerekiyor.

Bel ağrısı için spor

Spor yapmak, egzersiz yapmak ve her gün bir miktar yürüyüş yapmak her zaman tüm vücuda iyi geliyor. Bu nedenle geçici bel ağrılarına sahip olan bireyler sık sık egzersiz yapmalı, dik oturmalı, spor yapmalı, yürüyüş yapmalı, yatış ve oturuş pozisyonlarına her zaman dikkat etmelidirler. Aksi takdirde bu bel ağrıları kendini bel fıtığına dönüştürerek kalıcı hasarlara yol açabilir. Bel ağrıları şiddetini arttırdığı zaman mutlaka sıcak bir havluyla bel sıkıca sarılmalıdır. Havluyla sarılmadan önce doğal yağlarla masaj yapmak ya da ağrılara iyi gelen jel ve kremlerle masaj yapmak ve ardından ısıtılmış havluyla beli sarmak iyi gelecektir. Gece boyunca ısınmış havlunun sarılı olduğu bel sabaha kadar esner, yumuşar ve ağrıdan kurtulmuş bir şekilde uyanmış olursunuz. Bel ağrılarına dikkat etmek önem taşır.

hasan yılmaz
mekik çekmek bele zarar verir mi?