X

Bel ağrılarına ne iyi gelir? Nasıl geçer?

Bel ağrılarına ne iyi gelir? Nasıl geçer?

Bel ağrısı; yanlış oturma pozisyonları ve ani hareketlerden meydana gelebileceği gibi ciddi bir hastalık sebebiyle de ortaya çıkabilecek ağrılardır.

Bel ağrılarına ne iyi gelir?

Bel ağrısı pek çok insanın sıklıkla karşılaştığı rahatsızlıklardan biridir. Gerek yanlış oturma pozisyonu gerekse ani hareketler sonucunda oluşan bu ağrılar, fıtık gibi belli bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Bel ağrısından korunmak için ağır kaldırmamaya, otururken veya egzersiz yaparken vücuda doğru şekil vermeye dikkat etmek gerekmektedir. Belli egzersizler yaparak belde oluşan ağrıların giderilmesi mümkündür. Ağrının hafifletilmesi için havluya sarılmış buz torbaları kullanılarak ağrılı bölgeye kompres yapılabilir. Ağrının devam etmesi halinde sıcak kompres yapılmalı, gerek sıcak su torbası gerekse ütülenmiş havlunun ağrılı bölgeye sarılması yöntemi uygulanmalıdır.

Bel ağrılarına iyi gelen hareketler nelerdir?

Bilgisayar başında oturmak, ani hareketlerde bulunmak, ağır eşya kaldırmak gibi eylemler sonucunda bel ağrıları açığa çıkmaktadır. Bu ağrıların giderilmesi için esneme hareketi olarak bilinen hareketler oldukça faydalıdır. Düzenli olarak bu egzersizler yapıldığında ağrı olan bölgedeki kaslar kuvvetlenerek sancıların hafiflediği görülmektedir. Bel ağrılarına iyi gelen hareketler şunlardır:

Yoga oturuşu: Yere oturulur ve sanki bağdaş kurulacakmış gibi iki ayağın tabanı birbirine değdirilir. İki el ile ayaklar tutularak sabitlenmesi sağlanır. Bu pozisyonda 30 saniye kadar durulur ve sonra 10 saniye kadar dinlenilerek hareket tekrar edilir.

Diz esnetme hareketi: Bu harekette yere sırt üstü uzanılır ve dizlerden biri tutularak çene hizasına yaklaştırılarak 30 saniye kadar beklenir. Aynı hareket diğer dize de uygulanır.

Bacak kası güçlendirme hareketi: Yan olacak şekilde yere uzanılır. Üstteki bacak el yardımıyla arkaya doğru esnetilir. Bu hareket diğer bacağa da uygulanır.

Korse bel ağrısına iyi gelir mi?

Günümüzde daha çok zayıflamak ve vücuda şekil vermek için tercih edilen korselerin, bel fıtığı gibi bel rahatsızlıklarına iyi geldiği inkar edilemez bir gerçektir. Bel ağrılarının hafiflemesi için doğru korseyi tercih etmek çok önemlidir. Şiddetli ağrısı olan kişilerin öncelikle ortopedi veya fizik tedavi uzmanlarına gözükmesi gerekmektedir. Bel ağrıları kimi zaman ani hareketlerden ve yanlış oturma pozisyonlarından kaynaklanabildiği gibi ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilmektedir. Korse kullanımı uzmanların kontrolü altında olmalı ve gerektiği takdirde doktorun uygun gördüğü ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Bel ağrısının nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Bel ağrısının nedenleri arasında stres, fazla kilolar, yanlış oturma pozisyonu, ortopedik olmayan yatak, hareketsiz yaşam, bel fıtığı ve bel kayması gibi durumlar yer almaktadır. Uzmanlar aralıklı ağrıların ciddi olmayan, çevresel faktörlerden kaynaklanabileceğini söylemektedir. Şiddetli ağrı görülmeyen bel rahatsızlıklarında yapılacak hafif egzersizler ve evde uygulanacak sıcak ve soğuk kompresler ağrının şiddetinin azalmasına yardımcı olacaktır. Bel ağrısı; uzun süren, nefes almayı güçleştiren ve nefes aldıkça daha da artan şiddetli bir sancıysa muhakkak doktor kontrolünü gerektirmektedir.

Hande Dinçer
Arkadaşlar oturarak çalıştığım için belimde bazen ağrı meydana geliyor ve yaklaşık 1 hafta sürüyor. Korse kullanmayı düşünüyorum. Daha önce hiç ihtiyaç duymadım ama belin rahatlamasına yardımcı olduğunu biliyorum. Hangi modelleri kullanmam gerekiyor?