X

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? Nedenleri nelerdir?

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? Nedenleri nelerdir?

Bebekler gerek anne karnında gerekse de dünyaya ilk geldikleri anda her açıdan korunmaya ve bakıma muhtaçtırlar. Dışsal olarak korunma ihtiyacı duyulan bebeklerde yaşanabilecek ateşlenmeler karşısında hem ani müdahale yapılmalı hem de yüksek ateşe sebebiyet verecek nedenleri ortadan kaldırılmalıdır.

Bebeklerde ateş sınırı kaçtır?

Bebeklerin vücut dirençleri yetişkinler kadar güçlü olmadığından, ateşlendikleri zaman ateş düşürme konusunda erken müdahale edilmelidir. Bebeklerin ateşi, 38,5-39 seviyelerine ulaştığı fark edildiği anda ateş düşürmek için bir takım önlemler alınmalıdır. Bu önlemlerin yetersiz olması halinde ise zaman kaybetmeden bir doktora bebeğinizi muayene ettirmelisiniz. Çünkü bu seviyedeki ateş,3 yaşındaki bebeğin havale geçirmesine neden olabilecek bir seviyededir.

Bebeklerde ateş nedenleri nelerdir?

Bebeklerin ateşlenmesi genellikle enfeksiyon kapma sonucunda olur. Ancak her ne kadar ateşlenme de temel sebep enfeksiyonel hastalıklar olsa da bebeklerin bazı hassas durumlarda da ateşlenebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hassas durumlar ise bebeklerin yeni diş çıkarımından ve yapılan aşılardan sonra gözlemlenen durumlardır.

Bebeklerde ateşlenme nedenleri arasında enfeksiyonel nedenler oldukça tehlike yaratabilir. Bu enfeksiyonel hastalıkların başında ise; zatürree, üst solunum yolu enfeksiyonları, menenjit, orta kulak iltihabı, alt solunum yolu enfeksiyonları vs. gibi birçok hastalık gelir. Mide ve bağırsak enfeksiyonu ve el ayak ağız hastalığı da bebeklerde ateş nedeni arasında önemli bir nedendir. Bu hastalıklardan birine yakalanan bebeklerde ateş görülebilir. Bu sebeplerin yanı sıra bebekler dışsal yollardan kaptıkları mikroplar ile de ateşlenebilir. Ateşlenmenin yaşandığı andan itibaren bebeklere bol miktarda sıvı verilmelidir. Aksi takdirde bebeklerde ateşlenmeye bağlı böbrek yetmezliği meydana gelebilir. Bebeklerde ateş, bebeklerin bağışıklık sistemlerinin hastalıklarla mücadele sonrasında dışarıya vurulan bir tepkidir. Bu yüzden anne ve babalar, ateşlenmeyi hissettikleri anda paniğe kapılmadan ateşi düşürmek için gerekli müdahaleleri yapabilmelidirler.

Ateş nasıl düşürülür?

Bebeğinizi almış olduğunuz tüm önlemlere karşı ateşten koruyamazsanız, ateşlenme sonrasında ateşin daha da yükselmemesi ve düşürülmesi için yapılacak müdahalelere özen göstermelisiniz. Bebeklerde görülen ateş sonrasında ebeveynlerin ilk olarak yapması gereken bazı müdahaleler vardır. Bunlara değinmeden önce bebeğiniz 3 yaşın altındaysa, tüm riskleri göz önünde bulundurarak mutlaka uzman bir doktora muayene ettirmelisiniz. Birtakım müdaheleler şu şekildedir:

  • Bebeğinizin ateşlenmesi sonrasında üstündeki kalın hava geçirmeyen elbiseler çıkarılmalı ve vücudun rahatlaması için ince bir çarşaf sarılmalıdır.
  • Bebeğinizin ateşini düşürmek için ılık bir duş aldırabilirsiniz. Bu sırada bebeğin kafasından değil, omuzlarından suyu dökmelisiniz. Hatta bir sünger ile kompres uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.
  • Bebeğinizin boyun, kasık ve koltuk altına çok soğuk olmayan ıslak havlular koyabilirsiniz.
  • Bebek bu dönemde besin değeri yüksek gıdalarla yeterli olarak beslenmelidir.
  • Bebeklerin ateşini düşürmek amacı ile oral olarak ateş düşürücülerin kullanılması uygundur. Ancak kusan bebeklerde ateş düşürücü anal yoluyla verilebilir.

Bebeklerde ateş oldukça önemli bir durumdur. Sınıra ulaştığını fark ettiğiniz anda derhal bir doktora götürmeniz gerekir ve önlem almanız gerekir.

Gülşen Tekin
Bebeklerde ateş çok önemli ilerde farklı hastalıklara nedne olabilecek durumda olabiliyor. O yüzden kesinlikle hafife alınmamalı diye düşünüyorum