X

Bayan ve erkek bel korsesi faydaları, zararları

Bayan ve erkek bel korsesi faydaları, zararları

Bel korsesi; göbek bölgesine baskı yapıp sıkılaştırarak, uzun süreli kullanımlarda belin incelmesine yardımcı olan iç giysileridir.

Bayan ve erkek bel korsesi ne işe yarar?

Bayan ve erkek bel korsesi, doğru bir duruş kazanmak için tercih edilebilecek en ideal üründür. Duruş bozukluklarının giderilmesi, bel rahatsızlıklarının tedavi edilmesi gibi durumlarda kullanılmasının yanı sıra fit görünmek için de tercih edilmektedir. Kadın ve erkekler için farklı model ve bedenlerde üretilmektedir. Bel ve göbek bölgesindeki fazla kilolarından şikayetçi olan kullanıcılar için kurtarıcı niteliğe sahiptir.

Bayan ve erkek bel korsesi faydaları nelerdir?

Erkek ve bayan bel korsesi daha çok fazla kiloların kamufle edilmesi sebebiyle tercih edilmektedir. Korselerin kullanıcılara dik bir duruş kazandırması büyük fayda sağlamaktadır. Aynaya baktığında mutsuz hisseden, en sevdiği kıyafetlerin fermuarını kapatamayan kişiler için 1-2 beden incelme imkanı sunan bel korseleri kıyafet seçimlerini de kolaylaştırmaktadır. Bel korseleri, gerek dar gerekse bol elbiselerde kusursuz bir görünüm avantajı sunmaktadır. Tüm bu avantajların dışında bel fıtığı, bel kayması, bel ağrıları gibi bele dair tüm şikayetlerde tedavi edici özelliğe sahiptir. Kişilerin ani hareket ederek bel kısımlarında oluşabilecek hasarların önlenmesini sağlar. Özellikle sezaryen doğum yapan kadınların karın bölgesinde oluşan sarkmaların giderilmesi için bel korsesi kullandıkları bilinmektedir. Kadınlar doğum sonrasında korse kullanmadan önce muhakkak doktorlarından onay almalıdırlar.

Bel korsesi takmak zararlı mıdır? Yan etkileri var mı?

Bel korsesi bilinçli kullanıldığında zararlı bir ürün değildir. Satın alınacak korsenin kaliteli malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Bedene uygun olmayan korseler çok dar olduğundan zararlı olabilmektedir. Korse seçimlerinden en çok yapılan yanlışlardan birisi küçük bedenli korselerin daha çok zayıflamaya yardımcı olacağı düşüncesidir. Kullanıcının bedeninden çok daha küçük korseler midede baskıya neden olur. Oluşan bu baskı, mide ağrısına neden olabilmektedir. Fazla sıkan korseler kişilerin hareketlerini kısıtlamaktadır. Bedene uygun olmayan korselerin içerisinde nefes almak zorlaşır ve vücuttaki kan dolaşımı yavaşlar. Korseler aşırı terlemeye sebep olduğu için, terin kişinin üzerinde kuruması sonucu kullanıcılar sıklıkla hastalığa yakalanabilir. Özellikle sezaryen doğum sonrasında korse kullanmak dikişlere zarar verebilmektedir. Bu sebeple kadınlar hamilelik sonrasında korse kullanımına doktorları onay verdikleri takdirde başlamalıdırlar.

Bel korsesi nasıl kullanılır? Fiyatları nelerdir?

Bel korsesinin kullanımı korse modeline göre değişiklik göstermektedir. Medikal alanda satılan korseler özellikle kopçalı ve cırtlı modellerden oluşmaktadır. Doktor tavsiyesi üzerine ve satıcının tarif ettiği şekilde kullanım gerçekleştirilmelidir. Fit bir görünüm kazanmak için tercih edilen korseler de ipli ve kopçalı modellerden oluşmaktadır. Kişiler korse sıkılığını esnek hareket edebilecekleri şekilde ayarlamalıdır. Korse, nefes almayı güçleştirecek ve mide ağrısına sebep olacak kadar kadar sıkı olmamalıdır. Hamilelik sonrasında bel korsesi kullanacak olan kadınlar, uzman önerisiyle belirlenen zamanda kullanmaya özen göstermelidir. Bel korsesi fiyatları korsenin kullanım alanına ve kalitesine göre farklılık göstermektedir.

Sevil Şen
Ben son birkaç yıldır bel ağrılarım nedeniyle korse kullanıyorum. Ama korse aynı zamanda vücudumun toplu gözükmesini de sağladığı için çok seviyorum. Çok farklı çeşitleri var. Genel olarak anında incelme sağlayan modeller de var. İhtiyaca göre modeli değişiyor.