X

Balgam söktürücü doğal yöntemler nelerdir?

Balgam söktürücü doğal yöntemler nelerdir?

Balgamın sebebi herkes tarafından bilinmemektedir. Balgamlı öksürük sayesinde ciğerlerde normal şartlarda birikmemesi gereken bileşenler vücuttan atılır. Bu açıdan balgamlı öksürük vücuda fayda sağlamaktadır. Bu tür öksürükler yararlı olarak adlandırılabilir. Yararlı öksürükleri ayırt etmenin birçok yolu vardır. Nitelikleri normal öksürükten birçok yönden farklıdır. Öncelikle yararlı öksürüğün ayırt edilmesinde baz alabileceğimiz bazı noktalar bulunmaktadır:

 • Sürekli ve sık sık öksürme durumu yararlı öksürük kapsamındadır.
 • Öksürmeyle beraber ağız yolundan gelen yapışkan balgam da yararlı öksürük ayırt edilmesinde bakılan noktalardan biridir.
 • Soluk alma esnasında veya öksürme esnasında tıslama şeklinde duyulan ses de bir belirtidir.
 • Göğüste ağırlık hissetmek ve sabahları yoğun öksürük durumları da söylenebilecek belirtilerdendir.

Balgam rengine göre hastalıklar

Akciğerlerde bulunmaması gereken bileşenlerin ağız yoluyla atılmasını sağlayan balgamlı öksürükte balgam rengi de problem hakkında ipuçları verebilmektedir. Temiz ve renksiz akıntı standart bir balgamdır. Sarı renkli akıntı ise diğer dokularda bulunan iltihaplar gibi yine iltihabı simgeler. Yeşil nitelikte balgam akıntısı bakteriyel bir probleme dikkat çekmektedir. Kahverengi akıntı kirli hava solumaktan kaynaklıdır. Gri genellikle tütün ürünleri tüketimine, pembe de astıma işaret eder.

Balgam söktürmeye ne iyi gelir?

 • Balgamın renklerine göre niteliğine değindikten sonra bu problemden nasıl kurtulacağına ilişkin detaylar vermek gerekmektedir. Balgam tedavisinde tüketilebilecek birçok çay bulunmaktadır.
 • Kekik çayı geçmişten bugüne kullanılan boğazı yumuşatma, mideyi rahatlatma etkilerini gösteren çaylardan biridir.Tadının acı geldiği durumlarda doğal bal ile karıştırılarak daha içilebilir bir hale getirilebilir.
 • Anason çayı içeriğinde bulundurduğu creosol ve alpapinene yapılarıyla balgam üzerinde etkilidir. Bu yapıların tıkanıklık açma etkisi gözlenmiştir. Anason çayı buharı solunması da solunum yollarını yumuşatıcı etki göstermektedir.
 • Nane çayı ilk akla gelen ve neredeyse herkesin bildiği faydalı tedavi çaylarından biridir. Nane çayının da solunum yollarını yumuşatmak ve balgamı çözmek gibi benzer etkileri vardır.
 • Bu çaylar dışında rezene çayı , meyan kökü çayı, melekotu kökü çayı, okaliptüs çayı gibi alternatif çay çeşitleri de bulunmaktadır.
 • Çaylar dışında kısa sürede hazır edilebilecek daha kolay karışımlar da bulunmaktadır. Halk arasında yine çok bilinen yöntemlerden olan bal ve karabiber karışımı da bunlardan biridir. Bir kaşık bal ve az miktarda karabiber karıştırılıp sabah ve akşam tüketilir.
 • Birçok insan soğan kokusundan rahatsız olur. Kesildiğinde veya rendelendiğinde ortaya çıkan gazlar da gözleri yaşartabiliyor. Ancak soğanı kesip doğrudan koklamak balgamların söktürülmesinde faydalı olan yöntemlerden bir diğeridir.
 • Sarımsak güçlü doğal antibiyotiklerden biridir.Her ne kadar bütün halinde sarımsak tüketmek çok zor olsa da hasta birey çiğ halde tüketebilirse faydasını görecektir.
 • Zencefil de balgam sökme özelliğiyle bilinen bitkilerden biridir. Tek başına tüketmek birçok hasta için zor olabilir. Kokusu da hoş olmadığından ötürü zencefili daha tüketilebilir hale getirmek için ılık sütle karıştırılır. Gece yatmadan önce içildiğinde solunumu kolaylaştıracaktır.

Bu yöntemler içerisinde hastanın tercihine göre rahat tüketebileceği tedaviler seçilebilir.

esengül akçay
balgam sökücü ilaç tarifi bilen var mı? bal karışımı varmış bu tarifi bilen varsa bana yardımcı olabilir mi?